MG90S ~ MG996R servo motorları hakkında

Başlatan ziyaretci, 22 Nisan 2014, 00:02:06

ziyaretci

Merhaba,

İnternetten 2 çeşit servo motor aldım. MG90S ve MG996R , motorlar 0.5ms 2.5ms duty oranıyla çalışıyor. Yazdığım yazılım MG90S(micro) servo motoru sıkıntısız, potansiyometre ile kontrol edebiliyorum. Fakat aynı yazılım hiçbir değişme yok, mg996R potansiyometreye dokunmadan -90, +90 sürekli dönüp duruyor. PWM sinyali ile de aynı sorun olmuştu.

L7805CV ile besliyorum. 1.5A çıkış akımına sahip olabiliyor. Giriş'e 12V Maks. 4.5A 'lik bir adaptör bağlı. Ek olarak 1000uF 16V 'luk bir kapasitör ile filtreye tabi tutuyorum.

Yazdığım yazılım yani mg90S 'i sıkıntısız çalıştıran, CCS C derleyicisinde bulunan gecikme fonksiyonları içeriyor. Herhangi timer, pwm yok.

Şimdi 3 gündür 4 saat uyku 20 saat bu iş üzerine düşünüyorum. Artık beynim saçmalamaya başladı. Sırf bu mg996r yi, mg90s gibi çalıştırayım diye öğrenmeyi sonraya bıraktığım pwm, timer0, timer1, timer2 modüllerini öğrendim. Yapmadığım hesap kitap kalmadı. Simülasyon ortamında darbe genişliği herşey istediğim gibi yani servo motorun çalışması için gerekli genişliğe sahip şekilde ilerliyor. Bu 5 dk sonra 4. günüme gireceğim.

Artık duymak istediğim bir şey var. Bana deyinki; " Aldığın mg996r servo motorlarda darbe yakalama ve uygulamada sıkıntı olabilir. Kaç ₺  'ye aldın?(3x25=75)  Eğer orjinal değilse bu sıkıntıları yaşayabilirsin. "

Benimle, bu servo motorlarla uğraşanlar,  tecrübelerini paylaşabilir mi?

NOT: Yukarıdaki metnimde sıkıntı varsa kusura bakmayın, artık düşünme yeteneğimi hissedemiyorum. Ve bu servoyu çalıştırmam lazım. Son 4 günüm.

muhittin_kaplan

0.5ms 2.5ms duty oranlarıyla oyna 1-2ms yap.
tabi bunları 20ms lik peryotta yapacaksın.

ziyaretci

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 22 Nisan 2014, 00:09:05
0.5ms 2.5ms duty oranlarıyla oyna 1-2ms yap.
tabi bunları 20ms lik peryotta yapacaksın.

Hocam, daha önceden denedim, 1-2ms iken -45 ~ +45 yapıyordu sürekli . Bir yerde birşey atlasam, mg90S nasıl çalışıyor istediğim gibi.

Birde şu ayrıntıyı bildireyim size; MG996R ' potu her saniye ufak bir dokunuşla çevirdiğimde 1-2 derecelik, bu şekilde iken pota bağımlı olabiliyor. Ama ne zaman pota seri bir şekilde 5-10 derece arası bir kuvvet uygulasam başlıyor -90 , +90 'a. Anlayamadım bir türlü.

picusta

çok daha fazla tepe akim çeker.
6V akü ile besle, veya sarj edilebilir pil. o regülatör zayif geliyor.

ziyaretci

Alıntı yapılan: picusta - 22 Nisan 2014, 00:25:10
çok daha fazla tepe akim çeker.
6V akü ile besle, veya sarj edilebilir pil. o regülatör zayif geliyor.

Sana nasıl teşekkür etsem azdır. Gerçekten çok teşekkür ederim. 6V4A akü ile besledim. Mükemmel :)

ziyaretci

MG996R servo motordan %100 verim almak istiyorsanız, 7.2VDC en az 2A akümülatör veya lityum polimer  pil ile çalıştırın.

picusta

Lafimi olur Erkan'cigim, surada kaç senelik picprojeligimiz var beraber. :)
Ben tam olarak MG996R kullanmadim, kuzeni referansi 95 olani  kullandim. plastik disli.

Ben 4 adet kalem pil ile MCU + servo besliyordum. Nerdeyse hiçbir yük çevirmiyor, bir kagit parçasi, 90°, git gel.
Ama asil sorunun kaynagi,  MCU'nun resetlenmesiydi. O yüzden servo 'da sapitiyordu.

Yapabiliyorsan MCU ve servo beslemelerini ayir, o sekil de çalisir. ( 1 buyuk besleme yerine :  1 orta + 1 küçük)

Nitekim, en sonunda 4 kalem pil servoyu besliyordu.  ilave 1 kalem pil stepup'la 5V'a çikartip MCU'yu besliyordu.

fbkaya

MG996r servolar ile bende çalışacağım, bu servolar kaç Amper akım çekiyor ? ben 5 tanesiyle birlikte çalışacağım kaç amperlik adaptör almalıyım ?

Teşekkürler :)

BLİZZARD

mg996 : kalkışta 2,5A (6V) çekiyor tanesi ... sağ olsun bu da MCU yu  resetliyor bitanesi  :o daimi 500mA-900mA  ve yine 6V  da...

http://www.electronicoscaldas.com/datasheet/MG996R_Tower-Pro.pdf

tekosis

Alıntı yapılan: BLİZZARD - 25 Ekim 2015, 18:37:44
mg996 : kalkışta 2,5A (6V) çekiyor tanesi ... sağ olsun bu da MCU yu  resetliyor bitanesi  :o daimi 500mA-900mA  ve yine 6V  da...

http://www.electronicoscaldas.com/datasheet/MG996R_Tower-Pro.pdf
mcu beslemesi ile motor beslemesini ayrı kullanıp araya da optokuplör konursa yeterince sağlıklı çalışır.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.