Hep Birlikte dedektör yapımı

Başlatan sayangku, 18 Nisan 2014, 18:57:14

sayangku

sa arkadaslar  ben metal bulma dedektörü yapıcam elektronik bilgimde iyi Allaha şükür
ben biraz arastirdim konuyu şuanda amacım sadece bilgi toplamak işi bilen ustalarımdan şöyle yapsan daha iyi olur boyle olursa olur şu özellik daha iyi
olur gibi bak burda konuyu incele vb bilgiler aktarsak buraya çok yararlı birseyler çıkabilir
en sonunda iyi birsey yapabilirsem burda devre semasi artık pic olursa devrede kaynak kod vb bilgileri paylasicam
lütfen şu yorumları yazmayın çok zor yapılamaz vb şeyler yazmayın varsa bilginiz paylasirsaniz sevinirim
şimdiden bilgi paylasicaklara teşekkür ederim
bende en son bitmiş halini aticam işh hedefim bu

t2

Kolay, Yapılır. Yapabilirsiniz.

Fakat, son ve bitmiş halini yayınlamak uzun sürer.

10cm derinlikteki çiviyi gösterebilen versiyonu yapıp yayınlamak daha kolay olur.

Size ne kadar mesafe gerekli? Aranacak metal nedir?  Fark eder mi?

3 metre derinlikteki altın yüzüğü gösteren aynı mesafedeki çiviyi ayırd eden versiyonu "yapıp yayınlamak"  vakit alır. sonunda kesin yayınlarsınız

zerog26

Bu sistemler ile ugrasmis olarak sunu sorayim kullanacagin ozellikleri bile yazmamissin IB mi? PI mi? VLF mi? hangi sistem ile yapmak istiyorsun dedektorunu cift bobin mi kullanican tek bobin mi ? onu gectim elektronik bilgin iyise oncelikle iskelet bir yapi tasarla onun uzerinden gidelim.. ornegin ilk once bobini surecek olan eger cift bobinli ise osilatorleri tek bobinli dusunuyorsanda puls sistemini olustur burda tartisalim .. daha once cok fazla dedektor yaptim son olarakta arm tabanli islemci ile PI dedektor tasarimi ile tez yazdim univ. bi kac sene once bu ise yeni girdigin belli tavsiyem PI  sistem ile basla ;) ogrendikce IB yada VLF sistemlere gecersin...

sayangku

arkadaslar ben iskelet yapı kafamda zaten tasarladim aklımda pulse tarzı var ve özellikle degerli mineraller altın gümüş parcalar bulmasını istiyorum ilk
olarak mesafe 40 santim  var aklımda  şuan uzun yazmak istemedim konuyu açılıştı çünkü kimse uzun yazı okumuyor ilk basta
direk ayrıntıya girsem belkide siz bile yazmazdiniz :) ben sadece fikir istiyordum simdi direk yazsam dedektor çesitleri yada bu  olsun desem
neden size sorimki zaten internette var ben deneyimli arkadaslardan atiyorum pi dedektör kullanıırsan şu yönde iyi vlf bu yönde iyi artı eksi yönleri
mualefet  yaparsak bu iş  çokta iyi gitmez diye düşünüyorum aklınızdaki özellikler yada derinligi arttırıcı bilgiler metal ayirt edici bilgiler vb bilgiler paylasilirsa sevinirim

mustafa_cmbz

nette arat karadg hocanın yaptığı pı sıstem çalışan delta pulse dedektörlerin bir kaç versiyonunu yapıp çalışır hale getirdi.

Bunun haricinde neden hep bu tarz şeylerde metal dedektörü üzerine çalışmalar yapılmaya çalışılıyor.? zaten adam 3 boyutlusunu dahi yapıp cüzi miktarlara satıyor farklı birşey yapabileceksen ne ala..

Fakat bunun yanında alan tarama yer radarı dedikleri bir kaç çeşit yöntem daha mevcut bu tarz alanlarda niye çalışmalar yapma niyetinde değilsiniz ?

sayangku

Alıntı yapılan: zerog26 - 18 Nisan 2014, 22:40:36
Bu sistemler ile ugrasmis olarak sunu sorayim kullanacagin ozellikleri bile yazmamissin IB mi? PI mi? VLF mi? hangi sistem ile yapmak istiyorsun dedektorunu cift bobin mi kullanican tek bobin mi ? onu gectim elektronik bilgin iyise oncelikle iskelet bir yapi tasarla onun uzerinden gidelim.. ornegin ilk once bobini surecek olan eger cift bobinli ise osilatorleri tek bobinli dusunuyorsanda puls sistemini olustur burda tartisalim .. daha once cok fazla dedektor yaptim son olarakta arm tabanli islemci ile PI dedektor tasarimi ile tez yazdim univ. bi kac sene once bu ise yeni girdigin belli tavsiyem PI  sistem ile basla ;) ogrendikce IB yada VLF sistemlere gecersin...
ustam kafamda pi vardı zaten ama hangisi daha mantiklı daha iyi olabilir diye  baskasindan yorum  almak amaç o zaten

EFESU

Abi  yapmaktan vazgeçti çoktan .. ;D

sayangku

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 19 Nisan 2014, 00:29:21
nette arat karadg hocanın yaptığı pı sıstem çalışan delta pulse dedektörlerin bir kaç versiyonunu yapıp çalışır hale getirdi.

Bunun haricinde neden hep bu tarz şeylerde metal dedektörü üzerine çalışmalar yapılmaya çalışılıyor.? zaten adam 3 boyutlusunu dahi yapıp cüzi miktarlara satıyor farklı birşey yapabileceksen ne ala..

Fakat bunun yanında alan tarama yer radarı dedikleri bir kaç çeşit yöntem daha mevcut bu tarz alanlarda niye çalışmalar yapma niyetinde değilsiniz ?

öncelikle teşekkür ederim degerli yorumlarinizdan dolayi  ve hocam o siteyi ve kişyi yakından takip ediyorum basarili işler yapılıyor ben onun daha önceki delta pulse devresini yaptim çalistirdim ama fazla oynama yapamiyorum kodlar paylasmiyor sadece devre semasi var ve dediginiz gibi  kafamda alan taramada var belki bu işlerlede ugrassam daha iyi olucak sanirim haklısınız

mesaj birleştirme:: 19 Nisan 2014, 14:46:20

Alıntı yapılan: EFESU - 19 Nisan 2014, 00:34:48
Abi  yapmaktan vazgeçti çoktan .. ;D

:D  ufak tefek kelime oyunları ile vazgeçicek değilim beyfendi ;) zaten bildigim seyler ;)
varsa fikriniz yazarsaniz sevinirim tesekkürler

mesaj birleştirme:: 19 Nisan 2014, 01:15:16

Alıntı yapılan: sayangku - 19 Nisan 2014, 00:32:46
ustam kafamda pi vardı zaten ama hangisi daha mantiklı daha iyi olabilir diye  baskasindan yorum  almak amaç o zaten

pulse dedektörler sinyallerini darbeli olarak gönderirler. Sinyaller çok düşük frekanslıdır. 50 Hz - 900 Hz. Pals dedektörler bu özelliklerinden dolayı VLF ye oranla yaklaşık 3 kat derine sinyal gönderebilirler.
Ancak pulse dedektörlerde arama hızı çok önemlidir. Başlık, VLF sistemlerin aksine yavaş gezdirilmelidir. Hızlı gezdirilirse yanılabilir ve hatalı ayrım yapabilirler.
vb yorumlar yaparsanız bu konu bir işe yarar

zerog26

ticari amacla kullanilan sistemler bunlarin cogu kimse kod paylasmaz.... ayrica delta pulse ilk versiyon skalalidir ve ayrimsizdir bahsedilen sitedeki cihaz modiifiy edilerek dijital yapilmistir .. kendimde kullandim benim elimdede ayni cihazdan var fakat pi sistemlerede ayrim ozelligini havada yakalasaniz bile toprakta yakalayamayacaksiniz zaten satilan cihazida kotulemicem ama ayrim cok kararli bi sekilde calismyor... mesela minerali ayirt etmek cok guc tugla ve tasa sinyal alacaksiniz , dedigim gibi siz 1 adet iskelet yapiyi enine boyuna hesaplayarak cizmeye baslayacaksiniz ve burda kendi alaninda uzman olan insanlar gerekli noktalara mudahale ederler zaten ... madem ayrim yapacaksiniz iyide 1 ayrim yapmak istiyorsaniz bobin surucudunden okudugunuz bilgileri S&H devresiyle 12 yada 24 bit'lik olacak sekilde ayarlayip bunun cikisindada mikroislemciye bunu yansitarak yorumlamak en mantiklisi neden dersen senin okuyacagin analog bilgi 5 mikro saniyeden daha az olamayacak ya yani 12 bitlik veriyi 5 er mikro saniye araliklarla okursan aradaki ayrim icin gerekli olan sinyal egrisini kacirirsin ya ADC si hizli 1 islemci ile yaapacaksin bunu yada bahsettigim S&H (sample and hold) devreleriyle yapacaksin .... mantikli olan (12 bitlik 1 adc'ye sahip islemci ve ara devre olan S&H)

sayangku

Alıntı yapılan: zerog26 - 19 Nisan 2014, 01:42:57
ticari amacla kullanilan sistemler bunlarin cogu kimse kod paylasmaz.... ayrica delta pulse ilk versiyon skalalidir ve ayrimsizdir bahsedilen sitedeki cihaz modiifiy edilerek dijital yapilmistir .. kendimde kullandim benim elimdede ayni cihazdan var fakat pi sistemlerede ayrim ozelligini havada yakalasaniz bile toprakta yakalayamayacaksiniz zaten satilan cihazida kotulemicem ama ayrim cok kararli bi sekilde calismyor... mesela minerali ayirt etmek cok guc tugla ve tasa sinyal alacaksiniz , dedigim gibi siz 1 adet iskelet yapiyi enine boyuna hesaplayarak cizmeye baslayacaksiniz ve burda kendi alaninda uzman olan insanlar gerekli noktalara mudahale ederler zaten ... madem ayrim yapacaksiniz iyide 1 ayrim yapmak istiyorsaniz bobin surucudunden okudugunuz bilgileri S&H devresiyle 12 yada 24 bit'lik olacak sekilde ayarlayip bunun cikisindada mikroislemciye bunu yansitarak yorumlamak en mantiklisi neden dersen senin okuyacagin analog bilgi 5 mikro saniyeden daha az olamayacak ya yani 12 bitlik veriyi 5 er mikro saniye araliklarla okursan aradaki ayrim icin gerekli olan sinyal egrisini kacirirsin ya ADC si hizli 1 islemci ile yaapacaksin bunu yada bahsettigim S&H (sample and hold) devreleriyle yapacaksin .... mantikli olan (12 bitlik 1 adc'ye sahip islemci ve ara devre olan S&H)

PI dedektörde metalin varlığını tespit etmek  için sönümlenme eğrisinin uzamalarını bulmak lazim
ve ortamda bir metal varsa eddy akımları oluşur
akım varsa mutlaka manyetik alanda vardır demektir
manyetik alan bobin tarafindan elektriksel sinyale çevrilir ( bu ara bobin ilk basta acik devre gibi gosterir sonradan kısa devre olusur bu arada bobin 3 ohm gecmemek lazım hem ısınır hemde kararlılık azalır dıkkate almak lazim ) (bobin alıcı ve verici bobin tarzida yapabilirim )
bobin aynı anda  endüktansına bağlı bir sönümlenme içine girer ve
sönümlenme süremizde uzamalar olursa ki olur
ve  sönümlenmeye eklenen sinyal çok küçük genliklidir.
Bizim bu artışları görebilmemiz için sönümlenmenin son anlarını bir  rail rail tipi opamp  ile yükseltmemiz gerekir. sebebi ise
geribesleme kapasitesi düştükçe kazanç artmakta geribesleme direnci arttıkçada çıkıştaki işaretin sönümü hızlanmakta.   yada evirmeyen bir yükseltec  secilebilir
sebebi yükseltecin giriş empedansının geri besleme dirençlerinden etkilenmemesidir bu daha mantıklı
olur ;) ( Offset gerilimi göz önüne almak lazim )Gurultuyu yokeder
ve daha kararlı çalısır ve teoride opamp girisi 0 ise çıkısı sıfır olur ama uygulamada olmaz
mv duzeyinde voltaj vardır  cıkısta onu ayarlamak lazim potla

pic gelince 12 bitlik adc olan işlemci
ise Dspic30 ve Dspic33 serisinden birini kullanırım bunlarda 12bitlik adc var
ccs kullandigim için, içinde bu picler zaten hazir var
o işte tamam gelelim PIC ile değeri sürekli değişen bir sinyal ölçmeye çalışırsan PIC hata yapabilir.
yalan yanlıs ayırır
Önce değişken işaretten bir örnekleme yapar ve bu değeri çıkışta sabitlerim . Daha sonra PIC ile değeri ölçer altın gümüş metali ayiririm zaten amacıda analog işareti tutmak ve belli bir süre sonunda pic aktarmak degilmi ;)
Bunun için bir sample and hold devresi gerekli dediginiz gibi onun ayrimini bu devre ile yapıcam buda
güzel fikir hemde harika sample  and hold hiç aklıma gelmemişti gercekten aradigimi
buldum çok tesekkur ederim ayrıca
mosfet n kanallımı yada p kanallı sürsem   onu daha kafamda olusturamadim
tabi opamp ve  mosfet seçmem gerekiyor ve birbirine uyumlu olması gerikir
bana opamp ve mosfet şunu kullanırsan boyle söyle olur  gibi bilgide verirseniz  iyi olur güç devresi için
aklımdaki sorular
bobine direkt beslemeden enerji versem  besleme gerilimi sönümlenme eğrisinin değişimine yol açacakmıdır ?
veya yüksek akıma dayanan  LDO regülatörleri 
kullansam
12 voltluk mu veya 24 voltluk akülerden hangisi kullansam
zaten güç kararlıga veya mesafeye çok etki ettigini sanmiyorum
belli seviye kadar kullanır ordan sonra bostur diye düşünüyorum
ama 12 daha iyi veya 24 yada şu ara deger daha iyi gibi olur söylerseniz iyi olur ara degere karsiyim çünkü arazide sıkıntı :D
bobin  baslıgı
1 metrekarelik arama başlığı derin arama başlıgı yapıcam
bakalım nekadar algilıcak
cat6 falan yapmicam direk bobin teli kullanıcam 
ince mi olsun kalin mi onu bilen arkadaslar varsa söylerse sevinirim
iskelet yapiyi olusturunca herseyi daha detayli anlatirim simdi ufak bir konusma oldu
yorumlariniz için tesekkür ederim ve  uykucu ve zerog26 ustamada   saygılar bilgilendirdikleri için ...

z

Ben hep su ayrimin nasil yapildigini merak ediyorum.

Simdi dedektor bobininin 50 cm otesine altin bir yuzuk koyalim. Dedektor bundan etkilensin.

Bu anda dedect edilen sinyalin bire bir aynisini, demir bir kutleyi bobinden atiyorum 1 m otesine koyarak da elde edebilirim.

M1 altin nesnenin hacmi, L1 altinin dedektore uzakligi
M2 demir nesnenin hacmi, L2 demirin dedektore uzakligi

f(M1,L1)=f(M2,L2) kesinlikle yapilabilir.

Bu durumda burada altin var burada demir var iddiasinda bulunmak bana sacma geliyor.

Haa, 50cm derinliginde  iki cukur acsaniz, birisi altin digeri demir ayni boyutlarda iki nesnenin birisini bir cukura digerini de  digeer cukara atsaniz sonra da desenizki hadi bunu anlayacak dedektor yap gozum kapali bu dedektoru tasarlarim.

Fakat dedigim gibi değil de farkli derinliklerde farkli boyutlarda biri altin digeri demir nesnelerden hangisi altin hangisi demir anlasilacagini sanmiyorum.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sayangku

Alıntı yapılan: z - 19 Nisan 2014, 13:29:44
Ben hep su ayrimin nasil yapildigini merak ediyorum.

Simdi dedektor bobininin 50 cm otesine altin bir yuzuk koyalim. Dedektor bundan etkilensin.

Bu anda dedect edilen sinyalin bire bir aynisini, demir bir kutleyi bobinden atiyorum 1 m otesine koyarak da elde edebilirim.

M1 altin nesnenin hacmi, L1 altinin dedektore uzakligi
M2 demir nesnenin hacmi, L2 demirin dedektore uzakligi

f(M1,L1)=f(M2,L2) kesinlikle yapilabilir.

Bu durumda burada altin var burada demir var iddiasinda bulunmak bana sacma geliyor.

Haa, 50cm derinliginde  iki cukur acsaniz, birisi altin digeri demir ayni boyutlarda iki nesnenin birisini bir cukura digerini de  digeer cukara atsaniz sonra da desenizki hadi bunu anlayacak dedektor yap gozum kapali bu dedektoru tasarlarim.

Fakat dedigim gibi değil de farkli derinliklerde farkli boyutlarda biri altin digeri demir nesnelerden hangisi altin hangisi demir anlasilacagini sanmiyorum.

Nabız indüksiyon (PI) dedektörleri klasik indüksiyon dengeli (VLF) modellerden çok farklıdırlar. Sürekli dalgalı bir manyetik alanı iletmenin yerine PI dedektör, manyetik enerjinin kısa nabızlarını periyodik olarak iletir. Daha sonra PI alıcısı, hedef (ve toprak) bilgisi için nabız zayıflığına bakar.
Azalım yanıtı hedefin iletkenliğine göre değişiklik gösterir dolayısıyla da düşük iletkenlikli hedeflerin hızlı azalımları ve yüksek iletkenlikli hedeflerin ise düşük azalımları vardır.ve böyle olunca
10 mikro saniye (altın külçe bulmak için en iyisi) ve 25 mikro saniye (kalıntı, sikke ve sahil avları için) arası ayarlardır tabi bu ufak capta degisebilir dedektörün yapısına göre pi vlf vb gibi ...
ve bu ayarlari deneme yanilma yöntemi ile siz pic atabilir atiyorum 12mikrosaniye gümüş 10 mikro saniye altin gibi ama dedektörde özellikle derinlik ve toprak yapisi yuzunden çok zor bir işlemdir
ve kesin sonuç vermeye bilir topraktan topraga degisir vb disardan gelen elektromanyetik sinyal
radyo frekans göz önünüe koyup ona göre koruması yapmak lazim yaniltici sonuçlar verebilir bize
daha bir sürü algilama çesitidi vardir bu yalniz benim bildigim yöntem uygulamada
yani uzun lafin kısası aynı boyutdaki olsun olmasin metelin iletkenligine göre sinyal verir sizde yazilimda  bu sinyale atiyorum au  digerine fe ayarlarsaniz iyi kötü ayrım yapar

z

Sonucta aranan nesneyi (altin yuzuk demir mangir vs) yi arama bobinimin sekonderi ve yuku olarak modelleyebilirim.

Bobine olan mesafe kuplaj katsayimi belirler.

Ben hala sunu iddia ediyorum.

Mesafesi, kutlesi ve metal cinsi farkli iki nesne sonucta ayni elektriksel etkiyi uretebilir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

timpati

burada boş atılıp dolu tutulmaya çalışılıyor. hakaret olarak algılamazsa, sayın @sayangku'nun ifadelerinde bilgi tutarsızlıkları, hatta çeviri hataları var. "biliyorum" dedikleri, başkalarının dediklerinden (yanlışlarından) ibaret. zaten picproje site müdavimlerinin bu konuya pek te sıcak bakmadıklarını eski forum başlıklarından bilmesi gerekti.

altını gümüşten veya bakırdan ayıran bir elektronik devrenin henüz yapılmadığını sanıyordum. aksini ileri sürenler boş yere gizli gizli toprak kazacaklarına neden kuyumcuları kendilerine müşteri yapmasınlar ki?
why mr. anderson, why ?

t2