Laptop Aşırını Isınıyor.

Başlatan Elektrik2012, 12 Mart 2014, 21:21:07

Elektrik2012

Merhaba abilerim,üstadlarım casper marka nırvana nb 15.6 Bir laptop var.3-4 sene oldu,Alalı.Laptop ısnıyor gereğinden fazla :) Şöyle bir şey gördüm laptop internetime wifi ile bağlanıyorum Wifi Açtıgımda acayip fan hızlanıyorişlemci Isınıyor yani,Wifi kapatıp laptop normal durumda iken Fan veişlemci gayet normal,Sizce sorun ne ne yapmalıyım?    ;D  :D  ;)  :)    :(   :o   8)    ??? 

mehmet

Fan ve hava akım yolları temiz ise, masada bile çalışırken altına
yükseltici birşeyler koyabilirisiniz. Ya da hazır fanlı aparatlar var
onlardan alabilirisiniz...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Elektrik2012

Çok teşekkür ederim ilgilendiginiz için.Laptop temizliyorum Fakat gene ısnıyor termal macun vs yeniledim Yolar gayet temiz fakat gene ısı yüksek.Temizlemeden önce Yapılması gereken bir işlem varsa onu yapıyım daha sorna tekrar temizliycem.Tekrr Teşekkürler Peki Wifi Açıldıgındafan hızlı dönmesinin sebibine acaba tamam işlemci kullanılıyor Wifi açıldıgında hızlanıyor durmuyor :)

muhterem

Alıntı yapılan: Elektrik2012 - 12 Mart 2014, 21:21:07
Merhaba abilerim,üstadlarım casper marka nırvana nb 15.6 Bir laptop var.3-4 sene oldu,Alalı.Laptop ısnıyor gereğinden fazla :) Şöyle bir şey gördüm laptop internetime wifi ile bağlanıyorum Wifi Açtıgımda acayip fan hızlanıyorişlemci Isınıyor yani,Wifi kapatıp laptop normal durumda iken Fan veişlemci gayet normal,Sizce sorun ne ne yapmalıyım?    ;D :D ;) :)    :(   :o   8)    ???

İlk olarak CPU-Z ve GPU-Z programları ile wi-fi açık ve kapalı iken CPU/GPU sıcaklıklarını kontrol et, aradaki fark yüksekse sorun wi-fi kartından. Sinyal seviyesinde düşme var ise aux/main kabloları ekran tarafına geçişte kısa devre yapıyor olabilir, kapağı değişik açılarda tutarak test etmeyi deneyebilirsin.

Tesla.25

Çift fanlı ve devir sayısı yüksek bir soğutucu alın. Belki işe yarayabilir.
Fanlar işlemciye bağlı olduğu için işlemcinin hızı(sıcaklığı) etkileyebilir fanı(Yani benim bilgisayarda öyle).

Elektrik2012

Çok teşekkür ediyorum hemen deniyorum dediklerinizi.

Faraday

Dizüstü veya masaüstü farketmez, aslında hepimiz biliyoruz ama ihmal ediyoruz, işlemcilerin temas ettiği soğutucuların (alüminyum veya bakır) arasındaki macun diye nitelendirdiğimiz jelin yıllar içinde kuruması neticesinde işlemci ısıyı aktaramaz ve soğuyamaz.
Isınma sorunu gittikçe artar ve PC artık donanımları (işlemci "CPU", yongaseti "chipset", grafiksel işlemci "GPU" vs..) korumak amacı ile kapatmaya başlar.
Yapılması gereken her 2 yılda bir ısıya duyarlı jel ve gerekli ekipman (anti statik eldiven, temizleme solüsyonu "saf alkol" vs.) ile PC içindeki bütün jellerin yenilenmesidir. Burada önemli olan konu eğer daha önce böyle bir işlemi yapmadıysanız yapmış olan birisinden yardım isteyin veya bu işlemi yapabilecek bir uzmana başvurun. Aksi halde PC niz tamamen kullanılamaz hale gelebilir.
Örneğin doğru bilinen bir yanlış, jeli fazla sürersem işlemci daha iyi soğur, bu kesinlikle yanlış, doğru miktarı jel üreticisinin kullanma talimatındaki miktar belirler!
Örnekler çoğaltılabilir, önemli olan işi ehline bırakmak ve 2 yıl daha sorunsuz PC kullanabilmek.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Elektrik2012 - 12 Mart 2014, 21:21:07
Merhaba abilerim,üstadlarım casper marka nırvana nb 15.6 Bir laptop var.3-4 sene oldu,Alalı.Laptop ısnıyor gereğinden fazla :) Şöyle bir şey gördüm laptop internetime wifi ile bağlanıyorum Wifi Açtıgımda acayip fan hızlanıyor işlemci Isınıyor yani,Wifi kapatıp laptop normal durumda iken Fan veişlemci gayet normal,Sizce sorun ne ne yapmalıyım?    ;D  :D  ;)  :)    :(   :o   8)    ??? 
Olay gayet açık.
2 ihtimal var.
1. Olası bir zararlı yazılım. (Spy-bot) bilgisayarına çöreklenmiş ve wi-fi açıldığı anda devreye giriyor ve kafasına göre işlemler yapıyor. Haliyle bu da bilgisayrı ısıtıyor ;D
ÇARESİ:
http://www.safer-networking.org/spybots-own-mirror-1/
Yukardaki linkten ücretsiz sunulmuş bu programı indiriniz. Kurunuz ve güncelleyiniz. Daha sonra bilgisayarınızı tarayınız ve gerekli temizliği yapınız. En son olarak bağışıklama (immunization) yapınız.
2 Wi-fi sürücüsü bozulmuş, zararlı bir yazılımca tahrip edilmiş veya yanlış kurulmuş olabilir. İşletim sisteminize uygun olarak bu sürücüyü yeniden kurunuz ve gerekirse güncelleyiniz.

Elektrik2012

Çok teşekkür ederim.Dediginiz gibi termal macunun 2 yılda değiştirmek gerekli fakat birz sankiüşeniyorum gibi :)