Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

ARM ile SPWM nasıl Üretilir?

Başlatan selmanguzel, 07 Nisan 2014, 16:09:01

selmanguzel

Arkadaşlar ARM ile SPWM üretmek istiyorum bu konuda yardımlarınızı bekliyorum..

z

PWM modülünü center aligned pwm moduna geçir.

Devamı sayfa 30 da

http://www.ti.com/lit/an/spra588/spra588.pdf

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fgokcegoz

@z, arkadaş space vector pwm i sormamış. Bildiğimiz Sinusoidal PWM i sormuş... Verdiğiniz dökümanda SV PWM yöntemi var...

@selmanguzel, Referans sinüs sinyalin ile taşıyıcı üçgen sinyali karşılaştıracaksın. Ve bu karşılaştırma sonucu PWM sinyallerini elde edeceksin. Elde edeceğin sinus un frekansını, karşılaştırmaya soktuğun referans sinus sinyali belirleyecek... Yada bunlarla hiç uğraşmayarak tablo yönteminden de faydalanabilirsin. Periyodik olarak diziden alıp, ona göre PWM üretirsin. Ürettiğin PWM sinyalinide güzelce filitrelersen, sinus elde edebilirsin...

SPWM yöntemini aşağıdaki grafiği inceleyip anlayabilirsin.

- Referans sinüs, taşıyıcı üçgen dalga ile modüle ediliyor.
- Frekans oranı = 9. Yani, f_tri / f_sin = 9
- Modülasyon indeksi = 0.8 ; referans sinüsün genliği/taşıyıcı genliği = 0.8

"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

selmanguzel

@fgokcegoz hocam, SPWM i biliyorum hatta şöle söliim 3 faz 5 seviye inverter kontrolü için Simülasyonunu da yaptım. Ama USB den bu anahtarlama sinyallerini yollamam sonucunda oluşturduğum 3 faz 5 seviye kasad invertere sinyaller 33 Hz hızında gittiği için fazlar arası gerilim sinyalleri tam oluşmadı. Bana gerekli olan şu anahtarlama sinyallerinin 10 Khz ve 5 Khz hızında iletilmesi, bu hıza DSP veya ARM ile yapabileceğim söylendi. Ben DSP ile ARM den anlamadığım için bana bu iki hızda çalışabilen ve SPWM yöntemi ile oluşturulmuş anahtarlama sürücü kartı oluşturulması gerekiyor. Bunu nasıl yapabilirim veya yapabilecek birisi varsa yaptırtmak istiyorum.

selmanguzel

Bu resimdeki tek bir fazın anahtarlama sinyalleri ve faz gerilimini gösteren simülasyon bölümü

speak48

bu simulatoru kim yapmış

fpga ile istediğin sinyali oluşturabilirsin.

selmanguzel

daha ayrıntılı bilgilendirirsen sevinirim ?

camby

Alıntı yapılan: selmanguzel - 09 Nisan 2014, 15:03:06
@fgokcegoz hocam, SPWM i biliyorum hatta şöle söliim 3 faz 5 seviye inverter kontrolü için Simülasyonunu da yaptım. Ama USB den bu anahtarlama sinyallerini yollamam sonucunda oluşturduğum 3 faz 5 seviye kasad invertere sinyaller 33 Hz hızında gittiği için fazlar arası gerilim sinyalleri tam oluşmadı. Bana gerekli olan şu anahtarlama sinyallerinin 10 Khz ve 5 Khz hızında iletilmesi, bu hıza DSP veya ARM ile yapabileceğim söylendi. Ben DSP ile ARM den anlamadığım için bana bu iki hızda çalışabilen ve SPWM yöntemi ile oluşturulmuş anahtarlama sürücü kartı oluşturulması gerekiyor. Bunu nasıl yapabilirim veya yapabilecek birisi varsa yaptırtmak istiyorum.

Anahtarlama sinyalleri USB'den gönderilmez.

SPWM tablosu oluşturup bir yerde , bunu duty cycle olarak istediğin sürme frekansında PWM register'ına atayacaksın.

feridun, teoriğini bahsetmiş,
speak48 de fpga demiş,

Teoriği biliyorsun sanırım zaten, FPGA'de senin projede ihtiyaç yok , MCU'lar yeterli.

Yani özetle referans sinyalleri dışardan almayacaksın içeride kendin oluşturman gerekiyor. USB'den sadece bu referansın değerini değiştirirsin.

selmanguzel

@camby peki bunu yaptırmam mümkün sanırım bunu yapabilecek bir firma yada kişi var mı bildiğiniz? Sanırım benim yapmam vakit alacak, bana bu sürücü kartı en kısa zamanda lazım o yüzden anlayan bir arkadaşa yaptırtmak daha uygun olacaktır.