Tavsiye isteyeceğim

Başlatan baran123, 30 Mart 2014, 15:46:24

baran123

Merhaba ds1302 için 6 pf kondansator kullanılıyormus ama ben 5.6 ve 6.8 gordum adam bana 6 pf yok dedi bunlar olurmu ?
birde ds1307 1302 ye gore ıyıymıs ama pil sarj etmıyor galiba sız ne onerırsınız rtc olarak ?

polleme

DS1307 I2C ve DS1302 SPI haberleşir, buna dikkat ediniz. 6 pF bulmak çok zordur, 5,6 veya 6,8 pF yerine kullanılabilir.

baran123

pekı 1307 de yıne 1302 dekı gıbı pıl baglayabılır mıyımm cr2032 gıbı ?

polleme

Her ikisinde de pil var, mikroişlemci resetlendiğinde veya enerjisi kesildiğinde saat ayarlarını tutmak için şart. Aksi halde sürekli yeniden ayarlamak gerekir.

baran123

Melih1802

Alıntı yapılan: polleme - 30 Mart 2014, 16:24:52
DS1307 I2C ve DS1302 SPI haberleşir, buna dikkat ediniz. 6 pF bulmak çok zordur, 5,6 veya 6,8 pF yerine kullanılabilir.

6pf illa şart ise 6.8pf kondansatör al ve ucunu 6pf oluncaya kadar törpüle.

baran123

hadi be saka yapmıyorsunuz degıl mı olur mu kı oyle ? :D

Melih1802

Sonuçta 2 iletken arası yalıtkan malzeme. Sahiden olur. Tecrübe ile sabit eskiler bilir 40 yaş üstü.

timpati

biz yankeski ile birazını keserdik.
why mr. anderson, why ?

polleme

Değerin o derece kritik olduğunu sanmıyorum. Çalışmaya büyük bir etkisi olmayacaktır.

ipek

70' li yıllarda TV yayını başladığı zaman kısıtlı alınabiliyordu.antenin dibine anten yükselteci takmak gerekiyordu.klasik markalar vardı takgör,tamgör uğurgül gibi vs.bunların hepsi basma kalıp aynı idi.Elsa diye bir firma türedi çok kaliteli malzeme PCB bobinler trapez kapasiteler ferrit bit'ler harika bir şeydi.diğer atelye ürünlerini açtığınızda hep yüksek hızlı dişçi frezeleri ile kesilmiş seramik kapasiteler ile doluydu.kesilen yeri korozyondan korumak için bayan tırnak cilası ile kapatmışlardı . düşünüyorumda o zaman malzeme temini ne kadar güç bir işmiş. onu kes bunu biç buna ekle ,yahu böyle seri üretimin sonucu iflas bayrağı.

diot

Evet aynen seramik kondansatörleri yan keski ile kırpardık.

polleme

Yan keski riskli olabilir (eleman ikiye bölünebilir) ama taşlama da iş görür.

baran123

6.8 lik alsam taşlayarak 6 ya geldiğini nasıl anlayacağım peki nasıl ölçeceğim ?

Kabil ATICI

6pf kondansatör olayını nereden çıkardın ama, veri kağıtlarında sözü edilen kristal ile ilgili bir paremetre. Haricen bağlan bir eleman değil. İstercen önce örneklere bir bak.
ambar7