Hep beraber Türkçe yazışma hatalarımızı yok edelim.

Başlatan bunalmis, 24 Mart 2005, 10:39:35

z

Takip ettiğim forumlardan birisinde bu başlığa benzer bir başlık açıldığını gördüm.

Bir kaç cevabı okuyunca çok hoşuma gitti ve teklifin gerçekten işe yarayacağını anladım.  Burada ve takip ettiğim bütün forum sitelerinde benzer öneriyi getireceğim.

Yapmamız gereken çok basit, imla hataları olan bir soru yada cevapla karşılaşırsanız, hatalı kısmı "Quate" butonu ile okuyucuların dikkatine getiriyoruz. Ardından da hatanın ne olduğunu açıklıyoruz ve doğrusunu yazıyoruz.

İşte bir başka forumdan alıntı yaptığım bölüm aşağıda bir göz atın ve ardından bu forumda da benzer uygulamaya başlayalım.

Hepimiz hata yapıyoruz, bazılarımız dikkat ediyor, bazılarımız hiç önemsemeden paldır küldür yazıyor.

Yazım hatalarına son verelim ve unuttuğumuz imla kurallarını yeniden öğrenelim.

Ne dersiniz?

Alıntı Yap
Beni en çok rahatsız eden, bağlaç "de"lerin bitişik yazılması.

Mesela
bkz: http://www.matematikdosyasi.com/forum/viewtopic.php?p=4069#4069

Burda Bertan da Hasan da "bende" demiş. Ayrıca Taner hocanın da imzasında("yaşamı seviyorum,matematiğide.çünkü ikiside sonsuz...Sonsuz ise olur mu hiç O'nsuz...") iki tane yanlış yazılmış "de" var. Forumlarda daha pek çok örnek bulunabilir sanırım.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Veli B.

Kendi adıma, oldukça sık yaptığım ve rahatsızlık duyduğum bir konu.Farkında bile olsam, bazen sizler tarafından hoşgörüldüğünü düşünerek yada önemsemeyerek es geçebiliyorum.Lakin olmaması çok önemli ve doğrusu.Ben, dikkatimi bu konuya vereceğim.
Teşekkür ediyorum.
Sevgilerimle...

nurim

Görüş ve isteklerinize katılmamak mümkün değil.Keşke olabilse.Ama sanıyorum bu kuralları uygulamak kadar önemli olan hatta bence daha da önemli olan bir başka kural ise DÜZGÜN CÜMLE kurmaktır.Yani ne anlatmak istediğini doğru ifade edebilmek.Öyle cümleler kullanıyoruz ki söyleyecek söz bulamıyorum.Örnek......

Alıntı Yapmerhaba.degerli vaktinizi almak istemem ama bir sorunum var iki gündür bir kartla başım belada bir micro işlemciyi hiç kontrol etme şansı yokmu bir türlü arızalı yada saglam olduguna karar veremiyorum bir yöntemi olması gerekir lütfen yardım..
böyle bir mesaj atmıştım ama yardım yok bu sizin için basit bir konu
genede teşekkür

Sorununa cevap arayan bir forum  üyesinin forumuna(bizim forum değil) yazdığı yazısı.Yardım gelmediği için de sitem ediyor.Öyle ya çok kolay siz onun uğraştığı kartın ne kartı olduğunu bileceksiniz,sorununu bulacaksınız dünya da tek bir tip mikro işlemci olduğuna göre de onun cevabını da vereceksiniz.Bütün bunlar için gerekli bilgiler bol bol var. Bunun gibi yüzlerce örnek görmek mümkün.Lütfen ne istediğimizi tam olarak doğru kelimelerle ve cümlelerle anlatmaya ve mümkün olduğu kadar imla kurallarına özen gösterelim.Bu en azından kendi sorunumuzun çözülmesi için gerekmez mi? Bundan sonra kendi adıma elimden geldiği kadar böyle davranmaya gayret edeceğim.

Sizlere biraz gülümsemeniz için de kullandığımız kelimelerle ilgili bankacılarla ile müşterileri arasında geçen fıkra gibi bir yazıyı buraya koydum.İyi eğlenceler.
https://www.picproje.org/index.php/topic,31366#31366

nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

DumrulBey

Merhaba,

Benim de bahsedilen başlığın, devamı için açılan başka başlıktaki yazı hoşuma gitti! Koyu yerleri vurgulayarak istifadenize sunuyorum:

Alıntı yapılan: "vildan"Farkında olmadan ne kadar da çok imla hatası yapmışım. Bir kısmını düzeltmeye çalıştım.ii,slm,kib,mrb,bi...vb. kısaltmaları kullanmayı alışkanlık haline getirmişim. Uyarılarınız sayesinde daha az hata yapmaya başladım ve bu kötü alışkanlıktan vazgeçiyorum yavaş yavaş. Türkçe konusunda duyarlılığınız için teşekkür ederim. Türkçe'yi savunurken kendim Türkçe'yi unutmaya başlamışım neredeyse!!
http://www.matematikdosyasi.com/forum/viewtopic.php?p=4085#4361

Koyulaştırdığım yerlerden endişemi anlamış olacaksınız. Eğer bu gibi arkadaşlar çıkmazsa bir gün fıkralarda anlatılan garip hadiseler gibi Türkçemizi unutmuş bir şekilde hayatımızı sürdüreceğiz. Belki de bu durum en çok teknik adamların başına gelebilir. Çünkü yabancı kelimeler ile en çok muhatap olan cemiyetlerden biriyiz.

Ayrıca bizim gibi teknik adamlara daha çok görev düşmekte. Eğer kelimeleri yanlış kurarsak, yanlış anlamalara mahal veririz. Malumunuz programlamada tek bir harf hatası bile programın derlenmemesine sebep oluyor. İmla hatalarında belki de en güzel örnek şu dur: Oku da baban gibi, eşşek olma! (Bir de virgülü kaldırıp okuyun!) Aslında herkesi böyle durumlarda kendi kendini denetlemesi (autocontrol) lazım. Hepinize bir 'mikrodenetleyici' takacak halimiz yok ya...:)

Espiri bir yana çok da abartmamak lazım. Çünkü forumda ilerleyen mesajları okudukça bazı çatlak sesler çıkdığını ve tansiyonu yükseldiğini gördüm! Bazısı da tüm forumdaki hataları listeleyecek kadar derinlemesine hataları araştırmış. Sonuçta insanız gerçekten çok hata yapabiliriz. Şimdi şu yazdıklarımda dikkat etsem de yanlış yapmış olabilirim. Aslında bu hataları otomatik düzenleyecek bir algoritma yapılsa çok faydalı olacağı kanaatindeyim.

Son olarak bağlaçlar konusunda diğer sitede de bahsettiğim öneriyi dile getireyim. Eğer ayrı yazılıp yazılmaması konusunda şüpheye düşerseniz bağlaç olduğunu düşündüğünüz eki kaldırın. Eğer cümlenin anlamı bozulmuyorsa bağlaçtır. Tıpkı ilgili forumda bizzat yapılan şu hata da olduğu gibi: Farkettim ki "bende" yazmak ben de alışkanlık olmuş.

Galiba burada arkadaşımız forumdaşlarını denemiş. Yani bilerek hata yapmış ki bulacaklarmı diye. Şüphesiz bulmuşlar...:)

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

CoşkuN

İmla hatalarının dışında beni en çok rahatsız eden konuların başında internetteki yazışmalara "w" ,"q"  gibi ingilizce harflerin yerleşmiş olması.Sanki dilimizden v ve k harfleri çıkarıldı! Adam "vay be " diyecek "way be " yazıyor, "evet" diyecek "evet " yazıyor.Neyse ki burada böyle şeylerle fazla karşılaşmıyoruz.

Veli B.

Arkadaşlar, yine aynı konu ve aynı sorunlar.Türkçe' mize gereken dikkati veremiyoruz/vermiyoruz.Ufak tefek hataları görmezden gelirken, esneme bir haylice kendini hissettirmeye başladı.Hepimizin, bu konuda, dikkatli olmamız gerekli.Birbirimizin hatalarını, doğru bir uslupla düzeltirsek, sanırım bu en güzel  yardımlardan birisi olacaktır.İmla hataları, anlam/cümle kurma hataları derken, olay kelimelerin malzemesinden çalmaya kadar geldi.Ben, yazışma ve dil hatalarımın, mesajımın olduğu başlık altında verilecek cevaplarla düzeltilmesini istirham ediyorum.Düzeltme yapacak olan arkadaşlara, şimdiden en samimi teşekkürlerimi sunarım...
Saygılarımla...

ground

⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

Veli B.

Öğrenmem için görmem lazım. :)
Alıntı yaparak hatalarımı gösterirsen, çok ama çok memnun olurum ve yapmamak için gayret sarfederim. ;)

ground

Katana hocam sana istinaden değildi bu adres..

Daday dedektifleri bu dahi anlamına gelen "de" ve "da" ile ilgili savaş açmışlar. Bilgilendireyim dedim.

Alıntı YapDahi anlamındaki "de"leri ayrı yazmayan birisiyle mi karşılaştınız? Onu uyarın, kınayın, hatta saçını çekin, kalemini alın, bir daha vermeyin… Sonra bir daha düşünün ve hayata dokunun: bu dünyada olması gerektiği gibi olmayan ne çok şey var değil mi? Ayrı yazılmayan dahi anlamındaki "de"lerden böyle rahatsızlık duyabiliyorsa bir insan, hayatı güzelleştirmeye de adaydır bizce.
İletileriyle bu çalışmaya destek veren arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürler. Bize yazın, sizi duyuyoruz biz!

"Bir ufak mesaj neye yarar ki!" demeyin. Siz "Kelebek Etkisi" nedir bilir misiniz?

DaDaY
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

fuko88

Alıntı yapılan: "bunalmis"Takip ettiğim forumlardan birisinde bu başlığa benzer bir başlık açıldığını gördüm.

Bir kaç cevabı okuyunca çok hoşuma gitti ve teklifin gerçekten işe yarayacağını anladım.  Burada ve takip ettiğim bütün forum sitelerinde benzer öneriyi getireceğim.

Yapmamız gereken çok basit, imla hataları olan bir soru ya da cevapla karşılaşırsanız, hatalı kısmı "Quate" butonu ile okuyucuların dikkatine getiriyoruz. Ardından da hatanın ne olduğunu açıklıyoruz ve doğrusunu yazıyoruz.

İşte bir başka forumdan alıntı yaptığım bölüm aşağıda bir göz atın ve ardından bu forumda da benzer uygulamaya başlayalım.

Hepimiz hata yapıyoruz, bazılarımız dikkat ediyor, bazılarımız hiç önemsemeden paldır küldür yazıyor.

Yazım hatalarına son verelim ve unuttuğumuz imla kurallarını yeniden öğrenelim.

Ne dersiniz?

http://www.elyadal.org/ya_da.htm

Bu sitede de "ya da ayrı yazılmalıdır" Adında bir bölüm var.

hatta bu siteye kayıt olan her site şu logoyu sitesiine ekleyebiliyor.

murbay

Türkçeye katkı amacıyla sadece dil bilgisine değil, gereksiz yabancı kelimeleri kullanmamaya da özen göstermeliyiz. Ya da kullanacaksak önce Türkçesini, parantez içinde de yabancı dildeki teknik terimi yazmalıyız. Ancak bu şekilde teknik konularda Teknik Türkçe sözlüğü yaygınlaşır.

İngilizce teknik terimlere o kadar alışmışız ki Türkçe gibi kullanıyoruz. Buna dikkat edelim bence...

Level
Font
Color
Default...daha niceleri var.
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

DumrulBey

Merhaba,

Bu siteyi destekliyorum bence bizim dergi de desteklemelidir. Zaten bir nevi dergi çıkarıyorlar. Resmi bir yayın organları da var. İşbirliği yapabiliriz.

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

timpati

aşağıda, yeni gördüğüm eski yazıları sizlere sunmaktan zevk alacağım. ikisi de sayın ahmet sönmez'e aittir.

http://antrak.org.tr/gazete/022001/ahmet1.htm
ve
http://www.antrak.org.tr/gazete/032001/ahmet.htm
why mr. anderson, why ?