MikroC for Arm,stm32f407 LCD sorunu

Başlatan tntgonzales, 20 Mart 2014, 10:33:02

tntgonzales

Arkadaşlar hepinize merabalar,aranıza yeni katıldım bende. Bundan önce pic serisi mikrodenetleyicilerle uğraşmıştım. Arm ile uygulamalara yeni yeni başlıyorum. Selim KOÇ ve Mehmet Ali DAL hocalarımızın yazdığı kitabta bulunan karakter LCD uygulamasını yaparken bir sorunla karşılaştım.Aşağıdaki kodları uygulamaya çalışırken LCD sürekli kayan yazı şeklinde sola doğru kayarak yazı yazdırıyor. Kodlar ise aşağıdaki gibidir. Sorunun ne olduğunu tam olarak bulamadım. Yardım edebilecek varsa çok sevinirim teşekkürler herkese.

//LCD baglanti tanimlamasi
sbit LCD_RS at GPIOE_ODR.B8;
sbit LCD_EN at GPIOE_ODR.B10;
sbit LCD_D4 at GPIOE_ODR.B4;
sbit LCD_D5 at GPIOE_ODR.B5;
sbit LCD_D6 at GPIOE_ODR.B6;
sbit LCD_D7 at GPIOE_ODR.B7;

void main() {
     GPIO_Digital_Output(&GPIOE_BASE,_GPIO_PINMASK_9);//R/W pini sase
     GPIOE_ODR.B9=0;
     Lcd_init();
     Lcd_Cmd(_LCD_CLEAR);
     Lcd_Cmd(_LCD_CURSOR_OFF);
     while(1)
     {
      Lcd_Out(1,1,"uygulama");
     }
}

selimkoc

Projenin clock ayarları yapılırken "System clock switch" kısmında hangi cloku kullandıysak onu seçmeliyiz. Örnek HSI ise oda HSI olmalı, HSE ise o da HSE olmalı veya PLL ise oda PLL olmalı.

Yani kaynak olarak hangi osilatörü seçtiysek o kısımda onu seçmeliyiz.

Kolay gelsin...

tntgonzales

Hocam isim benzerliği yoksa kitabın yazarlarından biri sizsiniz. Öncelikle çok teşekkürler. Elinize kolunuza sağlık. Benim gibi bu işe meraklı kişilerin arm a başlamasına vesile oldunuz. Söylediğiniz uyarıyı dikkate alıp tekrar yapacağım. Sonucunu da buradan bildiririm. Tekrar çok teşekkürler

tntgonzales

Alıntı yapılan: selimkoc - 20 Mart 2014, 11:06:14
Projenin clock ayarları yapılırken "System clock switch" kısmında hangi cloku kullandıysak onu seçmeliyiz. Örnek HSI ise oda HSI olmalı, HSE ise o da HSE olmalı veya PLL ise oda PLL olmalı.

Yani kaynak olarak hangi osilatörü seçtiysek o kısımda onu seçmeliyiz.

Kolay gelsin...

Teşekkürler hocam dediğiniz yöntemle sorun çözüldü.iyi çalışmalar