derleyicide kodlar altalta değil yana doğru dizliyor.YARDIM!

Başlatan Recep METE, 16 Mayıs 2014, 00:12:30

Recep METE

Arkadaşlar CCS C derleyicisi kullanmaktayım.Forumdan kopyalayıp derleyiciye yapıştırdığım kodlar yana doğru diziliyor.Daha önceden altalta dizilirlerdi.Bunlar neden altalta gelmiyor? Kodları altalta getirmek çok zamanımı alıp sinir ediyor.Acaba neden böyle oluyor.Bu sorunun çözümü var mıdır?Derleyicinin hangi ayarını bozmuş olabilirim.Şimdiden teşekkürler.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

Recep METE

printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

t2

Önce windows notdefterine yapistirslim oradan kopyalayip derleyici editörüne yapıştiralim

z

Ayarlamalarda CR-LF ile ilgili secenekler varsa onlari degistirmeyi dene.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Recep METE

Alıntı yapılan: t2 - 16 Mayıs 2014, 08:51:42
Önce windows notdefterine yapistirslim oradan kopyalayip derleyici editörüne yapıştiralim

Hocam, not defterine yapıştırdım.Ancak not defterinde de kodlar yanyana dizildi.Denemek için not defterini kaydedip oradan açtım.Yine kodlar yanyana dizili.Yani olmadı.

Alıntı yapılan: z - 16 Mayıs 2014, 10:18:30
Ayarlamalarda CR-LF ile ilgili secenekler varsa onlari degistirmeyi dene.

z hocam,dediğiniz seçeneği CCS C menülerinde bulamadım.Dolayısıyla bu uygulamayıda yapamadım.

Arkadaşlar bu sorunun başka bir çözümü var mıdır? Bir arkadaşa yardımcı olacağım.Verdiği kodlar çok uzun olduğu için düzenleme çok zor gibi. Kodlar alt alta dizilmezse hiç bir şey anlaşılmıyor.Yardımlarınızı bekliyorum.

t2

Satırları ayıran karakter(ler) yerine yapıştırdığınız kodda başka karakterler eklenmiş olsa gerek. mesela satırlar arasında ^ karakteri olsun. aslında satırları ayıran karakter nedir? bunu kendiniz tespit etmelisiniz. ^ ascii kodu hex 5E dir. ( ^ karakterini ben uydurdum örnek olarak)

Orijinal dosyayı, bir hex editörle açalım .  hexworkshop

Tüm 5E  karakterleri bul değiştir ile satır işareti olan  0D0A ile değiştirelim. yeniden kaydedelim.
artık satırlar alt alta gelmiştir.

yapamadıysanız kodu buraya yapıştırın yardımcı olmaya çalışayım

Recep METE

Alıntı yapılan: t2 - 16 Mayıs 2014, 11:08:33
Satırları ayıran karakter(ler) yerine yapıştırdığınız kodda başka karakterler eklenmiş olsa gerek. mesela satırlar arasında ^ karakteri olsun. aslında satırları ayıran karakter nedir? bunu kendiniz tespit etmelisiniz. ^ ascii kodu hex 5E dir. ( ^ karakterini ben uydurdum örnek olarak)

Orijinal dosyayı, bir hex editörle açalım .  hexworkshop

Tüm 5E  karakterleri bul değiştir ile satır işareti olan  0D0A ile değiştirelim. yeniden kaydedelim.
artık satırlar alt alta gelmiştir.

yapamadıysanız kodu buraya yapıştırın yardımcı olmaya çalışayım

Hocam ben her forumdaki kodları seçtikten sonra bu işlemleri yapacak mıyım? ccs c derleyicisinde bunu düzeltmenin yolu yok mu?Forumda seçerek kopyaladığım kodu ccs c derleyicisine yapıştırınca aşağıdab resimdeki gibi  yanyana diziliyor.Alt alta dizmenin yolu nedir acaba.

Tagli

Bazı metin editörleri satır sonu karakterlerini değiştirebiliyor. Notepad++ programını bir dene, onda muhtemelen bu özellik vardır. Yani kodu önce oraya yapıştır, sonra satır sonu karakterlerini değiştir. Sonra da CCS C ile aç.
Gökçe Tağlıoğlu

Kabil ATICI

@semfero
Kullandığın browser veya bilgisayarınla ilgili bir durum galiba. Notpad ile aynı sonucu aldıysan bu sadece derleyiciden kaynaklanmıyor.

Aynı durum acaba Wordpad veya Microsoft Word üzerinde de var mı? Eğer aynı durum devam edilyorsa derleyicini suçlama.

Başka bir browser kullanarak deneme şansın var mı?
ambar7

t2

Belki şöyle yapılırsa sorun kalmaz. Orijinal mesajdan kod kopyalamak yerine mesajı alıntı yaparak yeni mesaj yazacakmışız gibi yapalım. sonra bu yeni mesaj yazma kutusunda, alıntı içinden kopyalayalım.

Alıntı yapılan: semfero - 16 Mayıs 2014, 15:43:00

Hocam ben her forumdaki kodları seçtikten sonra bu işlemleri yapacak mıyım?

Sana özel editör yaparız. Forumlardan kopyalanan kodları otomatik düzelten program.

Recep METE

Alıntı yapılan: t2 - 16 Mayıs 2014, 16:17:16

Sana özel editör yaparız. Forumlardan kopyalanan kodları otomatik düzelten program.
Cevabin icin tesekkur ederim .Yalniz şu forumda alayci ve kucumseyici tavırlardan vazgecilse iyi olacak.Arkadasim ben senin kadar bilmek zorunda değilim. Isime gelen açık kaynak kodlarini kopyalayip uzerinde oynamaya devam edeceğim. Sözünün eri isen sözünü tut bana özel programı yapda onunde saygiyla duralim.

mechanicalengine

@Semfero

Özür dilerim ama size takılmadan duramadım. Ben de sizden aynı hareketi bekliyorum  :)

İyi hafta sonları :)

Recep METE

Alıntı yapılan: mechanicalengine - 16 Mayıs 2014, 17:10:21
@Semfero

Özür dilerim ama size takılmadan duramadım. Ben de sizden aynı hareketi bekliyorum  :)

İyi hafta sonları :)

Arkadasim ben size degil "t2" rumuzlu kisiye söylemiştim. Ancak aynı kisimisiniz onu bilmem.

muhittin_kaplan

Semfero
T3 çok ciddi olacakmış.

mesaj birleştirme:: 16 Mayıs 2014, 17:27:25

Bu arada Hangi Kodu Kopyalayıp Not defterine / IDE ye Yapıştırdığında Yanyana Çıkıyor, Ben denedim Normal Oluyor.

mechanicalengine

@ Semfero

Hayır kesinlikle farklı kişileriz. Daha önce yardımcı olacağınızı belirttiğiniz sorunu çözdüm. Yeni sorunum "Alarm saat ve kesme sorunu" başlıklı konu.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.  :)

Saygılar.