Pıc de kendımı parçalamakdan bıktım ARM da böylemi ?

Başlatan baran123, 28 Nisan 2014, 17:52:11

baran123

Başlık her şeyi anlatmış olması gerek, picle aylardır uğraşıyorum abuk subuk hatalardan aklımı oynatcam  :-X hep duyuyorum arm'ı birazda büyük bi iş gibi gözümü korkutuyor kodları falan sizce arm öğrenmelimiyim daha doğrusu nasıl öğrenirim kod yazıp iside deneme olayı olabilir mi nedir ne yapar ne yer ne içer bu arm biraz açarsanız süper olur :)

Burak B

Sorular;
1- Hangi Derleyici ile çalışıyorsun ?
2- Hangi IDE' yi kullanıyorsun ?

ARM demek çok geniş bir yelpaze demek. STM32 başka, NXP başka bir  platform. Diğerlerini saymıyorum bile. Hepsinin kendine göre zorlukları var. Ancak tecrübelerime göre eğer önceden MPLAB(X) ve C18 kullandıysan çıldırmanda bence sakınca yoktur. :) PIC için genelde CCS rahat bir dildir.
İlla MPLABX kullanacam diyorsan. Netbeans IDE ile haşırneşir olmakta fayda var. Eğer C18 derleyici kullanıyorsan bırak ve XC8 kur.

Diğer yandan ARM geliştirme ortamları debug desteği ve gelişmiş araçları ile çok daha esnek ve uygulama geliştiriciler için çok rahat bir ortam sağlar. MPLABX' te olduğu gibi kodu debug edecem diye saç baş yolmazsın mesela.

Ama yukarıda da dediğim gibi ARM' ında kendine göre zorlukları var. Bunların önemi olmamalı.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

MrDarK

Pic'de hardware sebeplerden yapamadıklarınız yüzünden kafayı yiyorsanız ARM'de bunları yaşamayacağınız anlamına gelmiyor.

Daha çok konuyu açmanız lazım ne gibi konuılarda şikayetçisiniz pic serisinin ?

Örneğin Ram yetmiyor , Flash code kısmı az , eeprom az frekans yetmiyor ?

Sebep sonuç ilişkisine bağlı tüm olay :) Yoksa çok sağlam kodla çok sağlam çalışan birçok microchip ile çalışan kodlar var. Arduino var atmega var hangi platformda yazarsanız yazın kodu önemli olan ihtiyaçları iyi belirlemek.

ARM ayarları sıfırdan başlayacak kişiler için sıkıntılı olur ilk başlarda , fakat yukarıdaki arkadaşında söylediği gibi temel C ile kod yazan donanımsal olayları aşmış arkadaşlar daha kolay adapte olabiliyor ARM mimarisine.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

X-Fi

Pic ile daha huzurlu yazılımlar yapalabilirsiniz bu sözüme inanın.

Ama boğulacaksam büyük denizde boğulayım diyorsanız paçaları sıvamak gerek.

Tecrübeyle sabittir.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

pea

Doğru düzgün bir geliştirme kartı + IDE kullanırsanız Pic'te sıkıntı yaşamazsınız.
Korsan CCS + breadboard ile saç baş yolunuyor doğal olarak. Sırf CCS delirttiği için TI Stellaris Launchpad'e geçmiştim. Orası da apayrı bir dünya.

baran123

yorumlar için teşekkürler öncelikle benim sıkıntım derleyici de yaz dene falan devreyi breadboarda kurmak cok zaman harcıyor,saatlerce boardda hata duzeltmek sıkıntı yapıyor diyorum bir geliştirme kartı alayım onun mantığını tam anlayamadım her bacağa bir düğme bir led falan mı bağlı ? ccs kullanıyorum cok guzel kısacası donanım zorluyor benı

Burak B

Alıntı yapılan: baranekrem9 - 28 Nisan 2014, 19:55:27
yorumlar için teşekkürler öncelikle benim sıkıntım derleyici de yaz dene falan devreyi breadboarda kurmak cok zaman harcıyor,saatlerce boardda hata duzeltmek sıkıntı yapıyor diyorum bir geliştirme kartı alayım onun mantığını tam anlayamadım her bacağa bir düğme bir led falan mı bağlı ? ccs kullanıyorum cok guzel kısacası donanım zorluyor benı

Linkleri incele kitlerin nasıl kullanılacağını anlayacaksın.

Expkits EXM1
DIY MCU Board, Tetris
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

mcn

www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

ayhani

Alıntı yapılan: baranekrem9 - 28 Nisan 2014, 19:55:27

Hocam şu yazdıklarından sizin asıl sorununuzun donanımsal olduğu ortaya çıkıyor. Bir defa bredboard olayından uzak durun bence. Yaptığınız devreyi önce proteus sonra varsa bir deneme kartıyla test et.
Deneme kartları gözünüzü korkutmasın, bildiğin donanımlar var. Buton led, lcd vs.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

kimlenbu

Gözünü korkutmak istemem ama pic'te kafayı yiyorsan arm'da camdan aşağı atlarsın :) İlk önce komple işlemcini baştan tanıyacaksın, yeni IDE'ye alışacaksın, eğer sabrın yoksa bu süreçte pes edersin bir sürü vaktin gider.

Ama gpio'yu çözüp ilk ledini yaktın mı gerisi geliyor :) Misal stm32f4'de aman ram bitecek, kod hafızası bitecek nereden kıssam diye düşünmüyorsun bile. Yaldır yaldır yazıyorum daha 300kb'ı dolmadı kod hafızasının.

Edit : Bu arada kesinlikle geliştirme kartı al, ben STM32F4 discovery ve waveshare OPEN 407VD kullanıyorum tavsiye ederim.

muhendisbey

Alıntı yapılan: kimlenbu - 29 Nisan 2014, 10:41:55
Gözünü korkutmak istemem ama pic'te kafayı yiyorsan arm'da camdan aşağı atlarsın :) İlk önce komple işlemcini baştan tanıyacaksın, yeni IDE'ye alışacaksın, eğer sabrın yoksa bu süreçte pes edersin bir sürü vaktin gider.

Ama gpio'yu çözüp ilk ledini yaktın mı gerisi geliyor :) Misal stm32f4'de aman ram bitecek, kod hafızası bitecek nereden kıssam diye düşünmüyorsun bile. Yaldır yaldır yazıyorum daha 300kb'ı dolmadı kod hafızasının.

Edit : Bu arada kesinlikle geliştirme kartı al, ben STM32F4 discovery ve waveshare OPEN 407VD kullanıyorum tavsiye ederim.

Hiçte öyle değil aslında. Kodlaması daha kolay.
Şimdi belki şaka gibi gelecek ama:
Led mi yakacaksın?
Tanımla GPIO kütüphanesini ve içeriğini aç oku:
şunu tanımlarsan çıkışın lojik1 olur
şununla reset edersin
şeklinde tanımlamalar var. alıyorsun ve bunu kodunda kullanıyorsun.
bu şekilde i2c, timer, spi,uart... kütüphanesi var.
Kesme mi kullanacaksın?
Bak kardeşim vector table'a gerekli açıklama kütüphane içerisinde var.
Biraz neresi sıkıntı? başlangıçta osilatör ayarlaması, AHB APB yolları gibi ayar parametreleri can sıkıcı. Onu da kullanılan MCU'nun datasheetinden öğrenebiliyorsun.
ASM dili ile PIC üzerinde uğraştığım zaman bana daha çok kafa yedirmişti. ARM ile kütüphanesiz doğrudan register tabanlı öğrenmeye kalktığımda da sıkıntı çektim. Ancak bu kütüphane olayı çok rahat.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

baran123

Alıntı yapılan: muhendisbey - 29 Nisan 2014, 11:40:57
Hiçte öyle değil aslında. Kodlaması daha kolay.
Şimdi belki şaka gibi gelecek ama:
Led mi yakacaksın?
Tanımla GPIO kütüphanesini ve içeriğini aç oku:
şunu tanımlarsan çıkışın lojik1 olur
şununla reset edersin
şeklinde tanımlamalar var. alıyorsun ve bunu kodunda kullanıyorsun.
bu şekilde i2c, timer, spi,uart... kütüphanesi var.
Kesme mi kullanacaksın?
Bak kardeşim vector table'a gerekli açıklama kütüphane içerisinde var.
Biraz neresi sıkıntı? başlangıçta osilatör ayarlaması, AHB APB yolları gibi ayar parametreleri can sıkıcı. Onu da kullanılan MCU'nun datasheetinden öğrenebiliyorsun.
ASM dili ile PIC üzerinde uğraştığım zaman bana daha çok kafa yedirmişti. ARM ile kütüphanesiz doğrudan register tabanlı öğrenmeye kalktığımda da sıkıntı çektim. Ancak bu kütüphane olayı çok rahat.
bende oyle tahmın edıyordumzaten c ıle calısıyorum yıne c kullanarak programlayabılecegım cok fazla donanım sorunu yaratmayacak bır mcu arıyordum ar ı cok duyunca merak ettım bıraz daha endustrıl amaclı galıba ? Bıde kartı alır yapamam korkusu var

muhittin_kaplan

Hocam artık ARM a geçilmeli.
ha bu geçilmeli kelimeside sanki "bir üst basamakmış gibi" algılanmamalı. pic i de kullan arm ı da. OSC ayarına gelince systeminit() yazdığında hepsini ayarlıyor. Döküman örnek vb de yeterince çoğaldı.

Mucit23

Alıntı yapılan: baranekrem9 - 29 Nisan 2014, 11:52:50
bende oyle tahmın edıyordumzaten c ıle calısıyorum yıne c kullanarak programlayabılecegım cok fazla donanım sorunu yaratmayacak bır mcu arıyordum ar ı cok duyunca merak ettım bıraz daha endustrıl amaclı galıba ? Bıde kartı alır yapamam korkusu var

STM32F10x ile başla ozaman. İstemediğin kadar örnek bulursun. Çindende LCD li bir deney kartı aldınmı tamamdır.

RaMu

Zaten problemi sende biliyorsun ki yazmışsın devre kurmada da hata var diye,
genel elektronik bilgini arttıracaksın,
analog ve dijital elektronikte çalışacaksın,
breadbord için yapacak tek şey var bol bol alıştırma deneme ile tecrübe edineceksin,
bizde deneye yanıla öğrendik, sıkıntılı yoldan geçmek zorundasın.

Arm için,
saç baş yolma için değilde
bir alternatif daha öğreneyim bir altın bilezik daha takayım bileğime demek için öğrenilir bence.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html