FPGA e neden gerek duyulur?

Başlatan mir_as82, 09 Mayıs 2014, 14:01:27

z

Olay sadece kullanilmayan bloklar degil. Daha once aciklamistim. CMOS ciplerde kapilarin girisleri degisken sinyallere maruz kaliyorsa guc harcarlar.

FPGA lerin ozel tasarim ciplerle (MCU vs) guc konusunda yarismasi imkansiz cunku mantiga ters. Fakat FPGA kullanan adamin da istisnalar disinda low power derdi de olmamasi lazim.

Asenkron tasarim ile ayrik lojik cipler zamaninda (74xxx, CD40xxx) bolca ugrasiyorduk.

Daha cok sezgisel yaklasimlarla tasarim yapardik. Sistematik tasarim yontemi varmi bilmiyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

speak48

sinyalleri siz yönlendirme yapmadıkca hiçbir birçok birime ulaşmaz zaten.

zaten ürün tasarımında fpga nın boş kalması gibi bir sorun olmaz.
size  nekadar kapı gerekliyse o miktara uygun fpga tercih edilir.

yapılan işe göre programlanabilir yapılarda en düşük güç/iş fpgada.
tabiki en mcunun yapaleceği basit işleri fpga ya yaptırma gibi bi iş yapılmadığınca.

bu arada hiç fpga kullandınızmı?
z hocamın zihni sinir işlerini fpga'ya taşısa çok güzel olcaktır.

z

FPGA hic kullanmadim. Ama bolca CPLD kullandim. Arada dehset fark varmi?

speak48

bende hiç cpld kullanmadım .
arada olsa olsa büyüklük farkında dolayı yapabilinecek imkan farkı olabilir.

muhendisbey

http://www.seeedstudio.com/wiki/DSO_Quad

fpga örneğin taşınabilir osiloskoplarda, lojik analizörlerde kullanılabiliyor. Üstte örnek link mevcut
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

kralsam

Alıntı yapılan: z - 10 Mayıs 2014, 13:41:07
Çok benzer yapıda hocam. Sadece FPGA lerde artık bazı özel DSP modülleri gömülü olarak geliyor. Çarpıc,ı pll vs. gibi bunları koordine edip kafanıza göre kullanıyorsunuz.

Asenkron tasarım konusuna ufak bir değinirsek. İlk FPGA öğrenmeye başladığımda tasarımların çoğunu kombinasyonel yapmaya çalışmıştım. Fakat sinyal yolları farklı olduğunda aynı anda elinizde olması gereken sinyal herzaman olamayabiliyor. Bu sebeplede güvenli çalışabileceğiniz maksimum frekans kritik path e göre belirleniyor. Doğal olarak frekans düşüyor. Ama diğer türlü CLK içeren bir sistem ile yaparsanız ilk sonuç belki bir kaç clk darbesinden sonra çıkıyor ama sürekli çıkıyor. Ford un üretim tekniği gibi :) Üretim bandı gibi :)

anrobot

Sohbetiniz hoşuma gitti gençler... 35 yıllık tecrübeyle aslında hepsini birbirine karıştırarak yerine göre uygulama yeni trend olacaktır... 35 sene önceden başlayan fabrıkalara uygulamalar ve son zamanlardaki teknikleri işin özüne uygun olarak tasarlayınca neyin en uygun olduğu anlaşılır. Gerek maliyet gerekse işlev açısından. Kolay gelsin hoş sohbetleriniz olsun...

MC_Skywalker

konuda pek bilgili değilim ama büyük usta google amca vb. kaynaklardan CPLD ve FPGA arasındaki farkı ben şu şekilde anladım.

CPLD lerde martixteki sigortları düzenleyerek lojik devremizg erçekleşir.
FPGA lerde ise mosfet'in GATE programlama esnasında düzenlenerek lojik gerçeklesitriliyor.

berat23

fpga ile cpld arasındaki fark yapısal. fpga'de logic cell'ler arasında tüm cell'lleri birbirine bağlayabilen bir interconnect matirx varken(ki bu yapı bir fpga üzerinde ciddi yer kaplıyor %80 gibi, sadece data değil clock hatları da var) cpld sadece sabit bus'lar içeriyor(komşu cell'ler arası bir bağlantı var). böyle olunca fpga cpld'ye göre daha kompleks tasarımlara imkan sağlıyor, fark aslında bu.

logic bloklar ya da interconnect'lerin durumunu belirleme işi fpga ya da cpld olmasından bağımsız olarak cihazın bir özelliği. bu yapı flash da olabilir, sram de veya fuse olabilir. bunların farklı üstünlükleri var mesela antifuse yapıdaki programlanabilir logic elemanlar radiation hardened oluyor, fezaya gidecek cihazlar için mesela.

camby

Alıntı yapılan: z - 10 Mayıs 2014, 13:41:07
Ben de CPLD kullanmadım ama kullanılmış devreleri inceledim , sadece lojik işlemler yapılıyor.

Baktığım bir xilinx cpld'de 32-512 arası macrocell var. bu da ancak logic tablo yapmaya yarıyor.

Ancak spartan 6'da bile 3840 cell var. Sadece cell değil , 75kbit dağılmış ram , 216kbit block ram var. İstediğin cell'i istediğin ram'e oradan I/O bağlayabiliyorsun. Basit işlemcileri bire bir gerçekleyebilirsin ( hazır yazılmışları var gerçi )

CPLD'de bunlar mümkün değil tabi.

Bunlardan ve başka artılardan sebep evet bence arada dehşet fark var.

Örneğin 20 tane uart'a ihtiyacınız var diyelim , bu uart'ları aynı anda kullanmadan çalıştırmak size yetiyorsa CPLD kullanabilirsiniz. 20 uartı bir mux ile seçersin istediğiniz kanala veri yollayıp alırsınız.

Bu 20 uartı aynı anda kullanmak isterseniz , örneğin herhangi bir zamanda 20 kanalın herhangi birinden veri gelme ihtimali olabilir ve siz bunu kaçırmak istemiyor olabilirsiniz, bu durumda FPGA kullanırsınız. FPGA-CPU arayüzü olur , FPGA-uart arayüzü olur , tüm işlemler buffer'dan geçer , siz CPU'dan bufferı takip eder , yazdığınız protokole göre komut gönderir alır , buffer'ı okur yada yazarsınız.

z

Uart ornegi dogru olmamis. CPLD ile de 20 tane bagimsiz calisabilen uart tasarimi tapabilirsin.

kralsam

Alıntı yapılan: z - 11 Mayıs 2014, 21:23:59
Uart ornegi dogru olmamis. CPLD ile de 20 tane bagimsiz calisabilen uart tasarimi tapabilirsin.
Hocam sanırım pin sayısından dolayı böyle söylemiş olabilir. Çok fazla uygulama yapmadım bende en fazla kaç pin CPLD var bilmiyorum. Benim kullandığım 22Pinliydi yanlış hatırlamadıysam.

z

Zamaninda sadece Lattice ile calismistim ve bir kac yuz bacakli modelleri vardi.

http://www.latticesemi.com/en/Products/FPGAandCPLD.aspx

Andromeda

FPGA denince aklıma VOLTRON geliyor.

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

MC_Skywalker

pin haricinde içinde ki macrocell kısmı önemli.  32Macrocell içeren bir CPLD ye 2 adet 8bit shift register sığıyor. 2 adet 74c595 tek kılıftaymış gibi oluyor.

PLCC 44pin kılıfa sahip. ayı kılıfta  64 macrocell olanlarda mevcut.