sıfır geçiş dedektörü

Başlatan annubiss67, 16 Mart 2005, 19:48:27

SpeedyX

Alıntı yapılan: "Petek"Lehim tarafında Mikrosay A.Ş. CAMCPU (C) 12/94 yazıyor.
Yok, sanırım kart çok eski. Bizim kartlar 2001 model :)

gofe

Şu günlerde bu konu ile ilgileniyorum. Cosu değerlendirmek için gerilimin ve akımın sıfır noktalarını bulmak gerekiyor. Yukarıda verilen örnek şemalr hep gerilimin sıfır noktası için akım için bir şema göremedim.Sadece voltaja bakarak sos fi ölçemeyiz değil mi?Konuyu açan arkadaşımada şunu ifade etmek isterim ki sorun olan voltajın sıfır geçişi değil, akımın sıfır geçişi. Doğru bir cos ölçümü için akımın sıfır geçişi üzerinde hassasiyet göstermen gerekiyor.Çözüm uygulama nedir dersen bende hala uğraşıyorum.

hademe

Yüke seri halde bağlayacağınız 3-5 miliohm değerindeki dirençle akımın sıfır geçişlerini bulabilirsiniz elinizdeki mevcut voltaj sıfır geçişi ile arasındaki süreyi ölçtüğünüzde size cos değerini verecektir. Seri direncin omik değeri ve gücü kullandığınız yük akımına ve devrenizin algılama yeteneğine göre seçilmeli. Bu işi halleffect akım sensörleri ilede yapabilirsiniz ama pahalı bir seçim olur. yada akım trafosu ilede olur ama akım trafosununda endüktif değeri işin içine girdiğinden sonuçta belli bir hata oluşabilir. Bu hatada belli bir şekilde kompanze edilebilir. Ben direnç bağlayarak ölçüm alıyorum.
Her türlü temizlik işleri yapılır.

fractal

sonuç olarak burda doğru dürüst çalışan bir sıfır geçiş dedektörü yokmu şimdi.yok arçelik yok çamarşır makinesi konu sapmış.konu sanırım sıfır geçişleri en doğru şekilde nasıl yakalarızdı...

gerçekten bu sıfır geçişleri nasıl yakalrız en iyi şekilde?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

arslan74

Merhaba,

Petek'in verdiği şemada istediğin devre var zaten.

Devir sayacı arabirim devresi, sıfır geçiş devresidir. bunu interrupta da bağlayabilirsin. Triac sürücü devresi iyi değil doğrudan sürmüş, onun yerine bir tane MOC serisi Triac sürücü ile sür. Hepsi bu kadar.

Ayrıca kendi kullandığım buna benzer bir şemayıda upload  ediyorum.

Selamlar,

fractal

aslan hocam cok teşekürler bunu proteusta çalıştırdım oldu.yükselen kenar kesmesinde triac moc3021 ile tetikleyip gecikme veriyorum.şimdi poziften negatife gecen alternesta  ve negatifden pozitife gecen alternaste sıfır geçişleri yakaladığımda.moc3021 e 2ms işaret verirsem bu süre içerisnde iletimdemi olur kesimdemi triac.ve bu iki geçiştede durum fark edermi?ben bu kırpılmayı göremedim proteusda osiloskopta.normalda triac ac nin farklı alternaslarında tetiklenince durumu ne olur?çıkışta nasıl bir dalga görürüz.ben bunu öğrenmek istiyorum.
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

arslan74

Alıntı yapılan: "fractal"aslan hocam cok teşekürler bunu proteusta çalıştırdım oldu.yükselen kenar kesmesinde triac moc3021 ile tetikleyip gecikme veriyorum.şimdi poziften negatife gecen alternesta  ve negatifden pozitife gecen alternaste sıfır geçişleri yakaladığımda.moc3021 e 2ms işaret verirsem bu süre içerisnde iletimdemi olur kesimdemi triac.ve bu iki geçiştede durum fark edermi?ben bu kırpılmayı göremedim proteusda osiloskopta.normalda triac ac nin farklı alternaslarında tetiklenince durumu ne olur?çıkışta nasıl bir dalga görürüz.ben bunu öğrenmek istiyorum.

Merhaba,

Basid olarak özel mesajında acıklamıştım. Tekrar acıklayayım.

Triac'ı içinde 2 tane tristör olan malzeme olarak görebilirsiniz. Tristörün çalışma mantığı ise söyle; Aynı NPN transistör gibi düşünebilrisniz. Base voltaj verdiğinizde Kolektörden Emitere voltaj akar. Transistörde Base den voltajı kesdiğinizde ise Kolektörden Emitere voltaj akımı kesilik, ancak Tristörde ise Base bir kere voltaj akımı Verdiğinizde Kolektörden Emitere Akım gecişi sağlanmış olur. sonrasında Base voltajı keseniz bile Kollektor-Emiter Voltajı akmaya devam eder. Ancak Kollectör-Emiter (tristörde Anot-Katot diye gecer) akım geçisi sıfır olduğunda Tristör kendisi kapatır. Sonrasında Anot-Katot arasında voltaj verseniz bile daha iletime gecmez. Ancak Base(Gate) den tekrar bir tetik puls'i vermeniz gerekir. Triac ise Gate leri ortak Anot ve katotları ters bağlanmış iki tane Tristör olarak görebilirsiniz.

Aşağıda tristör hakkında güzel bir Türkce kaynak var.

http://www.diyot.net/tristor.htm