microc tavsiye edermisiniz

Başlatan picman, 17 Mayıs 2014, 20:58:25

picman

arkadaşlar uzun süredir hi-tech C ve biraz da microchip in yeni xc serisi dilleri ile uğraştım . birkaç günden beri de microC ile birşeyler yapmaya çalışıyorum. derleyicinin editörü çok güzel hele tft ve glcd için visual tft ve visual glcd diye ekranda şekil oluşturmayı kolaylaştıran çok güzel bir programları var. fakat bu güzelliğin yanında beni hayal kırıklığına uğratan, küçücük kodların dahi neredeyse hafızanın yarısını işgal etmesi. tamda ben bu dille hızlı bir şeyler yapabilirim derken hayal kırıklığına uğradım. sizin microC hakkındaki düşünceleriniz nelerdir. profesyonel uygulamalarda kullanıla bilir mi bu dil yada kullanan arkadaşlar bu kodun aşırı yer işgal etmesi meselesi hakkındaki görüşleri nelerdir.
Bilgi paylaştıkça artar..

LukeSkywalker

Libraryleri kapatiyor musunuz?

picman

nasıl anlayamadım. ben visual glcd ve pic pro ile bir deneme yaparak denedim. visual tft ile ekrana bir label ekledim ve derledim pic in %40 a yakın hafızası doldu bu durum sanırım visual tft ile ilegili . sanki visual studio ile pc programı yazar gibi hissettim kendimi. siz microc yi kullanıyorsunuz sanırım. ne düşünüyorsunuz microc hakkında.

LukeSkywalker

Tft ekran kullanacaksaniz hafizanin yeterli gelmemesi normaldir. Tft kullanilan uygulamalarda sd kart kullanmanizi tavsiye ederim. Mikroc iyidir ve kendini kanitlamis bir derleyicidr.

picman

ilgin için çok teşekkür ederim. ben bazı ticari projeler geliştirmek istiyorum. bu derleyicinin kullanıcı arayüzü çok iyi ve derleyicisini elektrovadi sitesinden satın almayı bile düşündüm. fakat internette microc ile ilgili olumsuz söylentiler var. çok hata vermesi ile ilgili. genelde ccs c kullanılıyor sanırım.ccs yi daha çok övmüşler. peki derleyiciden kaynaklı hatalar ile karşılaşıyor musunuz. yani ticari uygulamalar için güvenle kullana bilir miyim. yada satın alsam ödediğime değer mi sizce. bu arada altaş kitap ta microc ile arm programlama ile ilgili kitap sizin mi.

LukeSkywalker

Ben su ana kadar pro derleyicilerde bir hataya rastlamadim. Kitabin yazarlarindan birisi benim.

Müh. müh.

MikroC neden tercih edilir?

1- kütüphane yazmamıyorsunuzdur ve hazır kütüphaneleri kullanırsınız.

-mikroc nin kütüphaneleri kapalı. Gerçi kütüphane yazamayan adam için açık olsa ne olacak..

2- Seviyorsunuzdur.

-Farklı bir arayış içersindesinizdir. Kullanabilirsiniz.

3- Bazı işlere kütüphane yazmak istemiyorsunuzdur.

-Mesela, TFT ekranımızın olduğunu hayal edelim. Eğer bir iş yerinde maaş ile çalışıyorsanız ve keil gibi platformlarda çalışıyorsanız, o kütüphaneyi kendiniz yazacaksınız. Sağdan soldan bulunan şeyler daha çok vakit kaybı ve projeye hakimiyet kaybına yol açıyor.

Destiny of white is dirtied. Destiny of black is found guilty...

pwm.c

Dostum, ben mikroc, xc ve ccs c kullanmış biriyim. şu var ki, mikroc de versiyon uyuşmazlığı diye bişey yaşadık. eski derleyici için hazırlanmış kodları yeni versiyon derleyicide derleyemiyoruz. yeniden düzenleme gerekiyor. aynı şekilde şuanki yazdığın kodlar gelecekte iş görmez hale gelebilir.
mikroc'nin eklentileri, kütübhaneleri ve standart C uyumu çok güzel ancak CCS kadar pratik değil. en basitinden ADC için parametre fonksiyonları yok. CCS'i kullanma amacımız register ezberlemekten kurtarması. bu sayede hiç bilmediğimiz PIC türüne rahatca kod yazıp çalıştırabiliyoruz. picwizard eklentisi sayesinde tüm ön ayarları kendimiz arayüzden seçip kodlara ekleyebiliyoruz.
bütün bunlara rağmen kendim tüm c derleyicilerini kullanıyorum. birinin yetersiz kaldığı yerde diğeri ile kod yazıyorum. o nedenle sana kesin bir karar vermeni söyleyemem çünkü hiçbiri %100 yeterli değil. ticari proje üreteceğin için seçim sana kalmış. zor olsada herzaman microchipin kendi ürünü olan xc derleyicisi öneriliyor ancak microc'nin PIC harici başka mikrodenetleyicileride desteklemesi daha iyi bir avantaj.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

t2

En iyi C derleyicisi microchip XC derleyicileridir.  Yeni mikro  çıktı diyelim. Önce microchip derleyicileri bunu destekler.
Diğerleri ona ayak uydurmaya çalışır. kodları yeniden şekillendirip kütüphaneler yapıp satar. bu da biraz gecikme demektir. bazen bu gecikme aylar veya yıllar sürebilmektedir.

Microchip derleyicisi ile yapılamayan desteklenmeyen özellikleri başka derleyicilerin sağladığını düşünmek anlamsız.

erpay

MikroC'nin artıları hazır kütüphaneler güzel editör ve forumlarında ve libstoc sitesinde verilen destek.

Dezavantajı olarak bir fonksiyon için bile olsa tüm kütüphaneyi pic'e yüklemesi bazen görülen geriye dönük uyumsuzluklar, destek olarak sunduğu örnek ve hazır araçların kendi kütüphaneleri üzerine inşa edilmesi.

Ben MikroC yi severek kullanıyorum ama kendi kütüphanelerimi oluşturmaya başladım, editörü daha çok hoşuma gidiyor.

LukeSkywalker

Bazı arkadaşlar MikroC'nin kütüphanelerinden dert yanmışlar. Kendi kütüphaneinizi mikroC ile oluşturduğunuzda kimse size hayır kendi kütüphaneni yazamassın demiyor.  MikroC CCS C'ye göre daha iyi bir derleyici. Bazı arkadaşlar da eski versiyon derleyicilerin yenileri tarafından desteklenmediğini yazmışlar. Evet bazı kütüphane dosyalarında değişikliğe gidildi. Fakat çok ufak değişikliklerle eski programınızı yeni versiyonda da kullanabilirsiniz. Mesela eskiden
usart_write
yazarken şimdi
uart1_write
yazıyoruz. Bu ufak değişiklikler çok problem teşkil etmiyor. Bundan sonraki dönemlerde de mikroC Pro derleyicilerinin değiştirilmeyeceği, sadece versiyon güncellemesi yapılacağı duyurulu. Eski mikroC derleyicisi artık kullanılmıyor.

Müh. müh.

Alıntı yapılan: t2 - 18 Mayıs 2014, 00:13:26
En iyi C derleyicisi microchip XC derleyicileridir.  Yeni mikro  çıktı diyelim. Önce microchip derleyicileri bunu destekler.
Diğerleri ona ayak uydurmaya çalışır. kodları yeniden şekillendirip kütüphaneler yapıp satar. bu da biraz gecikme demektir. bazen bu gecikme aylar veya yıllar sürebilmektedir.

Microchip derleyicisi ile yapılamayan desteklenmeyen özellikleri başka derleyicilerin sağladığını düşünmek anlamsız.

1- Türkiye şartlarında, mcu çıkar çıkmaz onu kullanma şansımız pek yok. (Hobby olarak elektronik ile ilgileniyorsanız o ayrı tabiki)
2- Sadece pic için konuşmuşsunuz ama mikroe birden fazla platforma compiler yazıyor ve desteği, gerçekten çok iyi. Yani, yeni mcu çıktı diyelim. Siz yurt dışından sample isteyip, onlar elinize ulaşana kadar, mikroe compilerına o mcuları ekler. Bu konuda rahat olun.

MikroE nin tek derdi, stm, microchip vs çözüm sunduğu firmalar, kendi sitelerinde mikroe ye kod desteği vermiyorlar. Yine pic üzerinden konuşalım. XXFXXXXXXXXX pic in sayfasına giriniz. Örnek kodlar, mplab ile yazılmıştır. Stm için keil ile diye gider bu.

Eğer mikroe compiler ı kullanacaksanız, örnekler açısından biraz yalnızsınız..

LukeSkywalker

Mikroe'nin libstock diye bir sayfası var ki çok fazla sayıda kod bulma imkanınız var. Yani pek yalnız sayılmazsınız. Ayrıca forumu da destek açısından baya efektif.

Müh. müh.

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 18 Mayıs 2014, 14:37:00
Mikroe'nin libstock diye bir sayfası var ki çok fazla sayıda kod bulma imkanınız var. Yani pek yalnız sayılmazsınız. Ayrıca forumu da destek açısından baya efektif.

Yanlışınız var. Libstock customers ların hazırladığı libraryleri bize sunar. Birde MikroElektronikaTeam adı altında, mikroe nin kendi ticari ürünleri için yazılmış libraryleri sunar.

Demek istediğim şudur.
(bu mcuları az önce rastgele seçtim)

http://www.microchip.com/wwwproducts/Devices.aspx?product=PIC32MX110F016B
Code example bölümünde mikroe için yazılmış kodlar yer almaz.

http://www.st.com/web/catalog/mmc/FM141/SC1169/SS1577/LN1806/PF259594#
Design Resources kısmında mikroe için yazılmış kodlar yer almaz.

Bende mikroe yi seviyorum ama ne yazık ki böyle bir gerçek var. Birde mikroe compilerlarından ziyade, ticari ürünlerini satmaya daha çok önem veriyor. Compiler larına destek daha çok ticari ürünlerinin gereksimlerine göre geliyor. Mesela F429 ilk tanıtıldığında, mikroe ye mail yazmıştım. F429 un internal lcd donanımına Visual TFT den destek verecekmisiniz diye. Üzerinden kaç ay geçti. Halen bir gelişme yok ama f429 ile ilgili bir lcd li kart yapsalar, anında destek verirler.

Yani uzun lafın kısası, önce XXX işi gören bir pcb hazırlıyorlar. Sonra compilerlarına bu mcuları vs ekliyorlar. Library vs yazıyorlar ve bizde bunları görüp heyecanlanıyoruz... Hepsi bu.

LukeSkywalker

Yanlışımın tam olarak nerde olduğunu anlamadım. Eğer çipin üreticisi tarafından sunulan kod desteğinden bahsediyorsanız ve eğer çip üreticisi C ile veriyorsa bu kod desteğini, bu kodları mikroC ile kullanmanız için hiç bir engeliniz yok. MikroC'nin diğer C derleyicilerine avantajı çok sayıda kütüphaneye sahip olması. Ayrıca diğer derleyicilerin kütüphanelerini de MikroC derleyicide kullanabilirsiniz.  Burada ben bir dezavantaj göremiyorum.