sıfır geçiş dedektörü

Başlatan annubiss67, 16 Mart 2005, 19:48:27

annubiss67

herkese mrb
benim güçkatsayısını doğru ve hassas bir şekilde  ölçmem gerekli ve ben hassas bir sıfır geçiş dedektörü yapamadım.bu konuda bana yardım edebilirmisiniz.şimdiden teşekkürler

diot

bir adet lm324 ile +- 15 volt simetrik beslemeli bir devre yapacaksın. opamp ın 2 adedinden biri nin (- neg) girişi  0 voltta bulunacak diger opamp ın (+ pos) girişi 0  voltta bulunacak acık kalan girişleri birleştirip Ac akımı (sınrlandırarak) verirsen. positif alternanta bir opamp negatif alternansta diğer opamp positif çıkış verir. Her iki opampın (0) çıkış verdiği  an sıfır geçişin olduğu andır.

z

Aşağıdaki devre de işini görebilr. Şema kurulup denenmedi ise de sorun çıkarsa direnç değerleri ile oynayıp sorunun üstesinden gelebilirsin. Yeterince dar darbeler üretebilmek için  base'den  köprüye giden direnci (1K) base jonksiyonuna zarar vermemek kaydıyla iyice küçültebilirsin.

Devre aynı zamanda PIC için 5v üretilmesini sağlayacak regülesiz 9V da sağladığından PIC besleme sorununu basit bir regülatörle aşarsın.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

serdarkaradeniz

@BUNALMIŞ

devre güzel gibi gözükmekle birlikte arkadaşın ihtiyacını görmez. Denemeyle vakit kaybetmemesini tavsiye ederim. Çünkü transistor Yüksek voltajda önce "saturation" bölgesinde çalışacak sonra "active " regina girecek bu durumdan sonrada gerilim birazdaha düşünce (sinusoidal gerilim) transistor "off" konumuna gececek. Buda yaklaşık olarak VBE junction denk düşer ise 0,7 volttur. yani arkadaşımız 0.7 voltun altında SGP ucunda +5 volt görecek.

z

3.6 Dereceden daha küçük açıları ölçmesi gerekiyorsa haklısın.

annubiss67

bu açıyı ölçüp yorumlamama lazım.bunu pic'de look up tablosu olusturarak yapabilirim.fakat bir sorunum var şebeke frekansını 50 Hz alarak yorumluyorum.şebeke frekansında çok oynama varmıdır.şebeke frekansını da ölçüp öyle mi yorumlamalıyım bir bilginiz veya tavsiyeniz varmı

z

Normalde Şebekede büyük frekans kaymalarının olmaması gerekir. Alternatörler elektronik olarak denetim altında oldukları için geçici olaylar dışında frekans 50Hz'e kitlenmiş durumdadır. Ancak bu, Xtal kontrolunda referans osc kadar da sabittir şeklinde anlaşılmamalıdır.

Böyle bir cihaza soyunmadan önce temel sayılacak şu soruya cevap verebilmen gerekir.

50Hzde yükümüzün CosFi' si 0.93 olarak tesbit edilmiştir.

Frekansda ne kadar sapma olursa cos Fi 0.92 olur ?
Frekansda ne kadar sapma olursa cos Fi 0.94 olur ?

Tereddütleriniz varsa yapacağınız bu cihaza nasıl güveneceğiz?

annubiss67

z

Bu son yazdıklarımla umarım kırılmamışsındır. Yukarıda sorduğum iki soruya henüz cevap gelmedi. Soruları çözebilecek yokmu?

microman

Alıntı yapılan: "bunalmis"Aşağıdaki devre de işini görebilr. Şema kurulup denenmedi ise de sorun çıkarsa direnç değerleri ile oynayıp sorunun üstesinden gelebilirsin. Yeterince dar darbeler üretebilmek için  base'den  köprüye giden direnci (1K) base jonksiyonuna zarar vermemek kaydıyla iyice küçültebilirsin.

Devre aynı zamanda PIC için 5v üretilmesini sağlayacak regülesiz 9V da sağladığından PIC besleme sorununu basit bir regülatörle aşarsın.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

devre güzel ve basit gözüküyor. bu iş için OPTOISOLATORS TRIAC DRIVER moc3082 gibi bir entegre veya tek başına bir tiriyak kullanılabilirmi?

microman

pic'in uygulama notlarında aşağıdaki şemayı gördüm. böyle bir şey mümkünmü yani ben pic'in bir bacağına AC 220V verebilirmiyim?
böyle bir deneme yapan oldumu?
application note AN521, AN236
http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1824&appnote=en011013

http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1824&appnote=en012050

aYe

Selam,

Buyrun bir alternatifte benden;

Yöntem tarafimca düşünülmüş, uygulamada sorun yasanmamistir. Direnç değerleri rastgeledir ilk takildiği haliyle çalışınca üzerinde durulmamiştir.

Artik forum alternatifçisi gibi oldum ya neyse :D

bunalmis hocamın sorusu Cos Fi ye gelince cevabım belli; hayranınızım :)

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

aYe

Alıntı yapılan: "microman"pic'in uygulama notlarında aşağıdaki şemayı gördüm. böyle bir şey mümkünmü yani ben pic'in bir bacağına AC 220V verebilirmiyim?

Yanına 2 diyotla 2 de kondansatör eklersen besleme sorununda kalmaz. Yalniz 5Mohm büyük bir değer olduğu için sıfır geçişi algılarken şebekeden gelen piklerde hata yapmaya'da son derece açıktır. Arada bir sıfır geçişi kaçırman rezistans için sorun olmayabilir ama lambada titreme gibi hiç hoş olmayan bir durum ortaya çıkartıcaktir.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

Petek

Alıntı yapılan: "microman"pic'in uygulama notlarında aşağıdaki şemayı gördüm. böyle bir şey mümkünmü yani ben pic'in bir bacağına AC 220V verebilirmiyim?
application note AN521, AN236
http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1824&appnote=en011013

http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1824&appnote=en012050

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Çizimi bulamadığım için gönderemiyorum. Size tarif edeyim. Bahsettiğiniz 220 nin picin pinlerine bağlanması olayı Arçelik eski çamarşır makinalarında var. 2.2 Mohm direç üzerinden doğrudan b portunun pinlerine bağlanmış. Bir tanesi 2 kademeli devirden hangisinin seçildiği, diğeri 1/2 çamaşır yüklendiği, diğeri de herhalde 0 kesme (zero-crossing) içindi. Takodan gelen sinyal yükseltilerek kare dalgaya dönüştürülüyor ve 16C54 timer0 a veriliyor. Besleme için gereken 5 Volt, 15K gibi bir taş direnç üzerinden elde ediliyor, (5.1 zener ve birkaç adet kondansatör var). Motor bir triyakla sürülüyor. Motor ileri geri hareketi mekanik rölelerle sağlanmış... Çıkartmış olduğum şemayı bulabilirsen eklerim buraya...

Kolay gelsin.
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

aYe

@petek

Selam,

Alıntı yapılan: "Petek"Bahsettiğiniz 220 nin picin pinlerine bağlanması olayı Arçelik eski çamarşır makinalarında var.

Evet o yüzden evimde arçelik yok :D