10 harflik kayan yazı belası

Başlatan murat_alb, 20 Mart 2005, 22:25:02

murat_alb

Selam arkadaslar. 10 karakterlik ve verisi bilgisayardan girilecek şekilde bir kayan yazı panasu yapmam gerekli. bunun için 5x7 dot matris siparişi verdim. Yapacağım bu uygulama okulda kalacağı için çok fazla masraf da etmek istemiyorum ondan dolayı konu hakkında bilgisi olan arkadaslardan yardım rica ediyorum.  Yapmayı düşündüğüm uygulamayı size anlatıyım tutarmı tutmaz mı yol gösterirmisiniz.

4515 veya 4514 16 bitlik 4 tane decoderi yoneten bir tane daha 4515/4514 decoderi olacak. bunlardan 4 tanesinin seçici ucları ortak ve bunları sıra ile aktif edecek olan 2 bitlik bilgi de yonetici olarak adlandırdığım diğer decoderdan gelecek. sütun tarama mantığına göre (4x16=64 bitlik decoderden gelen bit sayısı) her çevrimde decoder 0->64e dogru ilerleyecek ve her bir bit dot matrisin farklı katotlarına bağlı olduğundan 10 tane displayin 50 tane katod ucu taranacak. bu tarama esnasında örneğin 33üncü sütün taranırken 7 bitlik satır bilgisi de tüm displaylere verilecek. tabiki 33üncü taranırken sadece onun katodu aktif olduğu için o yanacak diğerleri ise hızlı çevrimden dolayı önceki parlaklığını koruyacak diye düşünüyorum. shift registerler kullanmam gerekse toplamda 50 tane shift register mı gerekir. bunun devresini cıkarmayı geçtim baskı devresini delmek bir ömre bedel nerdeyse. bu dediğim taktik işe yararmı veya sizin bildiğiniz uygun bir çözüm varmıdır. Herkese şimdiden cok tesekkürler. İyi çalışmalar...
Dünya her sabah yeniden kurulur. O dünyada yanlızca çevresindekilere yardım edenler yaşar, bencil ve cimriler ise ömür doldurur...

murat_alb

yaw arkadaslar hiç malumatı olan yokmu bu konuda.
Dünya her sabah yeniden kurulur. O dünyada yanlızca çevresindekilere yardım edenler yaşar, bencil ve cimriler ise ömür doldurur...

Erol YILMAZ

@murat_alb;
Kayan yazi mantigi aslinda cok basittir ama ilk once basliklari guzel secmek lazim. Bu baslik burada 1 haftadir duruyor ve kimse cevap yazmamis tahminime gore yazmayacak ta. Forum da soru sormadan once Burayi okuyunuz? diye bir basligimiz vardi. Istekler kisminda ilk sirada su anda.   Sorularinizda basarilar...

tnr

Veri bilgisayardan girilecekse eğer işlemci olarak 16F877 kullanabilirsin. Dahili usart'ı olduğu için RS232 ile bilgisayara bağlayabilirsin. 50 sütunluk bir devre yapacaksan 4 adet 4514 işini görecektir. Ama 4514'ün çıkışları "1" aktiftir. Display'lerin katotlarını 4514 ile direk süremezsin. Ama 74154 DEMUX entegresinin çıkışları "0" aktiftir dilersen bunu da kullanabilirsin. Bu 4514'leri direk pic ile  veya 2*2 demux ile sürebilirsin. 7 adet satır bilgilerini pic'in herhangibir portundan direk olarak alabilirsin. Kullanacağın display'ler yüksek akım çekiyor ise, display'lerden önce uln serisi entegreler kullanabilirsin. Shift register kullanmana gerek yok.

serdararikan

bence 4015 falan kullanma onun yerie 74ls164 kullan.50 sıra için 7 adet 74ls164 kullanırsın bunların reset,clock uçlarını birleştirir datalarını da bir öncekinin  son çıkışına bağlarsın böylece 3 hat ile sutunları halledersin.yataylar içinde picin çıkışlarını kullanırsın olur biter :)