Matlabda yazılan program Discovery kitinde kullanılabilir mi ?

Başlatan namso0632, 10 Mayıs 2014, 20:16:29

namso0632

Merhabalar,
Matlabda ses tanıma üzerine çalışmalar yapıyorum. Yaptığım bu çalışmaları gömülü bir sistem üzerine entegre edebilme imkanım var mı ?
Yani matlabda oluşturduğum fonksiyonları discovery kitinde kullanarak bir sesle kontrol edilebilen robot yapmak istesem, sesleri tanımak için matlabda yazdığım fonksiyonlardan yararlanabilir miyim ?

aspcibertan

Matlab ve Simulink örneğin Raspberry Pi'yi destekliyor; kullanmanıza imkan veriyor. Fakat Discovery kitine böyle bir desteği var mı bilemiyorum, şu ana kadar karşılaşmadım. Embedded Matlab çalışması belki sorununuza çözüm olabilir.

Bence yapmanız gereken, matlab sınıfları ile çalışıp bilgiyi elde etmek (veri toplamak, derlemek, yorumlamak, grafiğe dökmek vs vs...); sonrasında da matematiksel fonksiyonları kite uygun şekilde yazıp derlemek diye düşünüyorum. Matlab kod değişimlerinde çok verimli değil.

namso0632

Cevaplar için teşekkür ediyorum. Fakat ben daha çok visual stduio daki gibi matlabda oluşturduğumuz dll dosyaları sayesinde direk fonksiyonlarını entegre edebileceğimiz bir arayüz arıyorum denilebilinir. Hatta bi yerde visual c# ile discovery kitinin programlandığını okumuşdum.Visual  a da matlab dll lerini ekleyebildiğimize göre çokda uçuk bi fikir gibi gelmiyor açıkcası bu konudada fikirleriniz benim için yol gösterici olacak :)

RaMu

http://www.mcu-turkey.com/matlab-simulink-stm32f4-target/

Burada Türkçe bilgi örnek uygulama vart,
asıl kaynağı şu yabancı arkadaş;
http://waijung.aimagin.com/

Birde yukarıdaki mesajda linki verilmiş direk matlab ın sunduğu add on var.

Ben waijung ve matlab herikisindede
led yak söndür buton kontrol basit uygulamaları denedim çalıştırdım,
vaktim oldukça daha komplex uygulamalarıda denemeye çalışacağım,
kısacası evet matlab ile stm32f4 kiti programlanabiliyor,
stm32f4 matlab target,
stm32f4 simulink,
tm32f4 simulink pil,
gibi arama yaparsanız
matlabın sitesinde veya youtube vs. sitelerde örnek uygulama anlatım videoları mevcut.

Bahsedilmiş raspberry pi matlab ile progrsmlanabiliyor
raspberry pi ile webcam kullanarak görüntü işleme videosuna rastlamıştım,
geliştirmek istediğin uygulama için stm32f4 yetersiz kalırsa raspberry pi yide düşünebilirsin.

Birde matlab ile stm32f4 programlanabilirmi
şeklinde yakın zamanda bir konu daha açılmıştı
forumda bu işi deneyen başka üyeler paylaşımda n-bulunmuştu.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

pisayisi

Matlab coder toolbox kullanarak .m kodunu C uyumlu kodlara çevirirsin. Ardından C tabanlı bir arm derleyici ile ufak tefek değişiklikler yaparak stm32f4 kite kodunu yüklenebilcek hale getirebilirsin...
Murat

speak48

en kolay dsp kitleriyle yaparsın.
tek tuşla matlab ti nin dsplerine kod üretebiliyor.

Firzen

Alıntı yapılan: speak48 - 11 Mayıs 2014, 13:28:11
en kolay dsp kitleriyle yaparsın.
tek tuşla matlab ti nin dsplerine kod üretebiliyor.
Bende ezDSP var TI Piccolo var ama maalesef öyle tek tuşla üretim görmedim internette gösterile her türlü ayarı yaptım yine olmadı.
Kararsız...

aspcibertan

speak48 arkadaşımız 67xx serisi için demiş olabilir örneğin.

Firzen

Alıntı yapılan: aspcibertan - 11 Mayıs 2014, 17:25:32
speak48 arkadaşımız 67xx serisi için demiş olabilir örneğin.
Sanırım.
Belkide F28335 içinde demiş olabilir ama F28335 için PSIM kullanmak daha iyi en azından CCSden istediğiniz zaman atmanıza izin veriyor.
Kararsız...

speak48

c2000 ve c6000 serisiydi .
tabi ti ccs  desrleyicisi yüklü ,matlaba entegre ve ayarlarının tam olması gerekiyor.

şimdi kimlere kod üretiyor bakın matlabın sitesine öğrenin.

Firzen

Alıntı yapılan: speak48 - 12 Mayıs 2014, 12:59:15
c2000 ve c6000 serisiydi .
tabi ti ccs  desrleyicisi yüklü ,matlaba entegre ve ayarlarının tam olması gerekiyor.

şimdi kimlere kod üretiyor bakın matlabın sitesine öğrenin.
Hocam sağolun bende aynı şekilde denedim olmadı da bir püf noktası mı var ne var anlamadım.
Kararsız...

namso0632

Alıntı yapılan: pisayisi - 11 Mayıs 2014, 12:44:45
Matlab coder toolbox kullanarak .m kodunu C uyumlu kodlara çevirirsin. Ardından C tabanlı bir arm derleyici ile ufak tefek değişiklikler yaparak stm32f4 kite kodunu yüklenebilcek hale getirebilirsin...

Hocam bu toolbox ücretli sanırsam. Nasıl temin edebilirim ?