Kopan soketi sabitleme hakkında yardım

Başlatan muhterem, 22 Mart 2014, 21:35:59

muhterem

Soket altında kalan bakıra dokunmadan japonla yerine yapıştırmayı düşünüyorum. Bu mantıklımıdır ?

Yoksa soket altındaki bakırı söküp öylemi yapıştırayım ?

Japon yapıştırıcı kullanmak doğru olurmu ?

Resim oldukça kötü çıkmış, kusura bakmayın. Fikir verecek arkadaşlara teşekkürler.

atomx

Japon yapıştırıcı bir çözüm değil. Resimde gördüğüm kadar 2 yolda soket üzerinde kalmış yolu takip edebilrsen bir tarafından tel çekip lehimlersin. Hiçbir bilgin yok ise bir bilene göster.
Hüseyin TECER

Melih1802

Kopan yolu Yapı marketlerden alabileceğin bakır bant ile tamamlayarak onarabilirsin.

Tecrübe işle sabit.

muhterem

Arkadaşlar kopan yol GND ve devre zaten başka yerden tamamlanıyor, yani amaç bakır yolu tamir etmek değil.

Üretimde o soket GND yolu üzerine alttan ve her iki yandan lehimlenerek sabitlenmiş ama çokda iyi olmamış, amacım soketi yerine sağlam bir şekilde sabitleyebilmek.

Japondan daha iyi bir japıştırıcı ne kullanılabilir ?

Bakır yolu soketten sökmeden (çünkü soket şu haliyle yerine bire bir oturuyor) yapıştırmakmı mantıklı olur, yoksa bakır yolu kaldırıp yapıştırmakmı ?

RaMu

Forumda daha öncede önerilen güzel bir yöntem var yapıştırmak için,
denenmiş ve kuvvetli bir yöntem;
yapıştıracağın yüzeye uygun kesilmiş ıslak mendil yerleştirip sonra japonla birleştirmek,
birde
bu tip bir yapıştırı kullanınca japon spreyi sıkmadan kurumadığı için işlem kolay uygulanabiliyor.

Bunun yanında
eğer o kopan yolun hepsi gnd ise ve o kalınlıkta bir gnd kullanılmazsa
kullanılan alternatif yol akım taşıma kapasitesini karşılamazsa devrenin çalışmasında sıkıntı çıkar.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Evren KILIÇ

İki maddeli karisimli epoksi yapistiricilar var, onlardan kullanabilirsiniz. Hatta akfix in siringa sekil önde olani var isterseniz bunları değerlendirin
[email]evren1623@hotmail.com[/email]

z

Hala lehimlenebilir bolgeler duruyor. Neden konnektorlerin metal govdelerini pcbdeki lehim adaciklarina lehimlemiyorsun.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhterem

Alıntı yapılan: z - 23 Mart 2014, 13:08:40
Hala lehimlenebilir bolgeler duruyor. Neden konnektorlerin metal govdelerini pcbdeki lehim adaciklarina lehimlemiyorsun.

Hocam sadece pinlerin yerleri duruyor oda 10 tanede 8 tanesi. Soketin lehimlendiği ground hattı tamamen sökülmüş. Japon + Karbonat ile soketi yapıştırdım, sağlam oldu gerçi ama; taşınabilirdi masa üstü oldu :) İnternette USB 2.0 HDD kutusu 10 TL bu 3.0 olduğu için biraz pahalı bunun için emek çektim yoksa al bir kutu kullan.

erpay

Muhterem bu parça orada nasıl koptu ? Bir anda hepsinin kopması için nasıl bir durum oluştu acaba ?

muhterem

Alıntı yapılan: erpay - 27 Mart 2014, 23:13:07
Muhterem bu parça orada nasıl koptu ? Bir anda hepsinin kopması için nasıl bir durum oluştu acaba ?

Kabloyu çıkarmadan notebook çantasına atmış arkadaşlar, çantada bakmış kablo takılı duruyor kendi çıkartmış :)

erpay