wintr ile s7 200 haberleşmede yardıma ihtiyacım var

Başlatan Silas, 19 Mart 2014, 17:59:57

Silas

merhabalar. okuldaki tasarım projemde wintr'yi kullanıyorum. fakat şu an bir sorunla karşı karşıyayım:

s7 200(cpu:214) ile wintr'yi haberleştirmeye çalıştığımda "ppi network / 1 Serial port error!" diye bir hata alıyorum. programı laptopta yazdım sonra okuldaki pc'ye aktardım(portlar uyuşmuyordu. dişiliği erkekliği filan...) burda plc ile haberleşmeye çalıştığımda ise bahsi geçen hatayı aldım. bu durumdan nasıl kurtulabilirim? araştırma sonuçlarından sonuçları çözemedim ne yazık ki. plc'ye programı yükleyip scada'yı öyle çalıştırıyoruz sanırım. benim kuşkularım programı yükleyememiş olmam yönünde. (ekranda başarılı yükleme yapıldığı yazıyordu)

bir de s7 200'ü yükleyip input değerlerini 1'lediğimde plc'de inputların ışığı yanmıyor. en son işlem bittiğinde output ışığı yanıyor. programın doğru çalıştığına delalet ediyor bu fakat inputların yanmayıp, şartlar tamam olduğunda direkt outputların yanması normal midir? deneyiminiz vardır diye soruyorum kusura bakmayın lütfen. henüz öğrenciyim de.

kolay gelsin.

zerog26

S7-200 plc icin PPI kablo kullaniyorsun degilmi kardes bide laptoptan usb-com donusturuculer sorun cikarabilir...

Silas

PPI kullanıyorum. ama laptoptan bağlanmıyorum. kablo, laptobun portuyla uyumlu değildi. okuldaki masaüstüye aktardım programları ordan denedim. hatayı orda aldım

zerog26

microwin programinda s7-200 un cpu'sunu seciyorsun deglmi kardes ....

zerog26

kardes yukleme yaparken plc uzerinde switch konum degisecek daha sonra run konumuna alican programdan da run dicen
yoksa switch run da iken yukleme olmaz...bayadir ugrasmiyorum plc ile ama paylastigim dokumanlarda yaziyor s7-200 kullanimi

Silas

tamam hocam sağ olun. çözdük problemi. ppi kablosu üzerindeki switchlerin konumu ile ayarlanan pc baudrate değeri ile alakalıymış. programda 19200 idi. fakat switch konumlarından daha farklı bir değere ayarlanmıştı. ikisini aynı değere ayarlayınca wintr ile s7 200 sağlıklı bir şekilde haberleşti. fakat microwin açıkken wintr'yi açıp haberleşmeye çalışınca seri port hatası veriyor. bunun çözümü için ise microwin'i kapatıp sadece wintr ile çalışmak.

ilginize teşekkürler