Gunumuzde aplifikator konusunda en iyi firmalar

Başlatan z, 20 Mayıs 2014, 00:01:51

ipek

nasıl yani,hoperlorun ön kon'undan değilde rigit olarak arka kısmında mıknatısamı yapıştırılmış.
80'li yıllarda elektor Bass Correction adında ,hoperlorun tam göbeğinde bir elektret mikrofon kapsülü montelemiş.klasik hoperlor taşıyıcı telleri taklit edilip arka kısımda bir terminale monte edilmiş oradan feedback devresine  taşınmış .

sayın new-ar  gözlemlediğim kadarı ile audio'dan anlıyorsunuz.mini bir sorum olacaktı
Ampli'm Pioneer üzerinde Phase control butonları mevcut. speaker switch'lerini big size yada woofer'e aldığımda DSP ekranında aktif oluyor kitabında bass correction tracking eliminator diyor bir şey anlamadım.açıp kapattığımda farkı hissetmedim.acaba çok yüksek seslerdemi işe yarıyor.
audio formlarında sorduğumda test mikrofonu hoperlorun yanında dursun ,basta bozulma hisseder ise düzeltir geyiği mevcut.oysa kitabında mikrofon sadece setup akuistik kısmında işe yarar setup işlemi bittiğinde çıkarabilirsiniz der.

new-ar

Z hocam webcam ile çektim resim kalitesini bilemiyorum...

mesaj birleştirme:: 23 Mayıs 2014, 02:26:53

Alıntı yapılan: ipek - 22 Mayıs 2014, 01:46:14
nasıl yani,hoperlorun ön kon'undan değilde rigit olarak arka kısmında mıknatısamı yapıştırılmış.
80'li yıllarda elektor Bass Correction adında ,hoperlorun tam göbeğinde bir elektret mikrofon kapsülü montelemiş.klasik hoperlor taşıyıcı telleri taklit edilip arka kısımda bir terminale monte edilmiş oradan feedback devresine  taşınmış .

sayın new-ar  gözlemlediğim kadarı ile audio'dan anlıyorsunuz.mini bir sorum olacaktı
Ampli'm Pioneer üzerinde Phase control butonları mevcut. speaker switch'lerini big size yada woofer'e aldığımda DSP ekranında aktif oluyor kitabında bass correction tracking eliminator diyor bir şey anlamadım.açıp kapattığımda farkı hissetmedim.acaba çok yüksek seslerdemi işe yarıyor.
audio formlarında sorduğumda test mikrofonu hoperlorun yanında dursun ,basta bozulma hisseder ise düzeltir geyiği mevcut.oysa kitabında mikrofon sadece setup akuistik kısmında işe yarar setup işlemi bittiğinde çıkarabilirsiniz der.

İpek hocam hoparlörün göbeğindeki toz kapağı dediğimiz bombeli kapağın altında mıknatısın üzerine yapışık..Elektordaki mikrofonlu devre piezolu kadar doğru çalışmıyor elektorun bir sayısında hoparlörün şaseye bağlı ucunda düşük omajlı bir şönt direnci ile yaptığı bir servo devresi vardı bass hoparlörün cevabını baya düzeltiyordu grafik eğrilerinde bir ara bulursam dergiyi devreyi resimlerim....İpek hocam maalesef Pioneer'le ilgili sorunuzun cevabını bilmiyorum ben genelde sahne seslendirme sistemleri üzerine çalışıyorum ev tipi sistemlere pek aşina değilim ama yüksek volümde düzeltme yapması daha mantıklı,zaten düşük volümde bas hoparlör xmax dediğimiz hoparlör kağıdının devinim limitlerini aşmamış olacak..Sizin teoriniz daha akla yakın geliyor..İltifatınız için teşekkür ederim hocam..
(Sanki birileri benim yerime yapmış:))...)

mesaj birleştirme:: 23 Mayıs 2014, 02:40:35

http://docs.mfbfreaks.com/div/ElektorFeb1975sonantMFBeng.pdf

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ipek - 22 Mayıs 2014, 01:46:14

Bass düzeltme, birbirlerine bakan benzer tip hoparlörlerde yaşanan bass faz kaymasıdır.
Aynı fazda iki hoparlör birbirlerine bakıyorsa düşük frekanstaki sesler (Basslar) birbirlerini yok edecek ve kulak tarafından algılanmayacaktır.
Bunu basit bir örnekle anlatmaya çalışayım.
Stereo sistemlerde herhangi bir hoparlörün bağlantı polaritelerini (+/- uçları) ters bağlarsak doğru bağlanmış hoparlör ile beraber dinlenildiğinde bass seslerde ciddi azalma ve duyum zaafiyeti gözlenecektir.
Bu olay da buna benzer bir şey olup, büyük kabinlerde surround hoparlörler ile ÖN hoparlörlerin birbirlerine olan yönlerinden dolayı yaşanan faz kaymasını düzeltmek içindir.
Bu özelliğin aktif olarak gözlemlenebilmesi için kullanılan hoparlörlerin büyük tipte olması (Minumum rezonans frekansı 60-80Hz) gereklidir.
Küçük hoparlörler ile bu frekanslar algılanmayacağı için bass phase kontrol fonksiyonunun etkisi görülemeyecektir.

ipek

@Mr_YAMYAM
açıklamalarınız çok net sağolun.