Bozuk CD/DVD veri kurtarma

Başlatan Mr.Java, 27 Nisan 2014, 16:10:31

Mr.Java

Arkadaşlar merhaba.Elimde çok önemli bir cd var fakat çizik durumda  >:( Bundan verileri eksiksiz kopyalamam lazım.Diş macunu kolonya hepsini denedim yapamadım.Verileri nasıl kurtarabilirim acaba?

LukeSkywalker

kurtaramazsınız. iso buster'ı denediniz mi?

z

Merakimdan soruyorum.

CD yi yuksek hizda ve torkda donduren bir motor sistemi olustursak, optik malzemelerin cilalanmasinda kullanilan cila vs parlaticilarla bir seyler yapilamazmi?

Bence olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

LukeSkywalker

cd'nin üzerindeki oyuklar ve oyuk olmayan bölgelerin üzeri çizildiğinde buradaki bilgi kaybolmuyor mu? Yani oyuk ve oyuk olmayan yüzeyler yok oluyor. Cilalasak ne fark eder?

z

Bahsettiğin oyuklar CD nin allı güllü yazılı tarafında. Çizilen kısım sadece plastik olan taraf.

Kabil ATICI

CD veya DVD'nin ön şeffaf yüzeylerin çizikleri için sanırım özel bazı ürünler çıkarılmıştı. (kendi kullanmışlığım yok) Ama arka tarafındaki ayna tarafındaki çiziklere bir şey yapılamıyor. Çünkü asıl bilgi ayna tarafında.
ambar7

mehmet

Plastik tarafını cif gibi bir malzemeyle
temizleyin, sonra şeffaf araba cilası
ile cilalayınız. Ancak etiketli yüzeyde
çizik veya deformasyon varsa geçmiş
olsun denebilir...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

LukeSkywalker

z

Koca sayfayi satir satir okuyamam simdi. Yanlis olan nedir?

Oncelikle cizik tanimini yapmak lazim. Cizik hangi yuzeyde? Cizik aluminyum yuzeyde ise yapacak hic bir sey yok. Fakat seffaf yuzeyde ise bir ihtimal cozumu olabilir.

Cunku seffaf taraftaki cizik, verileri bozmamis sadece isigin kayit yuzeyine ulasmasini engelleyen  bozuluma (kirilima) neden olmaktadir.

Cilalama islemini de saffaf yuzey icin oneriyorum.

LukeSkywalker

Şemaya bakmaniz yeterli. A,b,c,d,e ile katmanlar gosterilmis.

esensoy

Senenin birinde arko dan tatmin edici sonuç almıştım, denemekte fayda var,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

z

Aluminyum yuzey en geride. Isin en sonunda ona ulasacak ve geri yansiyacak.

Eger boyle degilse wikideki yanlistir.

Yani asagidaki gibi.

Resimde altta kalan tabaka cizildi ise verilerin kurtulma umudu var.

mesaj birleştirme:: 27 Nisan 2014, 20:31:08

Ayakkabi cilasini deneyen varmi?

Mr.Java

Arko kremi deneyeceğim.Sonucu paylaşırım burada.

z

En favori oyunum MV3 CDsinin ortadaki deliginden baslayip 10mm  iceriye kadar olusan catlak yüzünden CD okunmuyor ve 2 gundur oyun oynayamiyordum. CD yi iki elimle hafifce esnetince catlak daha da belirginlesiyordu.

Nasil olsa CD elden gittiginden biraz once bir sey denedim.

Mercekle baktigimda aluminyumda yirtilma olmadigini gordum. Ilginc sekilde seffaf disk catlamis ama aluminyum yirtilmamis.

Havya ile merkezdeki optik olarak okunmayan bolgedeki catlagin ustune kucuk havya dokunuslari ile arkali onlu eritme islemi yaptim ve su anda MV3 oynuyorum.

Mr.Java

Hocam bir yaşımıza daha girdik.Bendeki cd'de çatlakta yok nasıl anlayacağım ki alaminyum tarafının zarar görüp görmediğini ?