FPGA e neden gerek duyulur?

Başlatan mir_as82, 09 Mayıs 2014, 14:01:27

speak48

uart uartla bitmiyoki.
hepsinin  ayrı çalıması için
hepsine bus oluşturcan.interruptları ayarlıcan olmadı fifo koyacan.

ha dersen ben zaten mastırım hepsi çalışmaz switch ettiğim çalışır.
ve ben veri göndermedikce data gelmez gibi kabullerle sığar.

Ersin

Alıntı Yapuart uartla bitmiyoki.
hepsinin  ayrı çalıması için
hepsine bus oluşturcan.interruptları ayarlıcan olmadı fifo koyacan.

ha dersen ben zaten mastırım hepsi çalışmaz switch ettiğim çalışır.
ve ben veri göndermedikce data gelmez gibi kabullerle sığar.
UART demişler ama onu uart olarak algılama 32 uart , 32bit data olarak algıla birde tx 32 bit yani 64 bit data switch olarak algıla.
Daha önce camby bu örneği vermişti soracaktım nasıl sığıdırıyon o kadar uart cpld ye diye ama burdaki yazılarında yazmış.Yanıltan kısım uart yazmaları .
Tabii bu sistem gerçek uygulamada ne kadar kullanışlı tartışılır bir konu.

Logic cell i fazla olan cpld lerin fiyatları nerdeyse orta bir fpga ya denk gelir,2210 30-60 dolar arası fiyatı var bana göre çok pahalı bir çozum . 512/570 cell üstünde olan cpld fiyat/cell olarak aşırı pahalı.
CPLD leri daha çok: level translator , spi , 74595,7447,4053,74192 tarzında logic entegrelrden birkaç tane birarada kullanılması gereken yerlerde daha çok kullanılır.

fahri-

En son gördüğüm FPGA uygulaması söyliyeyim.

TV ve FM verici modulatörlerinde kullanılıyor. Adamlar bir tane kart tasarlamışlar. Bu karta istediğin modulator programını yüklüyorsun o kart istediğin verici modulatoru oluyor. Örnek olarak;

1. Klasik analog TV modulator
2. DVB T modulator
3. DVB T2 modulator
4. ISDB T modulator
5. ATSC modulator
6. DAB modulator
Tabi bunların hepsini sana bedava vermiyorlar. İstediğin opsiyonun parasını veriyorsun. Sana o modulatörün key ini veriyorlar.
Anolog döneminden gelen bir elektronikçi olarak bu gelişme başımızı döndürüyor :)

muuzoo

Alıntı yapılan: fahri- - 13 Mayıs 2014, 23:24:29

TV ve FM verici modulatörlerinde kullanılıyor. Adamlar bir tane kart tasarlamışlar. Bu karta istediğin modulator programını yüklüyorsun o kart istediğin verici modulatoru oluyor. Örnek olarak;

2. DVB T modulator
3. DVB T2 modulator
4. ISDB T modulator
5. ATSC modulator
6. DAB modulator
Tabi bunların hepsini sana bedava vermiyorlar. İstediğin opsiyonun parasını veriyorsun. Sana o modulatörün key ini veriyorlar.
Anolog döneminden gelen bir elektronikçi olarak bu gelişme başımızı döndürüyor :)

Bu zaten apayrı bir dünya. Software Defined Radio olarak geçiyor. http://en.wikipedia.org/wiki/Software-defined_radio İnternette daha önce bu şekilde GSM bandında yayın yapıp baz istasyon gibi davranan donanımlar görmüştüm.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

kralsam

Alıntı yapılan: fahri- - 13 Mayıs 2014, 23:24:29

2. DVB T modulator
3. DVB T2 modulator
4. ISDB T modulator
5. ATSC modulator
6. DAB modulator
Hocam can damarıma bastın. :) Gelecek 5 yıl içinde tamamen kendi kandime yapmayı planladığım bir iş. Amacım sayısal olarak tüm modülasyonları gerçekleyebilmek. Ama çok değişken var özellikle Digital-Analog ve Analog-Digital kısımlarını nasıl yapmalıyım sorusuna takılıyorum. Mesela çok düşük güç ama kısmen büyük akım istiyor. Beslemesini nasıl yapmalıyım sorusuna takılıyorum. Ama dediğimiz gibi FPGA denen malzeme bunların tümünü yapabilecek kapasitede. Tabi bizim kapasitemizin kurtardığı ölçüde.. :) Benim için şuanlık kapasite tanımı yok. Yabancı dilin alfabesini öğreniyor gibi hissediyorum.

Düzeltme:
Modülasyonların algoritmalarını katmadım daha.. :D