0 - 10 A aralığında sistem akımını ölçen ve lcd ekranda yazan devre tasarımı

Başlatan THE MECHA, 17 Mart 2014, 00:33:04

frederic

Alıntı yapılan: kenan_re - 17 Mart 2014, 11:37:30
çok hızlı okuma yapmayacaksanız yada gerçek zamanlı karar vermeyecekseniz iş görüyor

Hocam burayı biraz daha açarmısınız rica etsem, mesela bu ic ile reaktif röle mantığında bir tasarım yapmak mümkün olmazmı?

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Klein

Alıntı yapılan: karlchen - 18 Mart 2014, 00:05:43
Yalniz biraz kıtligimiz var akim trafosunun çıkışı bize nasil donecek? Direk pic e uygulabilirmiyiz yoksa ek eleman vs kullanmamiz gerekir mi
Akım trafosunun sekonder akımı, primer akımına oranlıdır. 1:5, 1:100, 1:1000  gibi sayılarla ifade edilir. Bu dönüştürme oranıdır. 1:100 oranlı bir trafoda 1A giriş için çıkışa bağlı yük üzerinden 10mA akar.
bendeki trafo 1:700. 10A primer akımında çıkıştan 14mA akar.  130R yük direnci kullanılırsa ( bu trafonun en linear çalıştığı yük değeri)  10A için çıkışta +- 1.8V alınır. Bir opampı +2.5V'a offsetlyip  trafo çıkışını buraya seri kapasitör ile girerseniz,  opamp çıkışından tam yükte  0.7 - 4.4V  aralığında AC gerilim alırsınız ki, bu da rahatlıkla PIC'e girilebilir.

Opamp'ı 2.5V'a nasıl offsetleyeceksiniz?
Sıfır kazançlı bir eviran amplifikatör yapıp, opamp'ın + ucuna 2.5V verirsiniz. 

karlchen

Cok sağolun üstadım tam hevesim kaçmaya başlamıştı açıkçası Aklimizdaki soru işaretlerini acikladiniz bile..
Nasil temin edebiliriz bu baş belasını :)
Alıntı yapılan: Klein - 18 Mart 2014, 00:20:45
Akım trafosunun sekonder akımı, primer akımına oranlıdır. 1:5, 1:100, 1:1000  gibi sayılarla ifade edilir. Bu dönüştürme oranıdır. 1:100 oranlı bir trafoda 1A giriş için çıkışa bağlı yük üzerinden 10mA akar.
bendeki trafo 1:700. 10A primer akımında çıkıştan 14mA akar.  130R yük direnci kullanılırsa ( bu trafonun en linear çalıştığı yük değeri)  10A için çıkışta +- 1.8V alınır. Bir opampı +2.5V'a offsetlyip  trafo çıkışını buraya seri kapasitör ile girerseniz,  opamp çıkışından tam yükte  0.7 - 4.4V  aralığında AC gerilim alırsınız ki, bu da rahatlıkla PIC'e girilebilir.

Opamp'ı 2.5V'a nasıl offsetleyeceksiniz?
Sıfır kazançlı bir eviran amplifikatör yapıp, opamp'ın + ucuna 2.5V verirsiniz.

Klein

adresinizi ve iletişim bilgilerinizi özel mesajla bildirin. göndereyim.

THE MECHA

Alıntı yapılan: Klein - 18 Mart 2014, 00:36:16
Yardımlarınızdan dolayı çok teşekkür ederiz hocam umarım bir gün bizim de size yardım edebileceğimiz bir konu olur :)
THE MECHA

karlchen

Alıntı yapılan: z - 18 Mart 2014, 00:10:01
Okulda hic olcme dersi almadin mi?

Evet aldım yalnız teori ve uygulama ap ayrı
Mantığı oturmayan seyleri danışmak istedim sadece...
@Klein anlattıkları tam benim düşündüğüm seylerdi bayağı bi arastirma yaptım fakat tam net cevaplar alamamistim..
Yardimci olan ve olabilecek herkese teşekkürler şimdiden

karlchen

Alıntı yapılan: Klein - 18 Mart 2014, 00:36:16
Forumdan mesaj atmayi denedim yalniz hata ozel mesaj hatası aldım. . Gmail den yazdim o yüzden hocam.

frederic

Alıntı yapılan: frederic - 18 Mart 2014, 00:09:53
Hocam burayı biraz daha açarmısınız rica etsem, mesela bu ic ile reaktif röle mantığında bir tasarım yapmak mümkün olmazmı?

@kenan_re yukarıdaki soruma dair bir fikriniz varmı acaba?

kenan_re

0 - 10 A aralığında sistem akımını ölçen ve lcd ekranda yazan devre tasarımı !

Linkte de buna dair bir fikir var ben bunun üzerinden bi tasarım yaptım  :)