Hızlı tren kablo tesisatı nasıl yapılıyor?

Başlatan Andromeda, 26 Mayıs 2014, 19:41:50

Andromeda

Haberlerde çalındığı söyleniyor,ayrıca bakan sabotajdan bahsediyor,sabotaj iddiasını ciddiye almıyorum..
biraz tarama yaptım, bu çalınma olayları hızlı trende ,Konyada da olmuş bazı hırsızlar yakalanmış..
hızlı tren riskli bir ulaşım, demek istediğim mesela uzaya çıkacaksanız riski göze alacaksınız ve ona göre teknolojiniz ve önleminiz olacak.
bu kabloları çalmak kolay mı,kabloların yerin altında ve ulaşılamaz şekilde olması ve belli noktalarda rogar olsada güvenli olması gerekli değil mi.
çalınmaya ve sabotaja karşı güvenli yapılmış olması lazım.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Klein

pisayisi

Kesinlikle çalınma değil , aksine kablolar kesilip bırakılmış. Enerji taşıyan  havai kablolardan çok daha kritik öneme sahip haberleşme ve sinyalizasyon kabloları kesilmiş. Bugün tv de elektrikçilerin yüzlerce kabloyu sıyırıp penslerle birleştirdiklerine şahit oldum. Umarım bu gelişigüzel yapılan eklerden dolayı bir kaza yaşanmaz...
Murat

trinity

Böyle bir sabotajı yapacak düşmanlarımızın açıkça kabloları kesecek kadar saf olduğunu düşünmüyorum, eğer sabotaj yapacaklarsa bile bunu anlaşılması zor olacak şekilde yaparlardı.

t2

Bunlar niteliksiz hırsızlıktır.  Adi suç.

fgokcegoz

YHT hattında çalışan mühendis arkadaşlarım, bu sabotaj iddiasını direkt doğruladılar. Olaylar alenî... Her zamanki gibi "Hayırlı işlerin muzır manileri çok olur"...
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

CoşkuN

Belli ki bir kötü niye var. Ancak hızlı trene ait kritik kablolara iki tane taşı kaldırıp ulaşılabiliyor olması da ayrıca ürkütücü.

Erhan YILMAZ

Hocam sabotaj olması ihtimalini niye ciddiye almıyorsunuz? Köy yerlerinde de oluyor genelde çingeneler kabloları çalıp satıyorlar. Çok basit bir şekilde, böyle çingenelere 3-5 kuruş verip sabotaj yaptırılabilir. Sabotajsa sabotajdır değilse değildir. Biraz sonra siyasi görüşler ortaya çıkıp farklı bir tartışma ortamı oluşabilir. Picprojede böyle konuların tartışılmasını uygun bulmuyorum. Bir kaç böyle konuya daha denk geldim. Forumda böyle siyasi içerikli konuların artması bizim zararımıza. Siyaset yada ülkenin selameti adına hiç bir çözüme varamayacağımız gibi forumdaki insanlarda birbirine düşer kanımca.

MC_Skywalker

Kablo hırsızlığı öteden beridir var. Çocukluğumda mahalledik boş arazilerde ot olmayan yerler hep siyah olurudu.

şarapçılar ateş yakıtı diye düşünürdüm. sonra bir güngün bu siyahlığın ortasında bakır kablolar gördüm üzeri simsiyah.  Hırsızlar kabloları çalıyorlar, plastik kaplamadan kurtulmak için ataşte yakıyorlar sonrada satıyorlar.

Mazgal ve kanalizasyon kapaklarının çalıdığı dikkate alınırsa buna şaşıp sabotaj demekmek biraz  garip bence

CoşkuN

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 27 Mayıs 2014, 09:35:36
Hocam sabotaj olması ihtimalini niye ciddiye almıyorsunuz? Köy yerlerinde de oluyor genelde çingeneler kabloları çalıp satıyorlar. Çok basit bir şekilde, böyle çingenelere 3-5 kuruş verip sabotaj yaptırılabilir. Sabotajsa sabotajdır değilse değildir. Biraz sonra siyasi görüşler ortaya çıkıp farklı bir tartışma ortamı oluşabilir. Picprojede böyle konuların tartışılmasını uygun bulmuyorum. Bir kaç böyle konuya daha denk geldim. Forumda böyle siyasi içerikli konuların artması bizim zararımıza. Siyaset yada ülkenin selameti adına hiç bir çözüme varamayacağımız gibi forumdaki insanlarda birbirine düşer kanımca.
Sabotaj olmasını göz ardı etmiyorum. Sorun sistemin sabotaja bu kadar açık olması. Bir tren kazası demek 400 küsür kişinin canının tehlikeye girmesi demek. Kazalar olduktan sonra ah vah etmenin anlamı olmuyor (bknz. Soma Faciası)
Bahsettiğim şeylerin siyasetle alakası yok. Ülkemde hızlı tren olması, İstanbul'dan Ankara'ya 3 saatte gitmek beni elbette mutlu edecektir. Ama bunun doğru düzgün şekilde yapılması lazım.

trinity

Türkiye gibi kişi başına düşen gelirin düşük olduğu ülkelerde siyaset her zaman her yere girer, çünkü siyaset insanlar için bir umut kapısıdır. Milli geliri yüksek ülkelerde halkın yarısı sandığı bile gitmiyor.

camby

Sistem sabotaja açık, Ayrıca açılış 29 ekim 2013'de yapılacaktı, hala bitmedi, kasım aralık ocak şubat mart nisan mayıs , şimdi kesiliyor falan deniyor. Hani derler ya, zamanlama manidar.. ( sadece ihtimal )

Andromeda

Alıntı yapılan: pisayisi - 26 Mayıs 2014, 20:09:47
Kesinlikle çalınma değil , aksine kablolar kesilip bırakılmış. Enerji taşıyan  havai kablolardan çok daha kritik öneme sahip haberleşme ve sinyalizasyon kabloları kesilmiş. Bugün tv de elektrikçilerin yüzlerce kabloyu sıyırıp penslerle birleştirdiklerine şahit oldum. Umarım bu gelişigüzel yapılan eklerden dolayı bir kaza yaşanmaz...
Belki çalınmak istendi ama çalamayınca bıraktılar, çünkü bu hızlı tren hatlarında bugüne kadar kilometrelerce kablo çalınmış..
sorgulamamız gereken çalma işi veya hiç farketmez sabotaj diyelim.. neden bu kadar kolay..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Kabil ATICI

Kilometrelerce uzanan, çoğunlukla kuş uçma  kervan gezmez olarak tarif edilen yerleşim alanları dışında. Bu kabloyu korumak için her kilometre başına bir jandarma nöbetçi kulübesi dikemeyiz. Bu kabloları betona gömsen nasıl bakım yapılacak gibi sorunlar var.

Ne yaparsan yap art niyetli kişiler engelleyemezsin.Yakalayınca da asamıyorsun! Cezalar caydırıcı değil!. Burada cezanın bir bölümünü bu kabloyu alan kimselere de vermek lazım ki, arz talep durumu bozulabilsin. Geçen yıllarda logar kapaklarını çalıp satılmasını engellemek için belediye hurdacılara sizde bu ürünlerden yakalarsam hırsızlıktan seni sorumlu tutarım dedi. Dolayısı ile talep durumunu ortadan kaldırmaya çalıştı, hiç değilse mal çalanın elinde patlasın para etmeyince  çalmaktan vazgeçsin. (Şu anki durumu bilmiyorum)

Geçen yıllarda elektrikli tren yoluna ait kabloları çalmaya çalışırken yüksek gerilime kapılıp ölen biri haberi vardı. Bu işi bildiğim kadar yüksek gerilim hatlarına da yapıyorlar.

Asıl sorun insana bu zarar verdikleri malzemenin aslında korumaları gereken herkese ait olduğunu anlatmakta.
ambar7

LukeSkywalker

Japonya'da, Fransa'da bu işi nasıl çözmüşler diyeceğim ama oralarda bu tür hırsızlıklar olacağını sanmam.  Bizim memlekette de hırsız bitmeyeceğine göre çare yok... Adam o kabloyu çalarken elektriğe kapılıp ölse, bu gibi ölümler çoğalsa bile çalmaya devam ederler...