0 - 10 A aralığında sistem akımını ölçen ve lcd ekranda yazan devre tasarımı

Başlatan THE MECHA, 17 Mart 2014, 00:33:04

THE MECHA

Bir arkadaşımla birlikte 0 - 10 amper aralığında sistem akımını ölçen ve lcd ekranda yazan ve ayarlanan akımda çıkışa bağlı röleyi çeken mikrokontrolör devresi ve program tasarlıyoruz. Araştırma yaptık ancak ya maliyeti yüksek oldu ya da devreyi başarılı bir şekilde oluşturamadık. Belli bir seviyeye kadar sürekli geldik ama uzman yardımı alamadan yapamayacağımız belli.
  Devre 220 V AC ile çalıştırılacak. Devrenin üzerindeki akım aralığı 0 - 10 A olacak ve girilen bir set değerini (örneğin butonla ya da potla 3 A 'e ayarladık)  aştığında devreye bağlı röle çekecektir (aşırı akım rölesi mantığında).
  Sizlerden gelecek farklı önerileri ve yardımları bekliyorum. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.
THE MECHA

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

LukeSkywalker

kenan_re

selimkoc

@kenan_re

CS5490 çipinin içinde 24 ADC varmış siz USART'tan veriyi alıp displaye gönderiyorsunuz herhalde. Ölçme konusunda çok kullanışlı bir chip gibi görünüyor. Kararlılığı nasıl?

kenan_re

çok hızlı okuma yapmayacaksanız yada gerçek zamanlı karar vermeyecekseniz iş görüyor

THE MECHA

Lem akım trafosu kullanmayı düşündük o tek başına 50 tl tuttu.

ACS için 220 v ta yapanı bulamadık. Biz la 55 ya da acs75 ile yapmayı düşünmüştük.

acs75 100 v tan sonra sağlıklı çalışmıyor sızıntı akımı oluşturuyordu.

Bizim en büyük sıkıntılardan birisi akımı pic'e aktarmada cs5490 dediğiniz pic gibi birşey herhalde, mikrokontrolör.
THE MECHA

z

Minik bir sac transformatorun (220/6v 2w gibi) sekonderini sokun. Bunun yerine 1 turluk bobin sarin.

Primerini direncle yukleyin. 1 turu 220v hattina seri bagladiginizda primerden akimla orantili AC sinyal elde edersiniz.

Daha sonra bunu gerekiyorsa yukseltir/dusurur, dogrultursunuz.

Bu yontemin maliyeti oldukca ucuzdur ve daha ogreticidir.

karlchen

0 10 amper skalasina en yakin Acs75serisinin  -+12.5a (100v a kadar izolasyonlu) ve 30a(210v kadar izolasyonlu) olanlara baktık ama 220v ac de veeimli calismayacagini soylediler...
75ampere kadar olanlari var onu kullanalim desek 10amper degerine nasıl cekebiliriz onuda dusunduk:)
Pic kodlarinda bi katakulle yapip o araliga cekebilirsek acs yi deneyebiliriz aslinda ne dersiniz?

karlchen

Hocam, Lem sensor mantiginda birseymi bu
Alıntı yapılan: z - 17 Mart 2014, 23:40:54
Minik bir sac transformatorun (220/6v 2w gibi) sekonderini sokun. Bunun yerine 1 turluk bobin sarin.

Primerini direncle yukleyin. 1 turu 220v hattina seri bagladiginizda primerden akimla orantili AC sinyal elde edersiniz.

Daha sonra bunu gerekiyorsa yukseltir/dusurur, dogrultursunuz.

Bu yontemin maliyeti oldukca ucuzdur ve daha ogreticidir.

z

LEM sensor DC akimlari da olcebilir. Icerisinde Hall sensor var.  Bahsettigim yontem ise klasik akim transformatoru.

Klein

Öyle alengirli, pahalı işlere gerek yok.  10A akım trafosu 2-3 dolar civarı bir şeydir. Eğer 1-2 tane lazımsa ben göndereyim.
@z'nin önerisi de mümkün. üşenmem derseniz onu da uygulayabilirsiniz.

THE MECHA

Alıntı yapılan: Klein - 17 Mart 2014, 23:55:23
Öyle alengirli, pahalı işlere gerek yok.  10A akım trafosu 2-3 dolar civarı bir şeydir. Eğer 1-2 tane lazımsa ben göndereyim.
sayın hocam ilginizden dolayı teşekkür ederiz. Peki onu devreye nasıl uygulayacağız. Yani devreyi bütünüyle oluşturamadıktan sonra zahmet etmenizi istemem :)
THE MECHA

karlchen

Tamam hocam sağolasın denemekte fayda var.
Aklima takilan baska bi soruda voltaji 220/6v ye dusurduk yalniz akimda ayni oranda artmaz mi yoksa mantik hatasimi yapiyorum
Alıntı yapılan: z - 17 Mart 2014, 23:53:05
LEM sensor DC akimlari da olcebilir. Icerisinde Hall sensor var.  Bahsettigim yontem ise klasik akim transformatoru.

karlchen

Valla devreyi komple bi kenara biraktik sadece akim olcebilecek birseyler ariyoruz 1.thaftadir o yuzden hic hayır diyecek durumda değiliz açıkçası :)
Yalniz biraz kıtligimiz var akim trafosunun çıkışı bize nasil donecek? Direk pic e uygulabilirmiyiz yoksa ek eleman vs kullanmamiz gerekir mi
Alıntı yapılan: Klein - 17 Mart 2014, 23:55:23