Bozuk CD/DVD veri kurtarma

Başlatan Mr.Java, 27 Nisan 2014, 16:10:31

z

Lehim yapmadim. :)

Sadece catlagin basladigi kisimi kucuk noktalar seklinde havya ile erittim.

Bu erittigim kisim zaten CD nin mekanizmaya oturdugu gobege giriyor. Yani laserle okunan kisim degil. Catlak burdan basliyor ve resimde de goruldugu gibi taaaa verilerin oldugu alana kadar ilerliyor. Fakat merkezi eritip catlagin baslangicini sabitleyince sansima CD okunmaya baslandi.

Bu islemden once CD hic okunmuyordu.

Bu CD XBox oyun konsoluna ait. CD bu haliyle hazir okunabiliyorken PC de bunu nasil 2. bir diske kopyalayabilirim?

mesaj birleştirme:: 28 Nisan 2014, 00:37:15

Alıntı yapılan: Mr.Java - 28 Nisan 2014, 00:18:27
Hocam bir yaşımıza daha girdik.Bendeki cd'de çatlakta yok nasıl anlayacağım ki alaminyum tarafının zarar görüp görmediğini ?

Cizik aluminyum tarafindaysa zaten gorursun. Yok, cizik seffaf taraftaysa simdilik CDyi koru.

Ben hala ayakkabi cilasinin denenmesi taraftariyim.

Bir pamuga cilayi sur ve CD nin seffaf yuzeyini ovala. Daha sonra da kadife parcasiyla yuzeyi parlat. Bakarsin ise yarar.

Ise yaramazsa kulagimi cinlatma ama.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mr.Java

Hocam clone dvd iş görüyor veya deamon tools.Hazır ki yamalı cd'yi şansınızı fazla zorlamadan *iso halinde kopyalayın.Sonra iso olarak yazın.

Ayakkabı cilasını deneyeceğim.Yalnız cd arko,diş macunu,kolonya kombosundan bayağı bir ızdırap gördü hocam.

Mr_YAMYAM

Bu tür, çizilmiş kırılmış CD veya DVD gibi meteryallerden veri kurtarmanın bir yolunu biliyorum. Ancak bir linux sürümü kullanmalısınız.
Özellikle KDE sürümleri veritabanında bulunan, DVD DISASTER adlı program bozuk bir CD/DVD yi kurtarmak için bozuk bir iz üzerinden isteğe göre yüzlerce kez geçebilmektedir.
Bu sayede okunamayan veriler belli bir sıra dahilinde gerekirse BYTE to BYTE okunarak sağlıklı bir şekilde kurtarılabilmektedir.
Ben bu program ile birkaç tane kırık DVD'mi kurtarıp yeni bir kopyasını almıştım.

erhanzeynel

Diğer bir yöntem olarak da dvdromu kaliteli distile su ya da şeffaf mineral yağ içerisinde çalıştırmak şeklinde bir video görmüştüm zamanında.

İletgenlikleri düşük olduğundan cihazın çalışmasını engellemiyor ve çatlakların içerisini doldurarak diskin okunabilmesini sağlıyordu. Yalnız riskli bir işlem, zira kalitesiz disklerde alüminyum katmanın diskten tamamen ayrılmasını sağlayabiliyor.

muhendisbey

CD'yi muz kabuğu ile silin sonra temiz bir bez ile cam sil yardımıyla tekrar silin.

SDN'de okumuştum. Denemesini yapmadım ancak deneyenler başarılı olduğunu söylüyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Mr.Java

teşekkürler fırsatım pek olmuyor denemeye.Hafta sonu deneyeceğim inşallah.

RaMu

Gözlükçü tanıdığın varsa ver mercek yaptığı makinaya koyabiliyorsa koysun
cd okuyucu gözün gördüğü baskısız yüzeyi cam gibi yapsın,
2003 yılı civarıydı internet kafe işleten bir arkadaşım o sıralarda
netten bir cihaz göstermişti cd yi içine koyuyordun
gözlük camı yapma yöntemine benzer bir şekilde
çok ince zımpara ile sulu zımpara yapıyordu
aynen ilk günkü gibi çiziksiz hale getiriyordu cd leri.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

muhendisbey

Parlatma cihazını mı diyorsunuz. Bu cihazın kullanmış olduğu parlatma kağıdı (yada parlatma çuhası) ve kullanıldığı iş nedeniyle (bu tipte bir işlem yapıldığında parlatma kağıdı farklı bir işlemde kullanılmaz. Nedeni çıkan tozun başka cisme parlatma sırasında yapışma ihtimali.) kolay kolay kimse bu dediğinize yanaşmaz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.