Windows 8.1 Güncelleme problemi

Başlatan Mucit23, 19 Mayıs 2014, 21:55:21

Mucit23

Windows 8.1 Güncellemesini yapmaya çalışıyorum ama Windows'un bana dediğine göre sistem gereksinimlerim yetersizmiş.

Anlamadım bu durumu

Windows Aşağıdaki özelliklerden bahsediyor

İşlemci: 1 GHz veya daha hızlı olmalı
RAM: 1 GB (32 bit için) veya 2 GB (64 bit için)
Sabit disk alanı: 16 GB (32 bit için) veya 20 GB (64 bit için)
Grafik kartı: WDDM sürücüsüne sahip Microsoft DirectX grafik destekli bir ekran kartı

Benim bilgisayarımın özellikleri ise
İşlemci: İntel core i5-3230M (2,60GHz)
Ram: 6GB
Sabit Disk: 1TB
Grafik kartı: Intel HD Graphix 4000 ve NVIDIA GeForce GT70M

Bu işte bir terslik var mutlaka. Microsoft bilgisayarımın neyini beğenmiyor?

Mr_YAMYAM

Anlaşıldığı üzere bilgisayarınız dizüstü bilgisayar ;)
Eğer gelişmeleri yanlış anlamamışsam;
Öncelikli olarak bilgisayarınızın orijinal işletim sistemi ile (birlikte verilen) kurulmuş olmalıdır.
Kurulumdan sonra başta chipset sürücüleri olmak üzere firmanın yayınlamış olduğu veya vermiş olduğu tüm sürücüler kurulmalıdır.
Tüm sürücüler kurulduktan sonra windows güncellemeleri yapılmalıdır.
Harici kaynak ile yapılan windows kurulumu donanımların uyuşmaması sorunları doğurabilmektedir.

Mucit23

Hocam bilgisayarı "FreeDos" olarak satın almıştım. Bilgisayarın sürücü yazılımlarının hepsini Üreticinin web sitesinden indirdim. Bilgisayarda Driver problemi yok. Harici kaynak dediğiniz nedir?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mucit23 - 19 Mayıs 2014, 22:27:41
Hocam bilgisayarı "FreeDos" olarak satın almıştım. Bilgisayarın sürücü yazılımlarının hepsini Üreticinin web sitesinden indirdim. Bilgisayarda Driver problemi yok. Harici kaynak dediğiniz nedir?
Tamamen yanlış ;D
Free-DOS olarak alınan bir PC nin iç donanımları için sürücü CD'leri verilmelidir. Muhtemelen bu sürücü CD'si sizde yoktur :)
Ne yazık ki sıklıkla karşılaştığım bir konudur bu.
Efendim windows 8 zaten tüm sürücüleri tanıyor ya :) Sürücü CD'lerine ne gerek var, gibi birçok söylemleri sıklıkla duymaktayım.
Hatta bu konuda  sayın Recep BALTAŞ ile iyi bir kavgamız bile olmuştu ;D Kulakları çınlasın.

Bilgisayarında sürücü sorunu olmadığını belirtmişsiniz ama ben de iddia ediyorum ki çok ciddi sürücü problemin bulunmaktadır. Bununla beraber free-DOS olarak alınan PC'lerde windows key-word bulunmamaktadır. Bu yüzden kurmuş olduğunuz işletim sistemi lisansız ise (Öyle tahmin ediyorum) asla sürücü güncellemesi yapamayacaksınız. Çünkü mikrosoft bu konuyu daha win7 işletim sistemi kullanımları esnasında dile getirmiş ve faaliyete geçirmişti >:(
Crack mrack gibi işlerle de uğraşmayınız windows bunu yemiyo artık :)

ŞİMDİKİ ÖNERİM:
Eğer PC'nizin tüm donanımları, seri numarasına varıncaya kadar kitapçığında yazıyorsa;
İşletim sistemini kurduktan sonra önce chipset sürücüleri olmak üzere, anakart kaynakları, ses kartı sürücüleri ve ekran kartı sürücülerini donanımınızın tam adı ile doğru versiyonu kullanmak suretiyle yeniden kurunuz.
Sürücü kurulumlarından sonra sürücüleri güncellemek isterseniz bunu yine donanımın resmi sitesine danışarak yapınız.
Tüm bunlarla uğraşmak istemiyorsanız;
Windowsun kurulumundan hemen sonra,
http://www.drivereasy.com/
Sitesine giriniz ve ilgili linkten programı indiriniz.
Gerekli yönergeleri takip ederek sürücülerinizi kurunuz.
Antivürüs ve casus yazılım programlarınızı kurunuz ve PC'yi tarayınız.
ASLA ve ASLA WİNDOWS güncellemelerini açmayınız. Eğer güncel bir windows sürümü olsun istiyorsanız bu kurulumu yeniden indirerek yüklemelisiniz.
Eğer elinizde yasal bir windows kopyası var ise, (Orijinal windows'unuz var ise) eski anahtarını kullanarak yeni sürüme iliştiriniz.

Mucit23

Hocam durumun böyle olduğunu tahmin etmemiştim.

Ben ilk bilgisayarımı aldığımdada Bilgisayarın içerisinden CD felan çıkmamıştı. Şimdikindede çıkmadı. Anlaşılan artık vermiyorlar. İnternette yayınladık oradan indirip kurun diyorlar.

Sürücü konusuna gelirsek dediğim gibi sürücüleri bilgisayar üreticisinin web sitesinden kullandığım modele göre indirip kurdum. Chipset, Ekran Kartı, Lan, Kamera, Touchpad, Kart okuyucu vs hepsini oradan indirdim. Sanırım siz orada verilen sürücüleri değilde, her sürücünün seri numarasını veya aygıt kimliklerine göre sürücüleri farklı kaynaklardan indirip kurun diyorsunuz.

Windows lisansızdı ama internetten bir crack programı indirip bilgisayarı lisansladım.(Sanırım göz boyama bu.) Anlaşılan Windows bunu yemiyor.

Bilgisayara format atmak gerekiyor anlaşılan. Bununla şimdi uğraşmak istemiyorum. Biraz bekleyeceğim. Format atma ihtiyacım olursa dediklerinizi uygulayacağım.

xoom

Orjinal kullanmanızı tavsiye etsemde direk windows 8.1(illegal)  kurabilirsin bilgisayarına.. Bu arada @Mr_YAMYAM'ın dediklerinin aksine  windows 8'in ( illegal olanının ) üzerine 8.1 güncellemesi de yapabilirsiniz. Sadece Doğru araç/gereçleri kullanmalisiniz.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mucit23 - 20 Mayıs 2014, 10:23:06
İnternette yayınladık oradan indirip kurun diyorlar.

. Sanırım siz orada verilen sürücüleri değilde, her sürücünün seri numarasını veya aygıt kimliklerine göre sürücüleri farklı kaynaklardan indirip kurun diyorsunuz.

Windows lisansızdı ama internetten bir crack programı indirip bilgisayarı lisansladım.(Sanırım göz boyama bu.) Anlaşılan Windows bunu yemiyor.

Bilgisayara format atmak gerekiyor anlaşılan. Bununla şimdi uğraşmak istemiyorum. Biraz bekleyeceğim. Format atma ihtiyacım olursa dediklerinizi uygulayacağım.
Yanlış anlşaşılma olmasın. tam olarak demek istediğim o değildi.
İnternetten ve üreticinin resmi sitesinden indirip kurabilirsiniz. Bir sakıncası yoktur. Ancak doğru versiyon sürücü olması şiddetle gereklidir.
Örnek vereyim.
Altta görülen resim benim ekran kartımın GPU-Z ekran alıntısıdır.
[IMG]http://i.imgur.com/bjMpyH9.png[/img]
Görüldüğü üzere sürücü versiyonum oldukça eski olup 260.XX XP versiyonudur.
Bu sürücü üzerine daha bir çok yeni versiyonlar sunulmuştur. Ancak yeni sürümleri yükleyip test ettiğimde sistem tabiri caizse şapşırtmaktadır.
Bunun sebebi ise XP gibi eski versiyon işletim sistemi kullanmamdan kaynaklanıyor sanırsam.
Örnek olarak sunulmuş bu ekran kartı sürücüleri gibi en uyumlu sürücüleri bulmak ne yazık ki biraz meşakkatlidir. Kaldı ki bir sistemde en önemli sürücü chipset sürücüleri ve anakart kaynaklarıdır.
Sistemin öncelikle sağlıklı çalışabilmesi için en stabil sürücü versiyonunu bilerek ya da test ederek kurmalısınız.
Söylemek istediğim budur.
Lisansız bir windows sürümünü mikrosoft zaten bilmektedir ;D Bakmayın bazı yöntemlerle bunu lisanslı imiş gibi göstermeye. Zaten lisansız olan bir işletim sisteminizi upgrade etmek (versiyon yükseltmek) ve bunun için güncelleme indirmek başlı başına mikrosofta yem atmak olacaktır ;D Bak ben lisansız kullanıyorum bana yeni özellikler de versenize demek gibi birşey oluyor :D
Ama lisansız kullanacaksanız güncelleştirmek yerine yeni versiyonu (8.1) indirerek yeniden kurmak daha mantıklı olacaktır.