Günümüz Telefonlarına Saf Linux Nasıl Yüklenir?

Başlatan Tesla.25, 11 Mayıs 2014, 22:06:16

Tesla.25

İyi akşamlar herkese,

Biraz da beyin fırtınası (en azından benim için) olsun diye merak ettiğim birşeyi sormak istiyorum.

Günümüzdeki canavar gibi telefonlara Linux yükleyemez miyiz? Atıyorum, canavar gibi donanıma sahip olan S4, S5 gibi telefonlara Android 'i silip, Linux yüklemek istiyorum. Haa diyeceksiniz ki, Android Linux değil mi zaten? Bana göre değil diyebilirim. Pek Linux 'la ilgisi yok.
Ki benim ne istediğimi NOKIA N900 telefonunu bilenler varsa anlarlar.
Bu telefonda hemen hemen saf bir Linux vardı. İşte masaüstü Linux 'ta kullandığımız bir programı ARM mimarisine göre derleyip, aynı programı bu telefon üzerinde kullanabiliyorduk. Ki bu aygıta telefon demiyorlardı zaten, bilgisayar diyorlardı.

Böyle birşey yapmak çok zor değil aslında diye düşünüyorum ben.
Gerekli olacaklar,
-Telefon (Günümüz telefonları gayet uygurndur, seç beğen al.)
-Telefonun boot loader i açık olmalı ki, başka sistemler izin versin(N9 gibi).
-Biraz teknik bilgi.

Sizce nasıl olur bu işler?

engerex

Bazı işlemci üreticileri android, linux, wince gibi platformlara sürücülerini yayınlıyorlar diye biliyorum.
Sorun tüm donanımın sürücülerini kurup sorunsuz çalışmasını sağlamak olsa gerek.
Tabletler için bile linux çözümü göremedim.

Tesla.25

Android Linux çekirdeğini kullandığı için, onun kullandığı sürücüler işe yaramaz mı?

galenga

n900 , n9 , maemo , meego bunları biliyorsunuz zaten meego da dediğiniz gibi büyük bir fan kitlesine sahip ve bu kitle şu anda jollaya ve sailfishe gözlerini dikmiş durumdalar , çok fazla bilgim olmamakla birlikte istenilen programların çalışmasındaki en büyük sorun port edilememesi ve donanımda sıkıntılar çıkması sailfish bile daha yeni yeni stabil hale geliyorki qt dünyasında gördüğüm programcılar bile bazen basit bir android oyununu meego ya çevrilmesi konusunda sıkınıt yaşayabiliyorlar .
    okul olduğu için uğraşamadım ama bende biraz qt de basit programlar yazarak konuya hakim olmak istiyorum , feyste N9 MeeGo & Jolla SailfishOS grubu var bende üyeyim orada da bilgili kişiler var onlarada sorarsanız daha tatmin edici cevaplar bulursunuz diye düşünüyorum .

Tesla.25

Meego topluluğu Jolla ve Sailfish 'e gözünü dikse de, bir Maemo olacağını düşünmüyorum bu sistemlerin. Ki Mameo zaten "developer" ler için bir sistemdi.

Alakasız bir soru:
Bu Android 'e çevirme işleminde uygulamalar sıfırdan C++&QT ile mi yazılıyor yoksa ara katman gibi birşey mi var da yine Java çalışıyor?

galenga

maemo developerlar içindi zaten ama meego bir gömlek üstüydü ben sistemin sınırlarını tam bilmediğim için pek birşey diyemiyeceğim ama okuduklarıma göre herkes meego bir başka diyor ,
androide çevirme derken ? android programlarının meegoya uyarlanması sırasında qt den faydalandıklarını biliyorum ama tahminime göre programın içinde gerekli portların ayarlanması oluyor , birde qtweak diye birşey varki bu zaten apayrı bir olay . telefonumda bir sorun var şu anda onu çözmek için qtweak yüklemeye çalışıyorum , anladığım kadarıyla amcanın biri donanıma istediğimiz gibi emir verebilelim diye böyle bir pro yazmış sonrada kodlar koymuş sende bu kodlara göre istediğin şekilde tamamlanmamış olan meegonun buglarının sebep olduğu sorunlardan sıyrılıyorsun , inş. sorunu çözebilirim :)
   mesela n9 da en sevdiğim özellik ubiboot diye bir olay var telefona android , sailfish , firefoxos , maemo birde adını unuttuğum belkide sizin bile duymadığınız bir iki işletim sistemi daha vardı bunları boot ediyorsunuz fakat telefon açılırken size seçenek sayfası geliyor ve siz istediğiniz sisteme göre telefonu açıyorsunuz . en güzel yanlarından biride bu olsa gerek meegonun .

Tagli

Ubuntu Touch'u araştırın. 2015'ten önce çıkması beklenmiyor gerçi ama yarım yamalak bir sürümü LG Nexus 4 başta olmak üzere birkaç telefona yüklenebiliyor.
Gökçe Tağlıoğlu