Devre Koruma Yöntemleri

Başlatan mistek, 12 Nisan 2014, 19:30:50

mistek

Son zamanlarda dikkatsizliğimden dolayı sürekli elektronik devreleri yakıyorum ve mikroişlemci değiştirmek zorunda kalıyorum.

Temel problemim Lm2575'in arıza durumunda çıkışını yükseltmesi ve buna bağlı olarak sonrasında bulunan devreleri patlatıyor.

Ana besleme -> lm2575 -> LD1117-3v3 -> Devre Elemanları

Devre elemaları içerisinde mikroişlemci opamp ve birkaç farklı analog dijital entegre bulunuyor.

Arıza durumunda sadece mikroişlemci hasar görüyor. Bazen komple yanıyor bazen sadece port/pinleri bozuluyor.

Bu durumdan kurtulmak için Lm2575 çıkışına veya LD1117 çıkışına takabileceğim ne tür devreler var ?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

RedBlack

Sotki diyot veya klasik zener kullanabilirsiniz.

camby

Regülatörün çıkışının 3v3'ü aştığına emin misin ?

En basit çıkışlara gerekli voltajlarda Zener ve schottky koymak. Ama sıkıntı varsa yine girişte bir şeyleri yakabilir sen fark edene kadar.

Kalıcı çözümlerde ise girişlere ters bağlantı koruma için seri diyot,

yüksek voltaj için 'over voltage protection' devresi,

düşük voltajda çalışmaması gerekiyorsa ' under voltage lockout 'devresi yapılıyor.

Yüksek voltaj pikleri korumak için paralel TVS ,varistor.

mistek

Hocam emin değilim sadece tahmin yürütüyorum. Yani başka yakacak bir durum oluşmayacağını düşünüyorum. Bazen regülatörün patladığıda oluyor. Lm2575 in tüm bacaklarının kısa devre olduğu durumlarlada karşılaştım.

lm2575ten önce seri diyot var. TVS kullanmayı deniyeyim.

3-10v aralığında bulunuyor mu?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

camby

ters mi bağlıyorsun nasıl oluyor ? TVS sürekli durumda işe yaramıyor.

Sen çıkışlara paralel zener ve schottky at en iyisi.

Ama lm2575'deki sorunu bulmak daha iyi olur. Çıkış başlangıçta overshoot yapıyor olabilir.

Melih1802

Benim kullandığım yöntem dc-dc converter biraz daha pahallıda olsa şu ana kadar hiç sıkıntım olmadı.

mistek

Hocam ters bağlantı sorunu değil daha önce lm2575 yanarsa konusunda yazmıştım durum şu:

Alıntı yapılan: mistek - 23 Şubat 2014, 18:21:10
Lm2575-5v regülatörden max 20mA akım çekiyordum. İlk başlarda sorunsuz çalışırken devrenin besleme kablolarını söküp takmak gerekti. Bu esnada biraz ARK oluştu 4-5 saniye sonra vızıltı sesleri gelmeye başladı İşlemcinin NRST pinine bağlı butonuna bastım belirgin "çısss" sesi geldi ve herşey kapandı. Lm2575'i ve arkadaşlarını söktüm sonrasında bulunan lineer 3.3v regülatörüde çıkardım. Ölçüyorum şuan bütün beslemeler GND ye kısa devre gözüküyor.

Besleme gerilimi 22v.

LM2575 yanma senaryosu nasıl olabilir ?

Muhtemelen arktan sonra çıkış yükseliyor sonrası patlıyor. https://www.picproje.org/index.php/topic,50953.30.html

Lineer regülatörüde geçiyor ve işlemci dayanamayıp oda gidiyor. Bazen tamamen bazende portlar yanıyor veya hasar görüyor.

Hızlı durdurucu bişeyler lazım.

Kabil ATICI

besleme-----sigorta---+-----devre
                                 |
                          zener (örnek 1W)
                                 | 
                              GND
Böyle bir sistem denenebilir. Burada dikkatli olmak gerekir. Devre denenirken yanlış eleman takılırsa sıgorta atar. Eğer sigortanın hızlı davranması için hızlı sigortalar mevcut. Sigorta aktık devrenin çekeceği akıma göre hesaplamak gerekebilir... (ilk açılışta devredeki kondansatörlerin çekeceği akım göz önüne alınmalıdır.)
ambar7

mistek

Hocam sigortadan kasıt cam sigorta mı?

Genelde 20-30mA yeterli oluyor.

Kabil ATICI

cam sigorta olabilir. Önemli olan gerilim aşıldığında zener diyodun devreye girip sigortayı attırması...
ambar7

mistek

Devrenin dışından kablo lehimleyip 2A sigorta bağladım 3A çektim sigorta ısındı ama atmadı. %50 tolerans gibi bir durumları var mı ?

Zener ve Tvs kullanıp duruma bakacağım. Çok küçük değerli resetlenebilir sigorta bulabilirsem ondan da takmayı düşünüyorum.

Sürekli işlemci değiştirmekten gına geldi.

camby

zırt pırt sigorta değiştirirsin bu sefer , gerçi sürekli işlemci değiştirmekten daha iyi.

Şimdi zener schottky değiştireceksin eğer dayanamazlarsa.

LM25xx ' i bozulmaz hale getirmen şart.

F.T

mistek hocam bende aynen dediğiniz gibi ilk enerji verme aşamalarında baya bir işlemci kaybına uğradım.tamamen pcb dizynı ile alakalı olduğunu düşünüyorum.giriş kısmında hat endüktansı ile alakalı.ayrıca gerekenden az volt girişi olduğu zamanda bu meret bu tip bir iş yapıyor.neticede pdf deki dizayna dikkat etmek gerekiyor ayrıca arkadaşların dediği gibi çıkışa bende korkudan zener yada tvs atıyorum. :-[
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

elektronart

Bunların çıkışına değil de girişine takabileceğin en temel şekli ile böyle bir koruma devresi var. Amaç basit. Voltaj yükselirse zener çok akım şeker, sigorta atar. Devre normale dönünce sigorta resetlenir ve yeniden kullanılabilir. Zener yerine daha yüksek akımlara tepki verebilsin diye tyristör kullanılan örneklerini de gördüm. Çin yapımı bir çok elektronik devrenin içini açarsanız girişte bu tarz bir örnek görebilirsiniz.

SMPS için kullandığınız kondansatörleri değiştirmeyi deneyin, bulabiliyorsanız low esr kondansatörler deneyin. Baskı devre tasarımında ufak değişiklikler yaparak da çözüm arayabilirsiniz, diyotun 2575e yaklaştırılması, indüktör yolunun kısa tutulması, feedbackin kondansatörden sonra alınması vs vs.
Açık Elektronik

mistek

Sıradan cevaplayayım.

@camby şimdilik işimi görsünde sigorta falan problem değil diye düşündüm ama sigorta çok yavaş bi elemanmış yine işe yaramaz, olaylar çok kısa sürede gerçekleşiyor.

lqfp 48 pin kılıf sök tak çok sıkıntı oluyor. Lm2575 Örnek devreleri inceliyorum standart şema kullanmış adamlar tık yok.

@F.T PCB dizaynı dediniz şimdi içime karamsarlık çöktü. Lm2575'e gelen + ve - kol uzunluğu yaklaşık 5cm uzunluğunda 2mm kalınlığında 35um bakır yol. Düz sayılır. PCB artık yapıldığı için sanırım bir sonraki çizimde deneme fırsatı bulurum.

@elektronart çok kompleks olmadan halledebilirsem çok iyi olacak aslında SMD direnç benzeri bi malzemeyi atıp geçeyim istiyorum.
Tvs sanki olur gibi duruyor bulabilirsem alacağım.

İlgili yerin PCB çizimi. (Alt yüzeyi 3x5cm şeklinde GND) Ek olarak: Yollar 1.2mm 35um bakır.