BC337 nin bir üst modeli?

Başlatan mir_as82, 22 Nisan 2014, 14:21:12

mir_as82

Arkadaşlar Bc337 ile devre kurdum kollektöründen 320 ma geçiyor fakat biraz ısınma oluyor. Maliyeti çok arttırmayacak şekilde biraz daha az ısınan, hangi model NPN transistör alsam acaba? Yani bc337 max 800 ma çekiyor, max 1.5 amper çekebilen transistör kullansam örneğin bd135 nasıl olur?

polleme

BD135 45V, BD139 80V'tur. Bunu da dikkate aldığınızda voltaj problem yoksa BD135 de yeterli olabilir.

Melih1802

Mosfet kullanmak istermisin. Isınma yapmaz.

Kabil ATICI

ambar7

t2

BC337  kollektör akımı maksimum 800 mA demiş.  320 ma  geçmesi sorun değil.

Fakat kollektöründen 320 ma geçerek aşırı ısınabiliyorsa, beyz akımı yetersiz gelmiş, saturasyona geçememiş bu yüzden ısınıyor olabilir. yani tasarım sorunu vardır.  Belki de aslında ısınma aşırı değildir. elle kontrol edildiği için fazla gibi gelmiştir.

ercan_t

merhaba

t2 e katılıyorum Ib az gelmiş olabilir,

Hfe datasheet de 100 demiş

100=IC/IB ;  IB=IC/100 ;  IB=800/100, IB=8mA,
sanırım;
Transistörü işlemci ile sürüyorsan işlemci çıkışı yaklaşık 20-40mA dir,  Base de seri direnç var ise onun değerini düşürmeni tafsiye ederim, NPN transistör olduğu için de emiteri direkt direncsiz GND e çekmen gerekli.
ayrıca IB daki belirsizliği gidermek için Base den GND direnc bağlaman gerekir.

mir_as82

Devreyi kurdum base e 4 tane paralel 5 K bağladım(elimde direnç o vardı). Direncin üzerindeki gerilim 3.3 v civarında gerilim ölçtüm.
Yani 3.3/1.25k=2.64ma base den geçen akım. Bu sıkıntı yaratır mı? Aşağıdaki devre uzun süre çalışmada sorun çıkarır mı sizce?

resim

t2

Devre uyduruk olmuş. Yakarsın!

mir_as82

Melih1802

Dirençleri sen belirliyorsun. 100nf çok olur. Temel çizimdir mantığı ifade etmek için.

mir_as82

1-Hocam benim driver im zaten sabit akım veriyor neden collectore seri direnç bağlıyoruz? Buna neden gerek var?
2-Base a bağlı kondansatörü neden 10pf yaptınız?(100nf neden çok olur?)

Melih1802

1- Transistörün kısa devre olursa ?..
2- Voltajın yeterince sabitse 100nf çok. Fakat yinede 10pf parazitleri bastıracaktır.

mir_as82

t2 arkadaşin "devre uyduruk olmuş, yakarsin" neden dediğini anlayamadım.
Driver sabit olarak 320ma vereceğinden transistor kisa devre olursa yine 320ma çekilir driver dan. Oradaki led 3.2 v ile calisiyor.

polleme

Bu devrede driver çıkış voltajı akıma göre belirleneceğinden büyük ihtimalle 10V seviyerinden aşağıda olacaktır. MOSFET bağlandığında driver çıkışı MOSFET gate ucunu sürmede voltaj olarak yetersiz kalabilir. BJT transistor daha uygun gibi duruyor. BJT'nin doyuma gitmesini sağlayacak bir base direnci seçilmeli.