igbt Gate Direnci

Başlatan 94220039, 26 Mart 2014, 09:22:30

94220039

örneğin,

Fuji_2MBI100VA-120-50   DataSheet'inde Switching Time vs Gate Resistance grafiği aşağıdaki gibidir.

Buradan şunu mu? anlamalıyım.

Bu IGBT'nin Gate direnci yaklaşık olarak 1.6 ohm ile 17 ohm arasında olmalıdır.

F493

Merhaba ,

Evet 1.6R  ile 17R arasında bağlanabilir demek. Grafik de degerler 600V' a göre verilmiş. Bazen 1200V da da kullanmak gerekebilir. Bu igbt ye yaklaşık 3.5R direnc uygun olabilir. Fakat Dc gerilimin seviyesi, ölü zaman vb.. parametrelere göre değişiklik gösterebilir. Örnegin igbt'yi uzun süre sınırlarda kullanırsanız sıcaklıgı artar. Burada gate direncini aşagı çekmek faydalı olur mesela örnegin 1.2R gibi.

Esen kalın.

pisayisi

3 ohm  luk bir gate direnci değeri on off ve fall time değerlerinde önemli bir kayıp oluşturmadığı için 3 ohm kullan gitsin ...
Murat

Klein

Alıntı yapılan: 94220039 - 26 Mart 2014, 09:22:30

Buradan şunu mu? anlamalıyım.

Bu IGBT'nin Gate direnci yaklaşık olarak 1.6 ohm ile 17 ohm arasında olmalıdır.

Hayır!! Bunu anlamamalısın.
Şunu anlamalısın.
Gate Resistance (Rg) ile ifade edilen direnç  iç direnç. Yani Gercekte orada olması istenmeyen ama malesef gate ucunda seri bir direnc varmıs gibi davranan bir cesit sanal direnc. Bu direncin tipik değeri 7.5 Ohm ( Tabloda görebilirsin) anahtarlama frekansına göre ve baska parametrelere göre de bu direncin değeri değişebilir.  İşte bu grafik , bu sanal direncin hangi frekanslarda hangi değerde olabileceğini gösteriyor.

94220039

Alıntı yapılan: Klein - 27 Mart 2014, 02:40:37
Hayır!! Bunu anlamamalısın.
Şunu anlamalısın.
Gate Resistance (Rg) ile ifade edilen direnç  iç direnç. Yani Gercekte orada olması istenmeyen ama malesef gate ucunda seri bir direnc varmıs gibi davranan bir cesit sanal direnc. Bu direncin tipik değeri 7.5 Ohm ( Tabloda görebilirsin) anahtarlama frekansına göre ve baska parametrelere göre de bu direncin değeri değişebilir.  İşte bu grafik , bu sanal direncin hangi frekanslarda hangi değerde olabileceğini gösteriyor.

Bugün bir defa daha anladım ki, bildiğim bir şey varsa, o da hiç bir şey bilmediğimdir.

Cevap için Teşekkürler.

F493

Merhaba,

Rg internal direnç demek degildir. Eğer internal olursa Rg(int) yazar ki datasheet de ayrıca yazıyor. Bu grafik senin de düşündüğün gibi bağlayabilecegin direnç aralığını gösteriyor. Ayrıca her igbt de Rg(int) dahili direnç olacak diye bir şey yok. Bazı igbt lerde bu deger 0R bazılarında 0.5R olabilir. Senin igbt'de bu deger 7.5R olarak verilmiş. Grafik ise sana diyor ki sen bu igbt'ye gate direnci olarak(Rg) 1.6R- 17R arası direnç bağlayabilirsin. Sonuç olarak Rg(internal) + Rg olarak deger elde edeceksin. Örnek, Sen 1.6R bağlarsan bu igbt ye aslında igbt ye bağlanan direnç toplamda 7.5R + 1.6R = 9.1R olur. Tablodaki sanal direnci göstermiyor yanlış mı düşünüyorum Klein.

Esen kalın.

ustad

Merhaba,

Bende F493 le aynı düşünmekteyim. O tablo için verilen değerde Rext den bahsedilmektedir.

Resimde de görüleceği üzere datasheetinde anahtarlama değerinden bahsederken de Rext den bahsedilmektedir. Bu değeri verilen tabloda kıyaslarsanız tablonun Rext için olduğu görülebilir.

Mr.Java

bu ıgbt nerede kullanılacak?

94220039

Mr.Java

Minumum ve ideali 3.2 Ohm direnç kullanmalısınız.

Klein

Arkadaşlar!
Datasheet'i baştan sona inceledim ama hiç bir yerde Rg iin (ext) ifadesine rastlamadım.  Eğer var da ben görmediysem aşağıda yazdıklarımı  dikkate almayın.

1- Tablolara ve grafilere dikkat ederseniz.  Dahili Rg değerini belirtmek için (int) kullanmış. Ancak grafiklerde ve tablonun geri kalanında bir daha (int) ifadesi kullanılmamış. Eğer burada (int) ifadesi var ama grafiklerde Rg ifadesinin yanında (int) yok bu yüzden bu dahili değil harici diyorsanız, diğer değerlere de bakın.  Bir coğu  için tabloda yanlarında parantez ile bazı özellikler kullanılmış ancak bu parantez içi ifadeler bir daha hiç kullanılmamıştır. Örneğin, aynı tabloda VCE için parantez içinde (sat)  ifadesi kullanılmış, ancak grafiklerin hi birisinde bu ifade bir daha kullanılmamıştır. Ancak biz bu grafikleri okurken, eğer aksi bir ifade yoksa VCE gördüğümüz yerde bu değerin saturasyon durumunda olduğunu biliriz. Çünkü yukarıda bize o hatırlatma bir kez yapılmış.

2- Eğer bu doküman uygulama notu olsaydı harici bir dirençten bahsediliyor oluşu anlamlı olabilirdi. ancak Datasheette harici bir direnc üzerinden bana bazı grafiklerin veriliyor olması bana cok anlamlı gelmez. Datasheet, akım, direc, kapasitans, endüktans gibi, cipin yapısı ile ilgil bilgileri bana verir bu bilgiler ısıgında direnci ben hesap ederim. 

3- Rg ile ilgili grafiklerde RG'nin yanında(typ) ifadesi var. Harici bir direnc icin neden tipik (typ) ifadesi kullanılır?  Bir transistör için tipik base direnci diye bir ifade bana cok sacma geliyor. Nedir bu tipik base direnci?

4- Tüm bunlara rağmen yine de yanılıyor olabilirim. Eğer burada birilerini yanıltıyorsam  özür dilerim.

F493

Selam,

Datasheet'de Rg iin (ext) diye birşey yok. Aksine Rg(int) var. Bu sabit igbt'nin  içinde. Grafik ise bu igbt'ye dışarıdan bu direnç'e ek olarak 1R6-17R arası direnç bağlanabilir demek istiyor. Yani bu igbt ye  7R6+1R6 dan daha küçük gate direnci bağlanamıyor demek. Rg ext 'den kasıt harici gate direnci.

Esen kalın.

Klein

Tamam ben de bunu soruyorum işte. Bu  grafiktekinin dışarıdan bağlanan bir direnç olduğunu nereden anladık?

z

IGBT'ye baglanabilecek gate direncini uygulama bagli olarak diledigim gibi yukseltebilirim. Bu durumda Rg(ext) direncini dar bir aralikta grafikte gostermenin anlami yok. Bu olsa olsa Gate pininin ic direncidir.

Ote yandan adamlar modulun icinde neden gate hattinda boyle bir direnc olustururlar buna anlam veremedim.

Kafa karistirici bir durum. 
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com