Görüntülü konuşma sistemleri?

Başlatan mir_as82, 07 Mayıs 2014, 11:22:31

mir_as82

Apartmanlarda kullanilan görüntülü sistemler hakkında bilgisi olan var mi? Bu sistemin mantigi nedir?Girişte bir kamera var bir mikrofon, 40 daire olduğunu düşünelim. 40 dairede de sadece mikrofon var. Bu sistem için hangi mikrodenetleyiciler kullanilir ne gibi özellikleri olmali?Sistemde hangi elemanlar var (modül olarak).Görüntü ve ses nasil aktariliyor karşılıklı.(yazilim be sinyal işleme aşamaları).

Veli B.

Yeni nesil cihazlar IP tabanlı çalışıyor.
Bunun üzerini istediğiniz gibi doldurabilirsiniz.
PC tabanlı yapan da var, Android tabanlı yapan da,embedded yapan da...

Ramiz

embedded sistemler nasıl çalışıyor?

Mesela stm32f407 donanımsal olarak cam destekliyor. Yalnız görüntüyü apartmanın diğer ucuna nasıl gönderiyorlar?
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

mufitsozen

Alıntı yapılan: Ramiz - 08 Mayıs 2014, 21:51:30
embedded sistemler nasıl çalışıyor?

Mesela stm32f407 donanımsal olarak cam destekliyor. Yalnız görüntüyü apartmanın diğer ucuna nasıl gönderiyorlar?

ornek verdiginiz mcu stm32f407de ethernet var,
ethernet IP fiziksel seviye olarak kullanilabilir,

sayin @katana
Alıntı YapYeni nesil cihazlar IP tabanlı çalışıyor.
Bunun üzerini istediğiniz gibi doldurabilirsiniz.
PC tabanlı yapan da var, Android tabanlı yapan da,embedded yapan da...
diye yazmis,

apartmanin diger ucuna nasil gittigini anlatmak icin daha ne soylemek gerekir?
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Ramiz

Kızmayın Müfit bey :)

Daha önce hiç  eth. ile mcu <-> mcu arası çalışmadım. Hızlarının tam olarak ne olabileceği konusunda fikrim yok. Cam vga olsa, 640x480x30 kadar byte ımız oluyor(frame i 30 aldık) Sonuç mb lar mertebesinde. Bu veriyi taşımak biraz sıkıntılı diye düşündüm. :)

Sevgiler :)
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

mufitsozen

Alıntı yapılan: Ramiz - 08 Mayıs 2014, 22:21:03
Kızmayın Müfit bey :)

Daha önce hiç  eth. ile mcu <-> mcu arası çalışmadım. Hızlarının tam olarak ne olabileceği konusunda fikrim yok. Cam vga olsa, 640x480x30 kadar byte ımız oluyor(frame i 30 aldık) Sonuç mb lar mertebesinde. Bu veriyi taşımak biraz sıkıntılı diye düşündüm. :)

Sevgiler :)

sayin @Ramiz, goruntunun boyutlari ve fps degisken olabilir, tabii IP deyince yazilan yaziliminda biraz daha karisik ve belli bir mimaride olmasi lazim.

yoksa goruntuyu alip seri portdan yada rs485 ile yada IP UDp filan diye yollamaya calismakda bir cozum gibi gorunebilir ama uzun vadede belli standardlara ve protokollere uygun yazmak ilk basta zor gibi gorunsede cok daha verimli olur.

IP kameralardada goruntu iletmede kullanilan cesitli protokoller var
hangisi nedir aciklamak zaman alir ama, genellikle butun IP kameralarda RTSP protokolu var ve bunu browserlarda (or. firefox) hic program yazmadan kullanmak mumkundur.

Onun disinda goruntu islemede kullanilan IP protokoller arasinda H.264, mpeg4, jpeg, RTP, RTCP gibi konulari en azindan bilmek lazim.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Veli B.

Müfit Abi çok daha iyi biliyor elbette ama ben kendi açımdan fikir edinmek için," nedir, ne değildir" diye incelemek adına başlangıç noktası ararken şu şekilde aramıştım nette. Devamı geliyor zaten...

https://www.google.com/search?q=video+stream&oq=video+stream&aqs=chrome..69i57j0l5.3032j0j7&sourceid=chrome&es_sm=122&ie=UTF-8#newwindow=1&q=video+over+ip

bmutlu

Alıntı yapılan: mir_as82 - 07 Mayıs 2014, 11:22:31
Apartmanlarda kullanilan görüntülü sistemler hakkında bilgisi olan var mi? Bu sistemin mantigi nedir?Girişte bir kamera var bir mikrofon, 40 daire olduğunu düşünelim. 40 dairede de sadece mikrofon var. Bu sistem için hangi mikrodenetleyiciler kullanilir ne gibi özellikleri olmali?Sistemde hangi elemanlar var (modül olarak).Görüntü ve ses nasil aktariliyor karşılıklı.(yazilim be sinyal işleme aşamaları).

Bu sistemler IP sistem ve Analog sistem olarak yapılmaktadırlar sen hangisini sormaktasın?

pisayisi

Apartmanlarda eski zil sistemindeki mevcut iki telli zil hattına bağlanan video interkom sistemlerinde genellikle,         3 ila 5 Mhz arasındaki düşük frekanslı bir taşıyıcı ile frekans modülasyonu kullanılarak görüntü işareti dairelere ulaştırılır. Doğal olarak kameranın bulunduğu girişte bir fm video modülatör ve her bir dairede de fm demodulatör olacaktır...
Murat

bmutlu

Analog diyafon sistemlerinden bazılarının bağlantı şekilleri resimlerde gösterildiği gibi.Bu yöntemle yapılanlar daha basit yöntemlerdir ..