Murekepli yazicinin murekep kartusu hakkinda

Başlatan z, 14 Mayıs 2014, 23:42:19

z

Murekepli printerden cok fazla baski aliyoruz. Dolayisi ile kartuslar kisa zamanda bitiyor.

Yaziciya ait bir yazilim ekranda murekep seviyelerini gosteriyor.

Degismesi gereken kartusu elime alip salladigimda likir likir ses geliyor. Yani hala dolu. Fakat ekranda murekep seviyesi 0 gorunuyor.

Neden boyle bir yanlislik var?

Bos oldugu soylenen kartuslarin lastik contali kismina tibbi enjektor ignesini batirip icerideki murekebi emip digerlerine ayni sekilde enjekte edebilirmiyim?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Kabil ATICI

Asıl sıkıntı mürekkepli kartuşların miktarının sağlıklı bir şekilde ölçülememesi, daha doğrusu öyle bir yapının olmaması. Yazıcı basılan belgeye göre (kafasına göre) mürekkep şu kadar kullanımda biter diye bir hesap yapıyor. Normalde çip bulunmayan kartuşlarda iş kolay tam hatırlamamakla birlikte 3 veya 5 kullanım kartuş bilgisi hafızasında tutulur sonra silinir. O yüzden boş gösterdiğini kartuşu 3-5 (başka kartuş) kullanımdan sonra takılırsa dolu gösterir.
EPSON gibi kartuş üzerinde çip bulunan modellerde kartuşun çipini değiştirmek çoğunlukla yeterlidir. (belki bu modellerde 3-5 kartuş hikayesi olabilir)

Yazıcı modelinizden elinizdeki kartuşların nasıl doldurulabileceğini bakın ona göre işlem yapın. Çünkü kartuşa uygulanmaması gereken bir şey yaparsanız yazıcınızın içine mürekkep akabilir.
ambar7

ipek

HP3480 var hiç bitmiyor.istesede bitemiyor,görüntü bozulunca mürekkep ilave ediyorum.
kısaca anlatayım,kardeşim acil printer lazım diyince haliyle ne oldu diye sordum ikiside bitmiş çalışmıyor dedi.baktım kartuş pek bitmişe benzemiyor ,şu an modelini hatırlamıyorum bendede HP var siyahı oluyor taktım kabul etti kusursuz çalışıyor.bunun üzerine gittim 0 printer aldım hiç voltaj vermeden ,direkt açtım içini 24LC64 eeprom var okudum içini.SO-8 soketten dip-8 çeviriye bağladım,ondan sonra yapılması gereken herşeyi yaptım nihayet renkli yazıcı bitti yazamıyorum vendor contact diye bir yazı çıktı .beklerdiğm an bu andı ,arkasına bantladığım yedek e2 promu taktım ve hiç bir şey olmamış gibi devam ettim.artık şansmı deneyimmi bilemiyorum.bu fikri bir arkadaştan aldım kendisine tekrar teşekkür ediyorum,sonuç HP 0 ipek 1.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

mur@t

Alıntı yapılan: z - 14 Mayıs 2014, 23:42:19
Murekepli printerden cok fazla baski aliyoruz. Dolayisi ile kartuslar kisa zamanda bitiyor.

Yaziciya ait bir yazilim ekranda murekep seviyelerini gosteriyor.

Degismesi gereken kartusu elime alip salladigimda likir likir ses geliyor. Yani hala dolu. Fakat ekranda murekep seviyesi 0 gorunuyor.

Neden boyle bir yanlislik var?

Bos oldugu soylenen kartuslarin lastik contali kismina tibbi enjektor ignesini batirip icerideki murekebi emip digerlerine ayni sekilde enjekte edebilirmiyim?

Orjinal kartuşları doldurmak yerine, kullandığınız marka/modele uygun, doldurulabilir kartuş alabilir ve bittikçe şırınga ile doldurabilirsiniz.
Ya da kullanım sıklığına göre, harici mürekkep kartuşlarını da tercih edebilirsiniz.

polleme

Benim yazıcıdaki kartuşlar bitince aşağıdaki linkteki seti almıştım. Bitemeye yakın orijinal kartuşun altındaki çipi alıp bu dolum kartuşlarının altına aynen yapıştırıyorsunuz. Ardından şişelerden boş muadil kartuşlara mürekkep doldurup yazıcıya koyuyorsunuz ve binlerce sayfa basmaya devam ediyorsunuz. Mürekkep bitince çıkarıp tekrar şırınga ile doldurun ve devam edin.

mesaj birleştirme:: 15 Mayıs 2014, 09:41:53

http://cescesor.com/hp-kartus-dolum-seti

Mnemonic

Arkadaşlar dolan kartuş konusunda sizleri uyarmak isterim
epson px710w model printerim vardı. farkındaysanız vardı diyorum. bende maliyet yüzünden dolan kartuş kullandım ve foto baskı kalitesi inanılmazdı orjinalden hiç farkı yok.
ancak bir süre kullanmadım ve yeniden baskı yapmak istediğimde baktı nozzlelar komple tıkanmış kafayı alkole yatırdı içine açıcı kimyasal bastım ne yapysam olmadı bari dedim kafa satın alim değiştirim baktım dünyanın parası. geçen hafta printeri komple çöpe attım. bahsettiim printerin 6 kafa ve fiyatı 1000TL'ye yakın bir printerdi
o yüzden derimki printerda dolan kartuş kullanacaksanız dikkatli olun. ihtiyacınız olmasa bile haftada bir mutlaka 1 sayfa full renk bir şeyler bastırın derim

polleme

Bilinen yerlerden kaliteli mürekkeple çalışmak şart. Ama ne olursa olsun uzun süre bekleyince kuruma riski her zaman var. Bu sebeplerle doldurulabilen kartuş yerine orijinalinden mürekkep tanklı bir yazıcı almayı düşünmüyor değilim. Örnek:

http://www.hepsiburada.com/liste/epson-l800-murekkep-tankli-photo-yazici/productDetails.aspxproductId=bd302625&categoryId=4&SKU=BD302625