PC ye baglı ses sisteminde parazit ?

Başlatan restore, 05 Mayıs 2014, 21:34:24

restore

arkadaşlar kendi yaptıgım lm3886 lı ses sistemimden gayet memnunum . ancak bir sorunum var.

aslında temel bi ground sorunu gibi.

Pc ye bagladıgımda   eger giriş direncini yüksek tutarsam  pc işlem gürültülerini duymuyorum. ancak ses kazancım düşüyor.

bu duruma çözüm olarak pc yi  uzay montaj yaptım. hiç bir sorun kalmadı.

tekrar toparladıgımda  yine ses te gürültüyle karşılaştım.

psu kaynaklı olabilir diyerek psu yu  gövde den ayırdım. olmadı.

şimdi ekran kartının dış gövde ground unu ayırdım . ses gürültüsü bir nebze azaldı. özellikle yüksek işlem gücü olan görüntülü sahnelerde gürültü artıyor.

ground u saglamlaştırmam gerekiyor. anakart vida montaj noktalarını izole ettim. sadece  arka girişlerindeki ground sacı kaldı.    tamamiyle yalıtkan zemine montajlasam zorun kalmayacak gibi .

sizce nasıl çözüm bulurum. ? 

topraklama iyileştirmesi mi gerekiyor ...

Mr_YAMYAM

Amplifikatörün temel sistem şaselemesi ve topraklaması ile ilgili çözümler üretmelisin.

Kabil ATICI

ben gözden kaçırdım
lm3886 için kullandığın güç kaynağı ne? Mümkünse, PCB resmini (özellikle yolların olduğu tarafta)?
ambar7

restore

yamyam bey . nasıl anlatsam. şimdi girişe bi filtre koysam  detay kaybı olacak diye endişeliyim. ama bu parazit mesela bir piyano tizinde dahi bozulmaya neden oluyor.
amfi şu an flat durumda .

şu sayfadaki montajı yaptım.

http://dogbreath.de/Chipamps/ThreeResAmp/ThreeResAmp.html

psu toroid 50 hz trafo . 8 a köprü diyot. 2x 20000uf nichicon kapasite  zaten  amfi üzeyinde 2200 uf ve 100 nf  besleme filtresi en kısa noktalarda mevcut.

bu nedenlerden dolayı amfiye güveniyorum.  kesinlikle humm dan eser yok. sadece derdim yüksek frekans pc işlem sesleri.

sessiz bir ortamda film izliyorsunuz .sahne  karanlıktan  çimenliğe açıldıgını düşünün oradaki renk çümbüşü  ekran kartı işlemci  render yaparken ki sesi yansıyor.

yada bir oyun sagnesinde psuya yatmışsınız  etrafı gözlerken  çeşitli render sesleri.

Mr_YAMYAM

Öncelikle anlaşalım, En son kaça olur abi ;D ;)
PC'ye bir kulaklık veya başka bir ampli bağlarsanız herhangi bir gürültü sözkonusu oluyor mu? Sanmıyorum.
Kendi amplifikatörünüzü de çok övüyorsunuz. Eminim başka bir kaynak ile test etmiş olmalısınız. ;)
Ama PC yi bağlayınca meydan gelen istenmeyen seslerden (NOISE) şikayetçisiniz.
Alıntı Yappsu toroid 50 hz trafo . 8 a köprü diyot. 2x 20000uf nichicon kapasite  zaten  amfi üzeyinde 2200 uf ve 100 nf  besleme filtresi en kısa noktalarda mevcut.

bu nedenlerden dolayı amfiye güveniyorum.  kesinlikle humm dan eser yok. sadece derdim yüksek frekans pc işlem sesleri.
Demişsiniz.
Halbuki ben burada beslemeden kaynaklı bir sorundan bahsetmedim.
Amplifikatör GROUNDING (burada şaselenme tekniğidir) yanlış yapılırsa, şase hattından bir gürültünün girişim yaparak amplifikatör tarafından yükseltilmesi oldukça sık rastlanan bir durumdur.
http://elektronikprojeler.com/index.php?topic=4488.0
Giriş seviyesi bir anlatımla açmış olduğum bu konu belki size yardımcı olabilir. Eğer bu konu yardımcı olmazsa ben buradan elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

OG

Amplifikatorunun problemsiz olduğuna eminsen seceneklerin;
* PC-Amplifikator arasını galvanik izole ile yaparak bağla (elektriksel temas olmadan). PC den Amliye giden line a ses trafosu bağlayarak.

* PC çıkışını hemen digitale cevir, opto laser vs ile elektriksel izole sağla

* Hazır DIBOX cihazı kullan

*PC prizinin toprak hattını kes ( dikkat güvenlik sorununa sebep olur )

mesaj birleştirme:: 06 Mayıs 2014, 12:29:09

Edit,
Humm üzerine yorum yaptım, dikkatsiz okumuşum.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: OG - 06 Mayıs 2014, 11:59:17
Amplifikatorunun problemsiz olduğuna eminsen seceneklerin;
* PC-Amplifikator arasını galvanik izole ile yaparak bağla (elektriksel temas olmadan). PC den Amliye giden line a ses trafosu bağlayarak.

* PC çıkışını hemen digitale cevir, opto laser vs ile elektriksel izole sağla

* Hazır DIBOX cihazı kullan

*PC prizinin toprak hattını kes ( dikkat güvenlik sorununa sebep olur )

mesaj birleştirme:: 06 Mayıs 2014, 12:29:09

Edit,
Orta seviye bir izolasyon transformatörü 100$ civarı satılmaktadır. İyi bir çözümdür ama temini biraz zor ve pahalıdır.
PC çıkışının digitale çevrilmesi değil de, PC den digital çıkış alınıp bir DAC ile ampliye bağlanabilir. Bu durumda DAC'ın ground sorunlarını halletmek gereklidir :D
Diğer maddeleri mıncıklamayım ;D

Bu sorunun çok basit ama tek bir yolu vardır.
Bağıra bağıra anlatayım da herkes duysun ;D

TEMEL SİSTEM ŞASELENMESİ, ANA KONDANSATÖRLERİN SIFIR NOKTASINDAN (orta uçları) KALIN BİR İLETKEN İLE METAL ŞASEYE BAĞLANMALIDIR. EĞER AMPLİ BTL KÖPRÜ TİP DEĞİLSE, HOPARLÖR ŞASE UÇLARI HEMEN BU NOKTALARDAN YAPILMALIDIR.
GİRİŞTE KULLANILAN CNC TİP KONNEKTÖRLER HEMEN DİPTEN ÇOK KISA TEL İLE METAL ŞASEYE BAĞLANIR. MÜMKÜNSE ŞASEYE DİREK MONTAJ YAPILIR.
GİRİŞ KONNEKTÖRLERİNDEN POT GİRİŞİNE KADAR OLAN BAĞLANTI BLENDAJLI KABLO İLE YAPILIR. BU KABLONUN ŞASE (örgülü kısmı) BAĞLANTISI GİRİŞ KONNEKTÖRLERİNDEN YAPILIR POT TARAFI BOŞTA BIRAKILIR.
POT ŞASE UÇLARI (ground bağlantıları) HEMEN BULUNDUĞU YERDEN EN KISA TEL İLE METAL ŞASEYE BAĞLANIR.
POT'tan AMPLİ GİRİŞİNE KADAR OLAN BAĞLANTI YİNE BLENDAJLI KABLO İLE YAPILIR. BLENDAJLI KABLONUN ÖRGÜ KISMI POT TARAFINDAN ŞASEYE İRTİBATLANIR, AMPLİ GİRİŞİNDE ŞASE UÇLARI BOŞ BIRAKILIR.

Büyük harflerle (bağıra bağıra) yazmış olduğum bu anlatım için umarım moderatör arkadaşlar kızmazlar ;)
Konunun ehemmiyeti dolayısıyla başka okuyan da olabilir düşüncesi ile dikkat çekmek istedim :P

OG

Edit,

demiştim YAMYAM.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Mr_YAMYAM

Evet hocam onu okudum da söylediklerinize alternatif olarak olasılıkları yazmıştım.
Mesele humm ya da benzer birşey olsa da önerilerinizin değerlendirilmesidir.