Yazılım Analiz Araçları

Başlatan ErsinErce, 04 Nisan 2014, 23:51:51

ErsinErce

Yazdığımız kodları derlerken hata yaptığımızda derleyici genelde uyarıyor
fakat işin içine pointer, pointer array tarzı sıkıntılı konular girince sorunlar gözden kaçabiliyor.
hatta XC8 sağolsun işi çözemeyince derleyici hiç çıkış vermeden uygulama çalışmayı durdurdu mesajıyla sizi yarı yolda bırakabiliyor.

IAR da MISRA:C gibi standartlarda kodlarınızı analiz edebileceğiniz araçlar mevcut fakat PIC için böyle araç olarak sadece PC-Lint diye bir aracı duydum.

Keil'de de benzer bir araç yok diye biliyorum

Sizler bu tarz bir ihtiyacınız olduğunda ne yapıyor neler kullanıyorsunuz bilgi verebilir misiniz?

ErsinErce

Keilde de PC-Lint kullanılabiliyormuş Pc-Lint'in sayfasında dediğine göre

sizin böyle bir ihtiyacınız oluyor mu? oluyorsa ne kullanıyorsunuz hâla merak içinde bekliyorum  :)

RaMu

Programı yazarken modül modül yazıyorum,
tek tek hepsinin doğru çalıştığını teest ediyorum,
2li 3lü parçaları birleştiriyorum,
sonra grupları birleştiriyorum,
en son tek parça program oluyor,
hata olma ihtimali zaten çokaza iniyor,
olsada nerden kaynaklandığı hemen belli oluyor,
ben bu işi böyle çözüyorum.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

mufitsozen

Alıntı yapılan: ErsinErce - 06 Nisan 2014, 20:20:31
Keilde de PC-Lint kullanılabiliyormuş Pc-Lint'in sayfasında dediğine göre

sizin böyle bir ihtiyacınız oluyor mu? oluyorsa ne kullanıyorsunuz hâla merak içinde bekliyorum  :)

sayin @ersinerce kucukken bu gibi durumlarda bekleyen dervis gebermis! derdik cok da komik olmazdi!  :D

saka bir yana gomulu sistemlerde askeri bir takim hard real-rime gomulu sistemleri bir kenara birakirsak yapabileceginizin en iyisi MISRA-2008 kurallarini kontrol eden toollardir. MISRA kurallari hem statik hemde dinamik kurallar icerdiginden butun kurallari layikiyle test eden profesyonel toollar cok pahalidir, ben 4 sene once bir proje icin bunlarin birinden  fiyat istedim, bulundugunuz ulkeye satis yapmiyoruz dediler! :-)

Ama MISRAnin statik kurallarini test eden toollar bulabilirsiniz, buda hic yoktan iyidir.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.