H köprüsünü PWM ile sürmek

Başlatan xcyqp09k2, 09 Mayıs 2014, 19:12:11

xcyqp09k2

selam arkadaşlar. bir uzaktan kumandalı tekne projemiz var. 16F877A nın iki ccp sinden iki tane farklı PWM çıkışımız var. bu çıkışlarla teknenin motorunu sürmek istiyoruz. pwm nin biri ileri biri geri için.

şimdi şöyle bir devremiz var. bunu gerçekte de 4 adet n tipi güç transistörü kullanarak kurdum. fakat şöyle bir sorun var. H köprüsünün sinyal uçlarına 9 volttan bir uyartı verdiğimde motorun hızında bir sorun yok gayet güzel çalışıyor köprü.  fakat pwm çıkışlarını H köprüsünün sinyal uçlarına bağlayıp pwm yi verince aynı gücü elde edemiyorum motordan. forumda aradım belli başlı sonuçlara ulaştım ama net çözüm olmadı projemiz için.

farklı H köprüsü tasarımlarında diyot vs kullanılmış bunlardan dolayı olabilir mi çıkıştaki güçlü PWM elde edemememin sebebi ? yoksa düşünerek bakıyorum, kafamda simüle etmeye çalışıyorum herşey normal.

bu transistörlerdeki gerilim düşümü ve fazla ısınmaları normal mi ?

bu konularda çözüm önerisi olan var mıdır ?

pisayisi

PWM duty oranına bağlı olarak motor gücünün düşmesi normal. H köprü girişlerine 9v dc vermek motordan alınan gücü en yüksek seviyede tutar. Bu durumda pwm kullanmaktansa doğrudan lojik çıkış ile köprüyü sürebilirsiniz böylece motor maksimum güçte çalışmış olur...
Murat

xcyqp09k2

ama pwm yi % 100 e çektiğimde bile aşırı voltaj kayıp var. sanırım transistörlerin tetiklenmesiyle alakalı ?  daha önce forumlarda H köprüsüyle PWM kullanmak ustalık işidir diye bir ifade görmüştüm :) ama yine de düşününce olması gerekmiyor mu :/ ? normal pwm yi arttırıyorum ama yüne de düşük güç. düzgün bir öneri bulabilirsem bir yerden deneyince eklerim

magnetron

H köprüsünün üst tarafındaki transistorlar sürülemiyor olabilir

yani tam ON durumuna geçmiyorlar - belki lineer bölgede kalıyorlar

üst taraftaki transistorları PNP olan şema internetten bulup onu uygulamaya çalışın

pisayisi

Murat

tyildizak

Alıntı yapılan: xcyqp09k2 - 09 Mayıs 2014, 19:12:11
H köprüsünün sinyal uçlarına 9 volttan bir uyartı verdiğimde motorun hızında bir sorun yok gayet güzel çalışıyor köprü.  fakat pwm çıkışlarını H köprüsünün sinyal uçlarına bağlayıp pwm yi verince aynı gücü elde edemiyorum motordan..

farklı H köprüsü tasarımlarında diyot vs kullanılmış bunlardan dolayı olabilir mi çıkıştaki güçlü PWM elde edemememin sebebi ? yoksa düşünerek bakıyorum, kafamda simüle etmeye çalışıyorum herşey normal.

Pic ile transistörleri maksimum 5 volt ile sürebiliyorsun, 9 volt uyguladığındaki durumla karşılaştıramazsın. Aradaki güç farkının sebebi bu.

xcyqp09k2

@ pisayısı  bu şekilde de olmuyor. devreyi kurdum fakat yine hızlı dönmüyor. sanırım TRANSİSTÖRLERLE %100 duty deki PWM sinyalleri ile % 100 verim almak gibi bir gerçek yok ? ne dersinizbu fikre :/

@ tildizak  hocam 5V ile 9 V veya 12V nin gnd lerini birbirine bağlıyorum. bu şekilde transistörüm tepesine yüksek gerilim veriyorum fakat olmuyor. PWM ile H bridge bir arada çok zor ://

z

R9 ve R10 degerleri icin 1K yerine  3 tane seri 68 ohm direnc koy. Yada transistorleri darlington sec.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

xcyqp09k2

proteus bu tarz yüksek frekanaslı uygulamaların simülasyonunu iyi yapamıyor bi reelde deneyip resimlerini atarım. şimdilik teşekkürler. dönünce bazı sorularım oalcak :)

tyildizak

frekans demişken, z'nin dediği gibi base direnci değerlerini düşürürken anahtarlama kayıplarını azaltmak için  frekansı da biraz düşürmen etkili olabilir.

pisayisi

Kendi şemanda altkoldaki transistörlere pwm işareti uygula, üst koldakilere de yön bilgisi için uygun olcak lojik işaretleri uygula. Transistör girişlerini ayırmış olacaksın, tek pwm işareti kullanıp kapı entegresi ile de eşlenik transistöre uygulayabilirsin...

Murat

xcyqp09k2

Bunların hepsini deneyeceğim. bu arada 1khz kullanıyorum.