Walkman (Bu videoyu izleyince yaşlandığımı farkettim)

Başlatan z, 17 Nisan 2014, 14:31:25

z

Babamın arkadaşı ile sohbet ederken, askerlikde iken çelik tele ses kayıtları yapan cihazın sorumlusu olduğunu çelik tel makarasının çok ağır olduğundan bahsetmişti.

O zaman aşağıdaki videoda yeralan çocukların şaşkınlığını yaşamıştım.

http://www.hurriyettv.com/eglence/komik-videolar/gencliginde-walkman-kullananlar-bu-video-sizi-cok-uzecek_39782
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

CoşkuN

Hocam çelik tele ses kaydı olayını açar mısınız biraz?

z

Bildiğimiz kasetler plastik band üzerine yapıştırılmış demir tozundan yapılıyor.

Bu teknolojiden önce bildiğimiz çelik tel kullanılıyormuş. Metrelerce çelik tel. Tel çapını bilmiyorum. Sonuçta çelik tel makaraya sarılırken aynen teyplerde olduğu gibi  magnetik bir kafa ile ses sinyaline göre mıknatıslanıyor.

Teyp kasetinin dedesi.

Daha önce hiç kaset görmediysen izah etmem ve anlaman zor tabiki.

CoşkuN

Yok hocam o kadar genç değilim kaset nedir biliyorum da çelik tele kaydı duymamıştım

metaltrrocker

@Z hocam çelik tel kullanımı plak teknolojisinden  önce mi başlamış sonra mı?
Burada bir kaç videoya baktım çelik tel inceymiş. Telin dairesel olduğunu düşünürsek verinin yazılma şekli garibime gitti. Normalde plaklarda ve kasetlerde yazım alanı düzlemseldir. Off çok uykuluyum kafam basmaz oldu.
https://www.youtube.com/watch?v=1I8Eaj97Bz0&list=PLKDzM6XMULOsU_-qy-yMiD3wxHVFGmuos

Melih1802

Uçaklardaki Karakutu ( Turuncu aslında ) içindede çeliktele kayıt yapıldığını duymuştum.

z

Alıntı yapılan: metaltrrocker - 17 Nisan 2014, 15:22:20
@Z hocam çelik tel kullanımı plak teknolojisinden  önce mi başlamış sonra mı?
Burada bir kaç videoya baktım çelik tel inceymiş. Telin dairesel olduğunu düşünürsek verinin yazılma şekli garibime gitti. Normalde plaklarda ve kasetlerde yazım alanı düzlemseldir. Off çok uykuluyum kafam basmaz oldu.
http://www.youtube.com/watch?v=1I8Eaj97Bz0&list=PLKDzM6XMULOsU_-qy-yMiD3wxHVFGmuos

Araştırmadım ama muhtemelen sonradır. Çünkü gramofon ile plak teknolojisinin temelleri çok önceden başlamıştı.

Kabil ATICI

ambar7

erpay

metaltrrocker

Alıntı yapılan: erpay - 17 Nisan 2014, 19:42:32
Çocukların tepkileri ilginç :)
Bu çocuklara odun sobasını sorsak onu da bilmezler ki zaten :)

ipek

82 yılında ilk Walkmen'im Sony WMDR10 almıştım sanırım iki maaş gitmişti.bu benim için asrın icadı idi çünki stereo kayıt yapabiliryordu.

ikinci şokumu 84 yılında yaşamıştım.bir seminer için firmayı temsil etmek amacıyla ,çekmece nükleer araştırma merkezine gitmiştim.o gün hayatımda gerçek bir kameraya dokunabildim her halde 5 yada on yaşında eski bir kamerayda üzerinde sony Vidicon M1 yazıyordu.bunun heyecanını yaşamaya devam ederken alt kısında yine sony'e ait video teyp vardı asıl duble dümur burada başladı kaset yada film yok.operatöre sordum sicim'e kaydediyordu.onun telafuz ettiği sicim ferrit kaplanmış çelik tel disk idi.

şimdi maksada gelelim. insan sesi frekansı sınırlı standardı 300hz 3500 hz,diyelim istisna oldu 20khz olsun.
video sinyali siyah beyaz en kötü şartlarda 6Mhz senkronu var luminan'sıvar mütevazı olmayı deneyeyim sesi var bunları tele nasıl kaydettin.?