ir2109 problemi

Başlatan apsis, 30 Nisan 2014, 03:32:16

apsis

Denemek için 1 adet aldım nasıl çalışıyor diye. Entegrenin çıkışına led bağladığım zaman pwm düzgün çalışıyor ancak bir oyuncak araba motoru bağladığım zaman pwm sapıtıyor ve genelde ilk çalıştırırken duty programda ayarlı minimum seviyeye iniyor. Fetlerin Gate ucunda ölçüm yaptığımda duty düştüğü için buradaki gerilim değeri de düşüyor PIC in çıkışındaki değerde. Bu parazitten kaynaklanıyor olabilir mi? çözüm nedir? Fet olarak ırfz840 kullandım elimde bu vardı.
şema;

"Makineye Beyin" MEKATRONİK

z

Ilk goze carpan C3 un yanlis baglantisi.

C3 u sok ve C2 ye tam paralel bagla.

SD pini nereye bagli? Bunu da +5v a bagla.

1N4148 yerine de biraz daha guclu bir sey bagla. Mesela UF4007.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

apsis

hocam şemayı çizeken c3ü yanlış bağlamışım normalde c2 ye paralel bağlı. çıkışa led bağladığımda sorun yok. fan bağladığımda da pek sıkıntı çıkmıyor ama şu oyuncak motorlarından bağladığımda pwmde genelde düşme oluyor ki bu düşüş sadece 2109un çıkışında olmuyor sanki azaltma butonuna basar gibi mcu çıkışı da değişiyor. motoru 10kHz'de sürüyorum. Normalde süreceğim motor 12V 6A motor olacak motor gelene kadar bunun üzerinde deneme yapıyorum.

z

O zaman MCU motorun ürettiği gürültüyü buton pinlerinden okuyor ve sanki tuşa basılmış gibi davranıyordur.

Buton okuma rutinini iptal et bakalım gene pwm azalacakmı?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

apsis

Dediğinizi de yaptım olmadı. beslemeleri ayırıp ( birini pilden birini güç kaynağından) gndleri ortak bağladım olmadı. gndleri ayırdım olmadı. kondansatör değerlerinde mi bir yanlışlık var? datasheetinde zaten fazla bilgi vermemiş birşey anlayamıyorum bu entegreden. sorun motordan kaynaklanıyor sanki. motor normalde normal 6V motor. 12V verdiğimde de bi sıkıntı olmuyor.
diyot olarak elimde 1n4001 1n4007 1n4148 ve 1n5408 var hangisini takayım?

apsis

bootstrap kondansatörüne 1 adet daha 100nF paralel kondansatör bağladım önceki haliyle 15V dan 8 V a düşüyordu şimdi ise 11 V a düşüyor. sanırım kondansatörlük bir durum. bootstrap hesabını yapmaya çalıştım 584,... gibi bir değer çıktı bilmiyorum ne kadar doğru.