Uzaktan microcontroller kodu güncelleme

Başlatan kimlenbu, 25 Nisan 2014, 15:55:48

Ramiz

Alıntı yapılan: kimlenbu - 26 Nisan 2014, 15:02:32
@armsistem,

eğer harici bir programlama birimi kullanacaksan güvenlik açığı oluşur. Programlamak için gerekli standartlar belli. Sen dediğin gibi lpc serisiyle esas cihazın çipini programlarsan ben bütün iletişimi loglarım, oradan bütün kodu çekerim.

Evet bunu yapabilirsiniz ama elinizde sadece hex kodu olusur ve uzerine bir satir kod bile gelistiremezsiniz. Uretici firma istedigi anda kendini yenileyebilir, fakat siz yeniliyemezsiniz. Boylece uretici firma master, siz slave gibi olursunuz. Eskiden calistigim sirkette boyle kopyalama islerine girismeye calisanlar oldu. Kopya urunleri satmak icin kendilerine sirket actilar ve max. bir sene dayanabildiler. Uzun lafin kisasi, gunumuzde kodlari bu denli korumanin manasi kalmadi
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

z

Yok bu kadar kesin konusamazsin.

Eger hex kodlar varsa konu da onemli ise mevcut kodlarin ustune bir ton kod ilave edebilirsin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Ramiz

Alıntı yapılan: z - 26 Nisan 2014, 15:17:36
Yok bu kadar kesin konusamazsin.

Eger hex kodlar varsa konu da onemli ise mevcut kodlarin ustune bir ton kod ilave edebilirsin.

Konusurum :) Cunki hex kodlar uzerinden yazilim yazabilecek kadar bu isin icersinde olan kisiler, zaten o cihazi serce parmagi ile tasarlayabilecek kapasitededir. O uart i dinlemek, programi hex olarak calmak, pcblerini kopyalamaya calismak vs ile ugrasmazlar.

z

Hayir boyle bir kural yok.

Dunyanin en iyi yazilimcilarini donanimcilarini da bir araya getirsen ozel yapilmis ve hakkinda dokuman yayinlanmamis sir dolu bir cihazin bir benzerini yapamazsin. Illaki yapacagin isin ne olacagini ve buna iliskin tum bilgilerin sana sunulmus olmasi gerekir.

Fakat bu cihaz eline gecerse ve hex kodlarina ulasirsan is sir olmaktan cikar.

Ramiz

Tartismamiz konunun cercevesinden uzaklasmasini sagliyor ama,

Dedigim gibi, canli orneklerine tanik oldum :) cinde bu orneklerin milyonlarcasi vardir. Yapilan urunler military urun olmadigina gore ve dunyada tasarim adina sadece biz yasamadigimiza gore, gunumuzde acik bularak program calmak, pcb kopyalamak vs isleri kalmadi denecek kadar azaldi.

Not olarak code protect olmadan mcu ya yazilim yuklenmesine bende karsiyim. Bu denlide guvenlik acigi olmamali..

z

Özel çiplerdeki maske teknolojisini araştırmanı öneririm. Adamlar çipi (yarıiletken kıymığı) sandiviç gibi yapıyorlar. Ortada asıl işlemci, üst ve alt katmanlar ise prob atmaya duyarlı ızgaraları ve devreleri barındırıyor.

Demekki korkulan konular var.

Şöyle düşün;

Dünyanın en iyi ustaları Mona Lisa'yı yapamazken ben hiç yapamam. Fakat orjinal Mona Lisa resmini verirler ve kızın yanağına ben kondurmamı isterlerse yaparım.

Ramiz

Örneğiniz güzelmiş ama pratikte ne yazıkki bir işe yaramıyor :)

Ürünler sürekli gelişiyor ve yazılımları güncelleniyor. Devir teknik imnaksızlıkların devri değil. Geçen günde yazdım, 20 günde 10 katmana kadar, professional pcb ler elinize ulaşıyor. Daha çok paranız varsa air mail ile 7-8 günde elinizde olur. XXX chip ini dünyanın öbür ucundan aynı hızlarda getirtebiliyorsunuz. Çindeki firmalara özel chipler tasarlatabiliyorsunuz.

Kopyalarak ürünün kontrolünü ele geçiremiyorsunuz. Çünkü yazılım hex kodunda ve pcb de asıl üreticinin istediği şekilde tasarlanmış. Ürünün asıl kontrolü üretici firmada. Geçen gün hgs ile konuştunuz. 1200$ a pcb tasarlayıp 10 adet dizili pcb yi adresinize gönderebileceğini söylemişti. 1000 dolar içinde yazılımına harcayın veya bu işte iyi iseniz, yazılımı kendiniz yapın.

kutu tasarımı ve maliyetide 800$ olsun. 3000$ a 10 adet ürün tasarladınız ve tanesi 300$ a geldi.. Yalnız,

Artık o ürünü üretebilir kapasiteye geldiniz ve istediğiniz zaman o ürünü geliştirebilirsiniz.

Yukarıda gördüğünüz üzere ürünü baştan tasarlamak bu kadar ucuz hale geldi. Kopyalamakta neredeyse aynı para ama hakimiyet sizde değil.

Bu örneklerden sonra daha fazla konuşmak mantıksız olur. Ürünler military düzeyde değilse, onu baştan tasarlayıp yapmak, günümüzde onu kopyalamaktan daha mantıklıdır.

Tabloya biraz daha dış çereveden bakarsanız tam olarak ne demek istediğimi anlarsınız. Ayrıca kopya ürünlerle açılan ve max bir sene sonra batan şirket örneklerimi tekrarlarım. Çünkü ürünlerini geliştiremediler ve asıl üretici, ürünlerini geliştirdi. Hatta daha farklı versiyonlarını piyasaya sürdü.

Sevgiler,
Ramiz

mistek

@Ramiz pratik olarak gördükleriniz kabul edilebilir ancak göremediklerinizde var.

Türkiyede bir sensör firması vakti zamanında almanyadan aldığı sensörlerin pazarlama işini yaparken bir süre sonra kopyalamış, kopya ürünler piyasada tutunca biraz ar-ge ile üzerine yoğunlaşılmış ve ortaya ana üreticiden daha iyi sensörler koyulmuş.

Kopya üretici neredeyse marka olacak tabiki artık kopyayı aşıp kendi tasarımını yapmaya başlamış.*

*Olay gerçektir her iki firmada halen faaliyettedir.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Ramiz

Alıntı yapılan: mistek - 26 Nisan 2014, 23:08:42
@Ramiz pratik olarak gördükleriniz kabul edilebilir ancak göremediklerinizde var.

Türkiyede bir sensör firması vakti zamanında almanyadan aldığı sensörlerin pazarlama işini yaparken bir süre sonra kopyalamış, kopya ürünler piyasada tutunca biraz ar-ge ile üzerine yoğunlaşılmış ve ortaya ana üreticiden daha iyi sensörler koyulmuş.

Kopya üretici neredeyse marka olacak tabiki artık kopyayı aşıp kendi tasarımını yapmaya başlamış.*

*Olay gerçektir her iki firmada halen faaliyettedir.

1- Bizler tek bir devre elemanından değil, içersinde mcu içeren endüstriyel tasarımlardan bahsediyoruz.
2- "pazarlama işini yaparken bir süre sonra kopyalamış" çalmış mı? arge sonucu benzerinimi üretmiş. İkisi çok farklı şeyler. Biz burada hex kodunu çalıp, pcb yi kopyalamaktan bahsediyoruz.
3- Bana ürünün yazılımlarını, teknik çizimlerini ve tasarımlarını çalarak kopyalayan, daha sonrada başarılı olan bir firma söylermisiniz? Yukarıda mişli mışlı olarak bahsettiğiniz firma benim istediğim kriterlerde değil.

yamak

Alıntı yapılan: Ramiz - 26 Nisan 2014, 22:58:41
Örneğiniz güzelmiş ama pratikte ne yazıkki bir işe yaramıyor :)

Ürünler sürekli gelişiyor ve yazılımları güncelleniyor. Devir teknik imnaksızlıkların devri değil. Geçen günde yazdım, 20 günde 10 katmana kadar, professional pcb ler elinize ulaşıyor. Daha çok paranız varsa air mail ile 7-8 günde elinizde olur. XXX chip ini dünyanın öbür ucundan aynı hızlarda getirtebiliyorsunuz. Çindeki firmalara özel chipler tasarlatabiliyorsunuz.

Kopyalarak ürünün kontrolünü ele geçiremiyorsunuz. Çünkü yazılım hex kodunda ve pcb de asıl üreticinin istediği şekilde tasarlanmış. Ürünün asıl kontrolü üretici firmada. Geçen gün hgs ile konuştunuz. 1200$ a pcb tasarlayıp 10 adet dizili pcb yi adresinize gönderebileceğini söylemişti. 1000 dolar içinde yazılımına harcayın veya bu işte iyi iseniz, yazılımı kendiniz yapın.

kutu tasarımı ve maliyetide 800$ olsun. 3000$ a 10 adet ürün tasarladınız ve tanesi 300$ a geldi.. Yalnız,

Artık o ürünü üretebilir kapasiteye geldiniz ve istediğiniz zaman o ürünü geliştirebilirsiniz.

Yukarıda gördüğünüz üzere ürünü baştan tasarlamak bu kadar ucuz hale geldi. Kopyalamakta neredeyse aynı para ama hakimiyet sizde değil.

Bu örneklerden sonra daha fazla konuşmak mantıksız olur. Ürünler military düzeyde değilse, onu baştan tasarlayıp yapmak, günümüzde onu kopyalamaktan daha mantıklıdır.

Tabloya biraz daha dış çereveden bakarsanız tam olarak ne demek istediğimi anlarsınız. Ayrıca kopya ürünlerle açılan ve max bir sene sonra batan şirket örneklerimi tekrarlarım. Çünkü ürünlerini geliştiremediler ve asıl üretici, ürünlerini geliştirdi. Hatta daha farklı versiyonlarını piyasaya sürdü.

Sevgiler,
Ramiz
Hocam siz hangi ürünlerden bahsediyosunuz?
3000$ geliştireceğiniz ürünler neler biraz bahsedebilir misiniz?

Adamlar bir ürün geliştirmek için kaç saat mesai harcıyolar ve ar-ge sürecinde kaç adet mühendis harcıyolar.Sadece ar-ge mühendislerinin 1 aylık maaşları en az 5000$ ı bulur.

Ramiz

Geçenlerde z, hgs ye geliştireceği bir ürün hakkında pcb tasarımı için ve 10 adet dizilmiş, hazır çalışan pcb ler için fiyat istedi. hgs fiyatı forum üzerinde belirtti. Konuşmalar forumda mevcuttur. Ürün hakkıdnaki detaylı bilgileri z den öğrenebilirsiniz.

Yamak,

bu 3000 doların, her tür ürünü kapsadığını düşünmedin öyle değil mi?

mistek

Alıntı yapılan: Ramiz - 27 Nisan 2014, 00:07:56
1- Bizler tek bir devre elemanından değil, içersinde mcu içeren endüstriyel tasarımlardan bahsediyoruz.
2- "pazarlama işini yaparken bir süre sonra kopyalamış" çalmış mı? arge sonucu benzerinimi üretmiş. İkisi çok farklı şeyler. Biz burada hex kodunu çalıp, pcb yi kopyalamaktan bahsediyoruz.
3- Bana ürünün yazılımlarını, teknik çizimlerini ve tasarımlarını çalarak kopyalayan, daha sonrada başarılı olan bir firma söylermisiniz? Yukarıda mişli mışlı olarak bahsettiğiniz firma benim istediğim kriterlerde değil.

1) Haklısınız genel anlamda sensör demem yanlış oldu. Kopyalanan cihazın işlevi sensör. Düzeltiyorum: İçerisinde mikroişleci ve diğer tümdevrelere sahip olan kapalı kutu bir cihazdır
2) Aynısı üretilmiş, sonra daha iyisi üretilmiş. (üretilirken yanlarında değildim)
3) Ciddi ciddi firma adı söylememi beklemiyorsunuz değil mi? Hemde yurtiçinde... ;)

İnanmak zorunda değilsiniz tabi ki ama böyle şeylerinde olduğunu bilin istedim, olmaz batarlar yapamazlar demeyin, var yani.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

yamak

Alıntı yapılan: Ramiz - 27 Nisan 2014, 00:36:31
Geçenlerde z, hgs ye geliştireceği bir ürün hakkında pcb tasarımı için ve 10 adet dizilmiş, hazır çalışan pcb ler için fiyat istedi. hgs fiyatı forum üzerinde belirtti. Konuşmalar forumda mevcuttur. Ürün hakkıdnaki detaylı bilgileri z den öğrenebilirsiniz.

Yamak,

bu 3000 doların, her tür ürünü kapsadığını düşünmedin öyle değil mi?
Yukarıda da 3000$ a geliştirilemeyecek ürünlerden bahsediliyor.

Ramiz

@mistek

Size inanıyorum. Neden inanmayayım ki? Yalnız biz burada çalmaktan bahsediyoruz. Üretmekten değil.

Siz 2. sonuzun cevabını veremiyorsunuz.. Üretmek mi?, çalmak mı? hangisi?

Sizde şunu anlamalısınız. Tasarımları çalarak başarılı olunmaz.

mesaj birleştirme:: 27 Nisan 2014, 00:52:22

Alıntı yapılan: yamak - 27 Nisan 2014, 00:42:33
Yukarıda da 3000$ a geliştirilemeyecek ürünlerden bahsediliyor.

Bende mcu yu protect yapsın diyorum ama yazılımı uart üzerinden yazarken dinlenebilir diye bir uyarı geldi yukarıda. Onun üzerinde tüm bunları yazdım. Uartı dinleyip, hex i çalıp, pcb yi kopyalayıp, kutusunu kopyalayıp bu ürünü üretebilecek kimse, zaten bu ürünü baştan sona tasarlayabilir.

Siz konuyu tam okumadınız ve son mesajlara göre yanıt verdiğiniz için biraz yanıldınız. :) meselenin aslı budur.

mistek

A cihazını evirdiniz çevirdiniz silkelediniz herbişeyi döküldü önünüze kodlarda dahil. kod deyince yine geniş bi aralığa giriyor. Sizde eldeki malzemeyi aynen tekrar birleştirdiniz A'nın aynısını yaptınız ama adı B cihazı oldu.

İster üretildi deyin ister çalındı ister kopyalandı.

Ben üretildi diyorum. Adam aynı işlevi gören bişeyi yapmamış, aynısını yapmış.

İlk ürün kopya, sonrakiler bu kopya üzerine arge çalışması olarak düşünürseniz işler daha netleşir. Üstü kapalı ancak bu kadar oluyor.