Pıc de kendımı parçalamakdan bıktım ARM da böylemi ?

Başlatan baran123, 28 Nisan 2014, 17:52:11

Mr.Java

@Mucit23

Bize bir deney seti önerirmisin stm32F4 için.

Mucit23

baran123

hocam kıt guzelmis fiyatda iyi son bır sey sorcam sacma olcak ama ben pıc ıle dısplay ds18b20,ds13xx,motor,led falan uygulama yapıyorum oyle stm ile bunları mı yapacagım gene ne yapım nelerı ogrenım bunun ıcın fıkır verır mısınız ?

Mucit23

STM32F429I Discovery arm'ye geçen yeni birisi için çok ağır gelebilir. Bu yüzden STM32F103 gibi bir mcu ile başlarsan bence daha iyi olur. STM32F429 ile ilgili ST nin kendi verdikleri dışında henüz fazla bir örnek yok.

Aslında işe temelden bakarsak STD library için stm32f10x ile stm32f4x library'leri arasında dağlar kadar fark yok. STM32F10x ile STD lbrary kullanımını öğrenirsen STM32F4 kullanman gerektiğin hiç yabancılık çekmezsin.

muhendisbey

STM32f407 discovery bulunması kolay, fiyatı daha ekonomik olduğu için başlangıçta iyi olabilir. Ben üzerinde ekran olduğu ve lcd kullanımını öğreneyim diye aldım, micrium kullanımı vs gerekince karmaşık kaldı, halen de çözemedim. Buton için pencere açmam gerekli bu nasıl olacak, hangi kütüphaneler tanımlanacak, tanımladığım kütüphaneler içerisindeki tanımlı kütüphaneler bir türlü bulunamıyor. Bu tip problemlerle boğuştum, boğuşuyorum.
Ancak STM32f4 discovery'de gerek bülent hocanın zios'u, gerek hazırlanmış olan yazılar, örnekler sizin için öğretici olacaktır.
STM32f103'ün ST'nin sitesinde çok güzel anlatımları var. Bu bir avantaj, yalnız kaynaklar İngilizce. STM32VL discovery de olabilir mucit hocamın dediği boardlar paralelinde düşünülebilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

tekosis

arm ile ilgili anladığım şu; pic'te basit bir adc olayı için 1-2 kayıtçı ile haşır neşir olmak yeterli iken bu olay armda daha detaylıdır ve çok daha fazla kayıtçıyı göz önünde bulundurmanız gerekebilir. ayrıca özel bir donanım(DMA gibi) birden fazla işte kullanılabildiği için bunların ayarlanmasını, yönlendirmesini öğrenmek zaman alıyor. ancak cihazın çalışacağı platform detaylı ise ve extra donanımsal çözümler gerekiyorsa arm bu işi çok kolaylaştırabiliyor. fakat öğrenene kadar da canı çıkıyor insanın. misal; stm32f407 de batarya ile çalışan bir cihaz yapmak istiyorsunuz ancak bu bataryanın voltajını okumak için fazladan bir adc pini ayırmak istemezseniz Vbat girişinden batarya voltjajını ölçebilirsiniz.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

MrDarK

Dipnot ; Konuya katkı sağlamak adına bir öneride ben sunacağım.

STM'nin ARM olmayan 8 serileri de var bunlarda ST'nin yapı icabı ARM'ye yakın mikrokontrollerları. Cosmic Compiler ile çok rahat uygulama geliştirilebiliyor.

Ayrıca Cosmic Compiler'ın ARM 32 serisi desteği de var , kısaca 8 de yazdığın kodu 32'ye transferde sıkıntı yok ;)
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

z

Yahu sen sunnet olmadinmi? Cokmu acidi? ARM'da oyle. Biraz acitir sonra hissetmezsin. Hee de gec.

Eskiden sunnet olunca erkek olunur deniyordu. Artik isler degisti.

Bir elektronikci ne zaman ARM islemci kullanmaya baslarsa o zaman erkek olmus olur. Aksi takdirde hala cocuk demektir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Murat Mert

S.A.
Şimdi durum ve ihtiyaç nedir bence ilk önce ona bakılmalı.pic neden saç baş yoldurur bence ona bakılmalı. Denildiği gibi deneme ortamı sağlam olmalı. Devren sağlam olmalı ver 5V gitsin yaparsan !!!! bitti gitti. Sonra küreksiz sandalla denizin ortasında kalırsın. Neler yapıyorsun pic nerede çözümsüz. Yoksa sorun sendemi. Pic ile programlamaya başladığımda "ulen bu ne biçim şey ya" diyordum. Zamanla Sorunların % 90 nın bende olduğunu gördüm; devredir, programdır vs... Picin versiyonunu bana yetmedikçe yükselttim şimdi 18FXXKXX serilerini kullanıyorum. Ha algoritma çok önemli çoook. ilk pic16f628 ds1820 termostat yaptığımda set ve röle çıkışından fazla bişi sığdıramamıştım. Zaman la çok olasılık fonksiyon yazdım içine baktım ki yazılımsal olarak da hata bende. Hastalığım el verdikçe amatör hobi olarak karalıyorum. Şimdiki kullandığım piclerle  arkadaşımın isteğiyle otomasyon işlerinde kullanması için ona kendi yazdığım minik modbus rtu kodla; arkadaşım 10 ms 115200 baudda sorunsuz haberleşmiş. Yani kardeşim seçim, tasarım, algoritma çok önemli. Kolay gelsin.
mert07