Uzaktan microcontroller kodu güncelleme

Başlatan kimlenbu, 25 Nisan 2014, 15:55:48

Ramiz

Neyse yahu,

Konuş konuş bir yere varamıyoruz :-\ Siz kopyalanmaması için ürünlerinizin kutularına asma kilit takınız ne diyeyim :)

Birazdan youtube dan belgeseller paylaşacağım. Onları izleyip, biraz rahatlayalım ve bilgi darcımızı genişletelim. :)
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

z

Benim Mona Lisa ornegine geri donelim.

Buyuk bir bilgisayar firmasinin Turkiye temsilcisiydik. Envai cesit urun geliyor ve bunlar satiliyor ve teknik destek veriliyordu.

O zamanin en buyuk sorunu ekran kartlarinda ve yazicilarda Turkce karakter olmayisi idi. Uretici  firma her farkli urunun Turkcelestirilmesi icin yuksek fiyat istiyordu.

Dunya kadar yazici cesidi vardi. Yazicilarin hepsinin semasi olmasina ragmen uzerlerindeki islemcilere ait epromlarin icindeki yazilimlara ait kaynak kodlar yoktu.

Secenekler;

1) Isin uzmanlarina yeni bastan tasarim yaptir.

2) Firmanin istedigi parayi ode

Biz ikisini de secmedik. Epromlari okuyup karakterleri iptidai metodlarla tespit edip gerekli degisiklikleri yaptik.

Yani Mona Liza'nin yanagina ben koyduk sadece.

Evet o zamandan bu zamana cok sey degisti.

Ne yazikki Turkiye'ye satilmayan pek cok donanim ve yazilim var. Birakin donanim ve yazilimi cip satilmiyor. Siz bu donanimlari satin bile alamazken birilerine tasarim yaptirmakdan bahsediyorsunuz.

Elin cinlisi bir seyleri kiriyor kopya urunler yapiyor ve satiyor. En basit ornek JTAG kartlari.

Isletim sistemleri kiriliyor.

Virusler yaziliyor.

Kripto sistemleri kiriliyor.

Kisacasi birileri gerek yazilimi gerek donanimi kirmaya calisiyor kiriyor da.

Tutup da isletim sistemini yeni bastan yazmiyor. Tutup da baski devre cizim programini yeni bastan yazmiyor.

Bu sebeplerden oturu seri port dinleyerek bir takim verileri ele gecirme cabalari oldukca normal. Internette arayin tonla veri ele gecirmeye yarayan tool bulursunuz.

Bunlar bir seyleri ele gecirmek icin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Ramiz

Siz bahsi geçen uygulamanın dışına çıkıp,

Hakılı olduğunu kanıtlayabilmek için, (ki verdiğiniz örnekler için haklısınızda. Bu uygulamalar için bende size katılıyorum)

Virüsleri,
İşletim sistemlerini,
Kriptolu sistemleri,
Hackerları

Burada örnek olarak sunuyorsunuz..

Anlaşılan o ki, sayfalarca yazışsakta orta yolu bulamayacağız ve devam ederek, konuyu saptırdığımızı bu yüzdende soru soran arkadaşa haksızlık yaptığımızı düşünüyorum. En iyisi, forumda belgeseller paylaştım onları izleyelim ve güzelleşelim. :) Bende şuan 2 tanesini izliyorum.

İyi geceler,
Ramiz
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

muhittin_kaplan

herşey çiftiyle yaradılır.

madde anti madde
net, darknet

yani siz ürettikçe çalmaya çalışanlar olacaktır. kilitledikçe açmaya çalışanlarda. Ama buradan Kilitlemeyelim çıkartılmasın. Kilitleyelim.

coco

Rx,Tx uçlarından kriptolu dosyayı bir şekilde işlemciye atılsa ve atılan programın içinde 8~10 haneli bir (ID) numarası olsa.Ve güncelleme bu (ID) numarasına göre özel olsa güvenliği olmaz mı?