3.8 V GPRS Beslemesi için ne kullanıyorsunuz

Başlatan mcn, 23 Mart 2014, 16:07:40

mcn

@Muhterem hocam bu regülatörle çalıştınız mı hiç? Kaç voltan kaça düşürdünüz çektiğiniz akım ne kadardı ve ısınma durumu nasıldı?

138 in ürün sayfasında ti sanırım onu kaldırıyor artık onun aynısı LM338 i buldum.

Forumda daha önce test edenler aşağıdaki şekilde yorumlar bırakmışlar.
https://www.picproje.org/index.php/topic,12497.msg82195.html#msg82195

Nette ki sitelerde de çok rahatça bulunabiliyor ve fiyatı 4 tl civarı.

Hemen sipariş verip GPRS ile birlikte bir test yapacağım.

Bahsettikleri akım seviyelerinde sorun yaşamadılarsa GPRS te de bir sorun çıkacağını sanmıyorum. Hatta hiç soğutucuya bile gerek kalmayabilir.
Bir de SMD si olaydı  ::)
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

muhterem

Alıntı yapılan: mcn - 27 Mart 2014, 19:37:22
@Muhterem hocam bu regülatörle çalıştınız mı hiç? Kaç voltan kaça düşürdünüz çektiğiniz akım ne kadardı ve ısınma durumu nasıldı?

138 in ürün sayfasında ti sanırım onu kaldırıyor artık onun aynısı LM338 i buldum.

Forumda daha önce test edenler aşağıdaki şekilde yorumlar bırakmışlar.
https://www.picproje.org/index.php/topic,12497.msg82195.html#msg82195

Nette ki sitelerde de çok rahatça bulunabiliyor ve fiyatı 4 tl civarı.

Hemen sipariş verip GPRS ile birlikte bir test yapacağım.

Bahsettikleri akım seviyelerinde sorun yaşamadılarsa GPRS te de bir sorun çıkacağını sanmıyorum. Hatta hiç soğutucuya bile gerek kalmayabilir.
Bir de SMD si olaydı  ::)

Termal yazıcılar dahil çok sayıda beslemede kullandım. 12 v giriş 3-3.3v çıkışta 3 amper gibi yüklerde standart soğutucu ile kullandım. Eğer sürekli yüksek akım çekecekseniz girişinde watlı direnç kullanarak üzerinde harcanacak gücü paylaştırabilirsiniz. Linear olması sebebi ile özellikle RF projeler için kıymetli bir eleman olduğunu düşünüyorumi sviç mod gürültüsü ile uğraşmayın derim.

mcn

lm338T temin edip pertinaks üzerine şöyle hızlıca bir devre yapıp test ettim,

Kondansatörler 47 uF ve 27 uF.

15 volttan 5 volta düşürüyorum ve çektiğim akım da 500 mA.

Regülatör elle dokunamayacak kadar çok ısınıyor ve bi 30 saniye sonra kendini yüksek ısıdan korumaya alıp çıkışını kapatıyor.

Sorun bu şekilde bir devre olmasından mı kaynaklanıyor?
Çıkışı metal vidalı olan bölgeden mi almalıyım?

mehmet

lm2596 ya da 34093 daha uygun bence...
Giriş ve çıkış gerilim farkı yükseldikçe
ısı mutlaka problem olacaktır. DC-DC
dönüştürücü kullanmak çözüm
sağlayacaktır...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

LukeSkywalker

LM338
15V-5V=10V.
10V*500ma= 5W.

Termal Rezistans=50C/W.
5*50C=250C+oda sıcaklığı.
Çok normal kendini kapatması...

mcn

Evet durum öyle görünüyor.

Soğutucusuz olmayacak.

Murata ya devam ediyoruz anlaşılan.

LukeSkywalker

Aslında arka arkaya 3 regülatörle ısı problemi olmadan çözersiniz...

mcn

Hocam alternatif çözümler mümkün. yaptığım sistemin her bir parçası ile ayrı ayrı ile ilgilenmek uğraşmak için vakit lazım.

Tek bir modül, entegre vb., piyasada rahat bulunan, uygun fiyatlı gibi bir ürün var mı onu merak etmiştim.

çok şey istemişim anladım  :)

ErsinErce

5V üstü girişiniz varsa dc/dc ile 5V, sonrasında filtre ve ldo vs ile istenilen değere gitmek her zaman daha iyi oluyor.
önceden söylendi ama baskı oluşturalım =)

mcn

o zaman bende herkese murata nın modülünü öveyim de insanlar ondan kullansın piyasada talep artsın bulunurluğu artsın :D

Murata nın modülü:
http://www.murata-ps.com/data/power/oky-t3-t5-d12.pdf

Benim kullandığım :
OKY-T/3-D12P-C

Konumuz GPRS besleme olduğu için onun üzerinden gidelim.
Henüz bir GPRS modül hangi durumlarda ne kadar akım çeker pratikde devre üzerinde ölçme fırsatım olmadı. Hemen not alıyorum en kısa zamanda bunun testini kendim yapmalıyım. Ancak kullandığım TELIT GL865 modülün datasheet inde 2 A peak akıma sahip olduğu buna göre regülatör kısmının tasarlanması gerektiği yazıyor.

Avantajları:
1- Verimi %85 ve üzeri iyi bir değer.  LM2596 da 3.8 V için %70 ila %75 arası değişiyor ki o da en iyi tasarımda.

2- Resimden de gördüğünüz üzere, ek olarak tek yapmanız gereken istediğiniz voltaj için direnç koymak. Bi girişe bide çıkışa da birer kondansatör.
Yani bobindir, diyottur bunlara hiç girmiyorsunuz.

3- Eğer kartınız EMC/EMI testine girecek ise ve devrenizde Switch Mod bir bölge varsa işte o zaman işler daha da zorlaşıyor. Hatalı tasarım yüzünden conducted testinden geçebilmek için besleme kabloları ferritlerle tesbihe dönmüş tasarımlarla karşılaşabiliyorsunuz. Ama murata direk bu konuda size garanti veriyor: "These units are designed to meet all standard UL/EN/IEC 60950-1 safety and FCC EMI/RFI emissions certifi cations and RoHS-6 hazardous substance compliance."

4- Boyut avantajı

falan filan.

Neyse konuyu fazla şey yarışına döndürmeyelim :)
8-14 V giriş voltajı ve piyasada bulunmasının zorluğu gibi durumlarda başlıca dezavantajları olarak diyebiliriz. Piyasada fazla bulunan fazla talep olan mallarında patates çıkma gibi bir durumu da var artık sanki elektronik işi yeterince karmaşık değilmiş gibi.

Fiyat konusunda ise o bilgiye ulaşmaya çalışıyorum, aldığımda onu da eklerim.

Eksik ya da fazla bişeyler yazdıyzsam affola.

ErsinErce

Hatırlatma yapmazsam içime sinmeyecek bu tarz modüler ürünlerin Reflow Profiline dikkat edin.
Bazı üretim hatları için kullanılamayabilir. Aklınızda bulunsun

mcn

Evet hocam güzel bir noktayı hatırlattınız teşekkürler.

Elle takıp çıkarırken de o altındaki padleri çıkıyor sonra tekrar yerine lehimlemeniz gerekiyor.

Ekleme:

Fiyat bilgisi 100 adet için aşağı yukarı 15 TL gibi bir şey çıkıyor  :-\ :'(

Tamam sustum  :-X

hgz1

24v güç kaynağından Telit gl865'i beslemem gerekiyor. Aklıma gelen en mantıklı yol LM2576 ile 6-7 volt seviyesine düşürüp sonra LM338 ile 3.8 volt'a sabitlemek. Sizce bu yol uygun mudur? Bu entegreleri Türkiye'de rahatlıkla bulunabildiği için tercih edeceğim. LM2576 ısınır mı sizce?