Devre Koruma Yöntemleri

Başlatan mistek, 12 Nisan 2014, 19:30:50

skara1214

valla ben lm2576 kullanıyorum düzenli olarak şimdiye kadar hiçbir devre tık demedi bence ilk önce lm2575 aldığın yeri değiştir. lm 2575 ile lm117 arasına önce sigorta(fast fuse smd olanlardan) sonra  p6ke6v8a koy problemin çözülecektir.(tvs diyot yanar devreye birşey olmaz)
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

hkalaycioglu

hocam girişten verilecek ters voltajı önlemek için köprü diyot kullansanız nasıl olur bazen bende boyle durumla karsılasıyordum artık girişe köprü diyot bağlayıp ters voltajdan dolayı malzeme yakma olayından kurtuldum

F.T

hocam şu beslemenin bide şematiğini koysan.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

mistek

@skara1214 malzemenin sahtemi orjinalmi olduğunu bilmiyorum yurtiçinde online satış yapan bi siteden aldım. Çalışırken sorun yokta genelde ilk start verirken problem çıkarıyor. Söylediğiniz elemanlarlada denerim.

@hkalaycioglu Hocam ters bağlantı yapmadığımı biliyorum ama köprü diyot düşünülebilir teşekkürler.

@F.T

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

F.T

PCB LAYOUT GUIDELINES
As in any switching regulator, the layout of the printed
circuit board is very important. Rapidly switching currents
associated with wiring inductance, stray capacitance and
parasitic inductance of the printed circuit board traces can
generate voltage transients which can generate
electromagnetic interferences (EMI) and affect the desired
operation. As indicated in the Figure 14, to minimize
inductance and ground loops, the length of the leads
indicated by heavy lines should be kept as short as possible.
For best results, single−point grounding (as indicated) or
ground plane construction should be used.
On the other hand, the PCB area connected to the Pin 2
(emitter of the internal switch) of the LM2575 should be
kept to a minimum in order to minimize coupling to sensitive
circuitry.
Another sensitive part of the circuit is the feedback. It is
important to keep the sensitive feedback wiring short. To
assure this, physically locate the programming resistors near
to the regulator, when using the adjustable version of the
LM2575 regulator

hocam işin özü hat endüktansı.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

mistek

Tecrübe oldu. Sonraki çizimde daha hassas davranırım. Ground meselesini en kısa sürede çalışacağım.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

F.T

hocam pdf sinde örnek pcb var.incelerseniz daha faydalı olur kanaatindeyim.ground olayı çok önemli.kolay gelsin.

elektronart

Siz neredesiniz bilmiyorum ama İzmir'de resettable fuse bulmak neredeyse imkansız. Ebay üzerinden 200mA lik sipariş verdim ben. Her türlü değeri her türlü kılıfta bulmak mümkün.
Açık Elektronik