LM2575 Dalga sekilleri

Başlatan z, 10 Mayıs 2014, 14:16:54

z

Bugune kadar 24v civari voltajlardan 5v elde etmek icin 384x serisi ile transformatorlu devreler yapiyordum ve trafo sarmasi haricinde cok da memnundum.

Ilk kez LM2575 kullandim ve hosuma da gitti. Simdilik 24v giris kullanarak 5v cikisi 100mA cikis ile yukluyorum.

100mA (LCD, MCU vs) yuk varken duzenek discontinious modda calisiyor, asagidaki dalga seklindeki sonumlu sinusel bolge haricinde canimi sikan bir sey yok.

Bu regulator acisindan ciddi bir sorun değil fakat EMI sorunu olusturur. Sizin uygulamalarda bu tip sonumlu titresimli bir bolge varmi merak ediyorum.

Sozkonusu dalga seklini cipin hemen cikisindan GND'ye giden diyod uclarindan aldim.

Sonumlu sinyalin freakansi yaklasik 500Khz.

EDIT: Diyodu takarken alakasiz bir diyod takmisim. Degisitirip sonucu bildirecegim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kimlenbu

lm2575-5 ve lm2576-5 kullanıyorum, HV(high voltage) olanlarını da kullandım. Hiç osiloskopta bakmadım ama 500ma backlight'a yüklenince bile işlemcinin kararlılığı bozulmadı.

Datasheet'e bakarsan yük altındaki geçici hal yanıtının verdiğin dalga şekline yakın olduğunu görürsün.

z

Cip dokumaninda bu duruma ait dalga sekli yok. Dedigin gibi gecici hal yanitina ait dalga sekli var o da cok farkli bir durum.

mesaj birleştirme:: 10 Mayıs 2014, 14:55:28

Yanlislikla schotky diyod yerine masadaki hizli diyordu takmisim. Takmam gereken diyodu masada gorunce durumun farkina vardim.

Simdi gene salinimlar var. Fakat low olan bolge cok genisledi. Demekki diyod eskiden bayagi bir enerji harciyormus.

Dalga seklini tekrardan vermiyorum low olan bolge resimde verdigimin nerede ise iki katina ulasti. Haliyle sonumlu bolge de saga iyice kaydi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com