Mavi arka aydinlatmali 4x20 LCD

Başlatan z, 10 Mayıs 2014, 02:25:15

z

Mavi arka aydinlatmali bir LCD aldim. Arka aydinlatmali LCD yi ilk kez kullaniyorum.

Bunun Led bacaklarina 150 Ohm uzerinden 5v uyguladigimda hic isimadi.

Sanirim kendi icinde de direncleri var. Sizler aydinlatma icin ne yapiyorsunuz?

Deneyecegime sorayim istedim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

subram

çok uzun zaman oldu LCD kullanmayalı ama sanırım 5-10 ohm direnç  ya da direk olarak bağlıyordum.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

z

Yaklasik 3.2v ve 72mA imis.

5v da direnc uclarinda 1.8v dan R=1.8/72=0.025 K

22 ohm kullanirsak 0.147w

Elimde 603 paket var direnc kavrulacak.

LCD nin arkasini cevirince ledlere 82 ohmluk paralel iki direncin seri bagli oldugunu gordum.

Bu durumda direnc falan baglamadan dogrudan 5v verebilirim mi?

Erhan YILMAZ

Dediğiniz gibi hocam içinde direnci olabiliyor. Aslında LCD'nin tam modelini aratıp datasheetine bakılsa ne olduğu ortaya çıkar. Bende ilk direnç (150-330ohm) takıyorum ışımazsa direk 5V veriyorum.

F.T

Z hocam sizde direnç var takmaya gerek yok görünüyor.bendeki mavi ekran 4x20 de yoktu 100 ohm taktım. benim için yeterli olduydu.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Veli B.

Neden direnç?
Ben diyot kullanıyordum.

z

Diyod ise yariyor?

Dokumanina bakmamakla hata etmisim. Elimdeki LCD'ye dogrudan 5v veriliyormus.

pisayisi

Yine de doğrusunu öğrenene kadar, direnç bağlayarak kullanmak en mantıklısı, aksi halde dahili ledin saniyeler içinde kavrulması ve arka aydınlatmanın işe yaramaz hale gelmesi daha sıkıntılı olurdu...
Murat

Veli B.

Alıntı yapılan: z - 10 Mayıs 2014, 12:24:45
Diyod ise yariyor?

LCD BL  sürme voltajı 4.3 volt ise ve 5V a seri silisyum diyot koyarsak neden işimizi görmesin Abi.

z

Lede iceriden bir direnc bagli ise sorun değil de dogrudan direncsiz diyod baglanarak esik voltaj besleme voltajina esitlenirse riskli olur ben cesaret edemem.

Sonucta led yada diyod isinirsa esik voltaji duser. Esik voltaj dusunce seri direnc olmadigindan akim hizli sekilde artar akim artinda daha cok isinir daha cok isininca esik degeri daha da duser....

mistek

2x16 LCD lerle durum farklı sanırım. Piyasada satılan bütün LCD leri denedim 5v verince çok parlak yanıyor bende seri 470ohm koyuyorum. Görünecek kadar ışıldıyor, yeterli oluyor.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

mustafa_cmbz

ben genellikle ırfz44 ile ( elimde bol olduğu için ) sürüyorum arka aydınlatmayı.Neden derseniz böylece işim bittiğinde aydınlatmayı kapatıyorum hem ışıma süresi uzuyor ledlerin hemde regülatör fazla ısınmıyor..

Klein

Alıntı yapılan: z - 10 Mayıs 2014, 12:41:18
Lede iceriden bir direnc bagli ise sorun değil de dogrudan direncsiz diyod baglanarak esik voltaj besleme voltajina esitlenirse riskli olur ben cesaret edemem.

Sonucta led yada diyod isinirsa esik voltaji duser. Esik voltaj dusunce seri direnc olmadigindan akim hizli sekilde artar akim artinda daha cok isinir daha cok isininca esik degeri daha da duser....
7-8 yıldan daha fazla zamandır mavi LCD kullanırım. Binlerce display kullanmışımdır. Hiç birisine dışarıdan direnç bağlamadım.  çok farklı markalar da kullandım ama bu güne kadar ledi bozulan hiç görmedim.

z

Demekki direncler iceride o zaman. Bende karici direnc icin koydugum padleri kisa devre ettim.

Son olarak;

Kontraast icin trimpot yerine iki direncle gerilim bolucu olusturdum.

Deneme amaciyla trimpot baglayip istedigim goruntu icin 3 nolu pinde 20mv civari voltaj okudum.

Simdi tum kartlarda 20mv olacak sekilde direnc takarsam sorun yasarmiyim?

hgs

Cihazın hangi sıcaklıklarda kullanılacagına baglı.