Programlamayı Çok iyi nasıl öğreniriz ?

Başlatan krmtpc, 07 Mayıs 2014, 00:32:11

krmtpc

C# , C , C++  ya da herhangi bir programlama dilini , çok iyi derecede nasıl öğreneceğiz?
Kitaplardan , videolardan bir yere kadar gidiyo , o yerden sonrası için neler yapılabilir ? öğrenenler ne yapıyo , yardımcı olabilir misiniz ?

Komutların ne işe yaradığını gösteren bir pdf yada kitap filan mı lazım ?

Mr.Java

Genel olarak konuşacağım.

Baş ucunda duracak bir referans kitap.

İyi bir ingilizce.

Kapasiteni zorlayacak güzel bir proje.

Recep METE

Alıntı yapılan: Mr.Java - 07 Mayıs 2014, 00:37:28
Genel olarak konuşacağım.

Baş ucunda duracak bir referans kitap.

İyi bir ingilizce.

Kapasiteni zorlayacak güzel bir proje.

En güzel öğrenme yolu kendi yaptığın bir proje üzerinde çalışman,projeyi geliştirmek için çabalaman,araştırma yapman.Projeyi bitirdiğinde , kendine özgüvenin gelecek çok şey öğrendiğinin farkına varacak,öğrenme hızın artacaktır.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

Gökhan BEKEN

Çok sevdiğim bir söz: "Programlama yaparak örenilir."
Temelden başlamak lazım, daha algoritma bilmeden hoop C# ile windows form kasmamak lazım.
Kitap şart. İyi bir Türkçe ile Kaan Arslan'ın "A'dan Z'ye C Kılavuzu " kitabından C dilini öğrenerek başlayabilirsiniz.
(Not: kitap artık satılmıyor PDF dosyaları var internette)
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

fgokcegoz

Alıntı yapılan: meftun - 07 Mayıs 2014, 09:38:57
(Not: kitap artık satılmıyor PDF dosyaları var internette)

Geçen sonbaharda kaan hoca , necati ergin hoca ile birlikte yeni kitap çıkaracaklarını söylemişti. O yüzden artık satılmıyor olabilir...
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

sseedat

Aslında basılması gereken kitap ama  nedense basılmıyor.istanbulda bazı kitapçılarda bulunabiliyor geçenlerde rastlamıştım.

Görünmez bir mezarlıktır Zaman...

Burak B

- MISRA veya benzeri standardlarda kod yazabiliyorsan.  (C ve C++ için)
- Yazılım geliştirme pratikleri hakkında yeterince bilgi sahibiysen. (Tüm diller için)
- Büyük projelerde yer alırken üstüne düşen görevlerin tahmini bitiş zamanlarını (estimation time) bilebilecek kadar proje ve bilgi birikimin oluşmuşsa.  (Tüm diller için)
- Üzerinde çalıştığın projeyle ilgili algoritmaları en azından ingilizce kaynaklardan okuyup uygulayabiliyorsan.
- Yazılım felsefesi yapabilecek kadar bu işe hakim olmuşsan.

-Belki- "ÇOK İYİ" bir programcı olabilirsin demektir. Tabiri caizse bu kaç fırın ekmek yediğinle alakalı bir durum oluyor. Bu işlerin sonu yok. Yazılım sektörü çok geniş. Kendini sürekli geliştirmelisin. Ayrıca "ÇOK İYİ" izafi bir kavram kimin nerden baktığına göre değişebilir.

Çok kod yazmak, çok algoritma geliştirmek ve çok proje bitirmek gerek.

"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

furkan.seker

matematik çalış, bol bol orjinal matematik sorusu çöz.

ayhani

Alıntı yapılan: krmtpc - 07 Mayıs 2014, 00:32:11
C# , C , C++  ya da herhangi bir programlama dilini , çok iyi derecede nasıl öğreneceğiz?

Hangi dil olursa olsun bence bir dili en iyi  öğrenme şekli piyasaya iş yapmaktır. Örneğin pic programlama yapıyorsan kendi başına led yak söndür, lcd yazı yaz, ısı ölç, step motor çevir. EEE sonra ne olacak? Piyasaya iş yaparsan sorun çöze çöze gelişirsin.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

Okan AKÇA

birazda mantık kurma yetenegi oldumu tam olur

halilertürk

!!!!!!öncelikle kimseden bir şey bekleme şuan formdan birşeyler beklediğin gibi kendine bir problem bul ve onu araştır!!!!!!!!!

aklına problem gelmediğine eminim onun için sana bir ödev vereceğim;

yapman gereken sht11 sensörü ile bilgisayar ekranına sıcaklık ve nem bilgisini vermek.
****KULLANMAN GEREKEN PROGRAMLAR******
-CCS C (PIC i programlamak için)
-C# (PC ara yüzünü oluşturman için)

ben C# kısmında tıkandım 2 gündür girip çıkmadığım yer kalmadı 1 hafta içinde projeyi teslim etmem gerektiği için hallederim diye düşünüyorum.. halledemessem seneye tekrar alacağım.. biterse sizinle paylaşacağım en ince ayrıntısına kadar, kimsenin bilgisini paylaşma niyeti olmamasına rağmen..

oyaz

Alıntı Yapaklına problem gelmediğine eminim onun için sana bir ödev vereceğim;

yapman gereken sht11 sensörü ile bilgisayar ekranına sıcaklık ve nem bilgisini vermek.

ben C# kısmında tıkandım 2 gündür girip çıkmadığım yer kalmadı 1 hafta içinde projeyi teslim etmem gerektiği için hallederim diye düşünüyorum.. halledemessem seneye tekrar alacağım.. biterse sizinle paylaşacağım en ince ayrıntısına kadar, kimsenin bilgisini paylaşma niyeti olmamasına rağmen..

Sanki burada ödevi başkasına nasıl kilitlerim düşüncesi yatıyor, bu yumurtanın son ana geldiği ödev teslimlerinden nedir bu forumun çektiği :)
Become a learning machine...

AsHeS

Alıntı yapılan: halilertürk - 08 Mayıs 2014, 22:42:35
!!!!!!öncelikle kimseden bir şey bekleme şuan formdan birşeyler beklediğin gibi kendine bir problem bul ve onu araştır!!!!!!!!!

aklına problem gelmediğine eminim onun için sana bir ödev vereceğim;

O kadar ödev isteği gördüm bu kadar stratejik yaklaşanı görmedim :))))

hasankara

Bende az önce şok oldum bu kadar etkileneceğimi düşünmemiştim. halil yönetici fln olmayı düşündün mü hiç? sesli güldüm bu arada :D

z

Bir dili ogrenmek icin o dilde kodlamayi bizzat senin yapman lazim.

Sagdan soldan copy paste ile kopyalayarak bir seyler yapmaya kalkarsan sonucta ortaya bir seyler koyarsin ama cok yuzeysel ogrenirsin.

Bir amaca yonelik kisa kod parcalarini bir kendin yaz bir de baskalarinin yazdiklariyla kendi yazdiklarini mukayese et.

Baskalari (daha iyi kodlama yapanlar) neden farkli yazmislar onlara kafa yor.

Gecen gunlerde bir videoda arkadas satranc taslarinin hareket ettirilme kurallarini ogrenince satranc ogrenilmez sadece oyunun
kurallari ogrenilir denmisti. Satranc ogrenmek icin bol bol oyun oynamak ve baskalarinin oyunlarini izlemek lazim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com