mosfet söndürme

Başlatan bulutay, 26 Mart 2014, 07:17:18

bulutay

snuber devreleri hakkında bilgisi olan var mı acaba

Andromeda

Snubber devrelerini, tristör sönerken oluşan gerilimden tristörü korumak için,  tristöre paralel bağlanan r-c devresi diye biliyorum..
mosfet uygulaması nasıl bilmiyorum.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Melih1802

Yakın zamanda yaptığım bir araştırmada bulduğum bir makale. https://320volt.com/snubber/

polleme

MOSFET veya Tristörün "sönmesi" diye bir durum var mı? Sönme, bobin veya trafolar için geçerli diyebiliyordum.

z

Söndürme kelimesi tristörler için kullanılabiliyor.

Tristörü iletime geçirmek için kullanılan terimler: Tetiklemek, ateşlemek.
Kesime sokmak için kullanılan terimler: Kesmek, söndürmek.

Mosfeti söndürmek deyince kesime sokmak anlaşılabilir.

Ama başlık ile içerideki konu tam uyuşmamış.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sezgin05

Eğer amacınız MOSFET i sürdükten sonra kesime götürmekse bu devre iyi iş görüyor.

polleme

Öyle bir devre yapmaya uğraşana kadar tek çip bir MOSFET sürücüsü daha iyi olmaz mı? Basitlik ve küçük boyut adına.

bulutay

mofseti tetiklerken mosfet çok ısınıyor. onun için capasitör baglamak gerekiyor.  bunun hakkında bilgisi olan var mı acaba.

pisayisi

Özellikle indüktif yükleri sürerken, mosfeti off konumuna aldığınızda fetin drain ucunda yüksek gerilimli bir sıçrama oluşur, bu sıçrama yükün kaçak endüktansı ve fetin çıkış kapasitesi ile rezonans halindedir. Fetin drain pinindeki bu gerilim sıçraması avalans modda fetin delinmesi ve zarar görmesine sebeb olabilir. Bu nedenle RCD tipi direnç kapasite ve diyot üçlüsünden oluşan snubber devreleri ile fet korunmaya çalışılırken yük üzerindeki akım profili de iyileştirilir....
Murat

bulutay

verdiginiz bilgiler için teşekkürler. mosfeti tetiklerken source ve gate arasına kutupsuz capasitör bagladım. mosfetin ısınması birden kesildi. ama n kanal mosfeti p kanal olarak kullandıgım zaman bu işlemi yaptıgım zaman mosfet yanıyor

mistek

Alıntı yapılan: bulutay - 27 Mart 2014, 08:52:46
verdiginiz bilgiler için teşekkürler. mosfeti tetiklerken source ve gate arasına kutupsuz capasitör bagladım. mosfetin ısınması birden kesildi. ama n kanal mosfeti p kanal olarak kullandıgım zaman bu işlemi yaptıgım zaman mosfet yanıyor

Anahtar: Bootstrap mosfet gate driver
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Melih1802

Alıntı yapılan: polleme - 26 Mart 2014, 15:29:53
Öyle bir devre yapmaya uğraşana kadar tek çip bir MOSFET sürücüsü daha iyi olmaz mı? Basitlik ve küçük boyut adına.

Biraz eski bir entegredir ama ben hala kullanırım daha güncelini bilen varsa yazsın.   TC4420