BC337 nin bir üst modeli?

Başlatan mir_as82, 22 Nisan 2014, 14:21:12

t2

Alıntı yapılan: mir_as82 - 22 Nisan 2014, 17:49:32
t2 arkadaşin "devre uyduruk olmuş, yakarsin" neden dediğini anlayamadım.
Ledin sabit akım kaynağı ile beslendiğini fark etmediğim için öyle yazmıştım. Sonradan gördüm.

Beyz direncini sabit akım kaynağına değil de sabit gerilim kaynağına bağlayalım.  (örnek: 1k ile 12volta )
Böylece reed röle sıhhatli açıp kapama yapabilecektir.

reed röle akım kaynağı üzerinde bir noktadan açıp kapama yapabilirse daha uygun olur. hatta reed röle hiç kullanılmasa daha iyi olur.

mir_as82

Ozaman base i 100-120 ohm arasi bir direnç ile beslemeliyim. Vbe=1.2v, ise.
Vc minimum 4.2 v olabiliyor.(led 3.2v+Vce 1v=4.2v)
(4.2-vbe)/R=30ma
O halde R=100 ohm cikiyor.

Reed röle bin normalde kapali kontagini alsam(varsa tabi) hiç transistor direnç ile ugraşmadan direkt driver cikisina seri baglasam sikinti olur mu : ). Abi başa döndüm resmen.

t2

Beyze 1k dan düşük direnc bağlamayin. Yakarsınız.

mir_as82

Hocam verdiğim devreyi reed role ile başka bir yolla yapamaz miyiz?
1-Devre küçük ve az maliyetli olacak.(max. 4 TL gibi)(en=20mm, boy=50mm gibi)
2-Led in yanması ve sönmesi reed role mantigiyla dokunmadan olabilecek. Başka bir yöntemde olabilir.

Akliniza bir çözüm yöntemi geliyor mu?

t2

Açma kapama işini başlatacak olan nedir? Düğme, buton kullanımı sakıncalı mı?
Mıknatıs şart mı?
Optik olsa, yaklaşım ile çalışsa olur mu? 2-3cm mesafe yeterli mi?

mir_as82

Hocam 3cm işimi görür. Miknatis bir borunun içinde olacak ondan dolayı miknatis olmali. Optik olamaz, yaklaşım sensoru de olamaz. Tek çare miknatis gibi duruyor. Uzaktan dokunmadan, borunun icinden devreyi acip kapatabilecek bir sistem olacak.(boru yere paralel olunca led yanacak, 90 derece egilince boru yere dik olacak devreye yaklasacak ve led sonecek.

t2

Sabit 12V gerilimden 1k ile beyze baglanti yapalim. röle acma kapama yapabilecektir.

mir_as82

O zaman 220 VAC den 12V DC elde etme olayini nasil efektif yaparim o halde?(yada 5 v da olur)

mir_as82

Sizin dediğiniz gibi 12 V ile beslesem. 1K da base e bağlayınca.
(12V- 1V(Vbe))/1K=11ma gibi bir değer yapıyor.

Led i driver dan beslediğimizi düşünelim. Driver 320ma için zorlayacak ama transistör kanalı 110ma için açılmış olmayacak mı?(11ma base den akım geçince, collector den 320 ma çekmek sıkıntı oluşturmaz mı? Sizinde önceki cevaplarda yazdığınız gibi ısınmaya neden mi olur?).

t2

110mA i nasıl buldunuz ?
izin verilen kollektör akımını bulmak için beyz akımı ile transistörün hfe sini çarpıyoruz  hfe= 150 olsun.
11mA x 150  = 1650mA . bc337 bazı tiplerde  hfe daha fazla imiş. düşük olanı da varmış.

Isınmaya neden olmaz gibi görünüyor.  çıkan akım bizim asıl kollektör akımından fazla olması gerekiyor. (saturasyon budur)  böylece fazla ısınma olmaz demek oluyor. transistöe üzerinde 1v düşse  0,32W güç harcanır. az bir şey ısınacaktır.

kollektördeki akımı ayrıca sınırlayabilirsiniz. transistör daha fazlasına müsade etse de böylece sınırlanan akım akar.

12V adaptör bağlayıp deneyebilirsiniz..

mir_as82

Hfe 100 olunrsa:
11ma . 100=1100 ma oluyor muş:) pardon hocam. daha yeni gördüm.

Az önce yeni bir sistem daha dizayn ettim bu sizce nasıl olmuş?

t2

aslında bütün bu zahmate gerek yoktur.
LED driverin bir  enable ucu, on - off girişi vardır. ona bir baksanız iş daha kolaylaşacaktır.

transistöre gerek kalmaz kontak bu on - off ucundan açıp kapama yapabilir.

mir_as82

bu tarz olan driver örneği linki verebilir misiniz?
Ben reed röle yi direkt alıp bir ucunu ON yazan yere bir ucunu OFF yazan yere bağlayacağım. Açıkken yani kısa devre değilken driver çıkışı akım basmaya devam edecek, ama iki uç kısa devre olunca bunu driver algılayacak ve akım basmayacak, bu şekilde değil mi?