boy fotosel çarpraz tarama

Başlatan frederic, 27 Mayıs 2014, 14:37:00

frederic

Merhaba dostlar, kapılarda kullanılan boy fotosellerde çarpraz tarama denilen bir olay var, bunun teknik açıklaması nedir acaba bilen varmı?

mehmet

Biraz önce baktım, merak ettim. Radar gibi çalışıyormuş. (Mikrodalga yani)
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

frederic

Biraz daha açarmısınız hocam bu konuyu, karşılıklı dizilmiş ir alıcı ve vericilerle nasıl bir mantıkta radar oluşturulabilir anlamadım?

frederic

Fikri olan yokmu acaba bu konuda, teknik konuların çoğu arada kaynıyor artık bu forumda.

Klein

Radar , karşılıklı dizilmiş IR alıcı vericilerle yapılmıyor. Arkadaşın bahsettiği şey , kayar kapıların üzerinde bulınan , insan yaklaşınca kapıyı aan mikrodalga radar.
Karşılıklı ledlerle oluşturulan boy fotosel devreleri genellikle asansör kapılarında engel algılayıcı olarak kullanılıyor.

frederic

Teşekkür ederim hocam açıklama için, o zaman bir çok fotosel üreticisi yanıltıcı bilgi veriyor bu konuda üreticiye. Misal asansörlerde kullanılan bir fotoseli incelediğimde karşılıklı dizilmiş 16 adet IR alıcı-verici varken kullanım etiketinde bu cihazın çarpraz tarama özelliğinede sahip olduğu belirtiliyordu.

Bu yüzden kafam karıştı ve mantık getiremedim bu meseleye.

Peki bu radar teknolojisi ile çalışan cihazlarda nasıl bir donanım kullanılıyor hocam fikriniz varmı bu konuda?

Klein

Radaları hiç incelemedim.

Fotosel üreticilerinin verdiği bilgi yanlış olmayabilir. Tamam radar değiller ama çapraz tarama yapıyor olabilirler.
Çapraz tarama konusuna da vakıf olduğum söylenemez. Bir kaç ürüne dışardan kabaca baktım. Gördüğüm dizilime göre tahmin ediyorum sadece.
Muhtemelen , ledlerden birisine enerji veriliyor,  karşısındaki alıcılardan biri veya birkaçı kapsama alanında.  Karşıdaki ledlerden hangisine ışık gittiğine veya ne kadar gittiğine bağlı olarak, cismin yeri bulunuyor.  Bu şekilde tüm ledler taranıyor. Muhtemelen karşılıklı hem alıcı hem de vericiler var. böylece karşılıklı  tarama yapılarak, daha az ledle daha fazla çözünürlük elde ediliyor.
Bunlar sadece tahminlerim. Bu konuda net bilgilerim yok.

frederic

Anladım hocam teşekkür ederim ilginiz için, bu konuda herhangi bir döküman ve bilgide yok zaten. Yada ben bulamadım. Basit bir cihaza benziyor aslında ilk bakışta fakat, kendi içinde bir komplex barındırıyor sanki.

Teğmen

@frederic ve @Klein usta bu çapraz tarama konusuyla ilgili araştırma yaparken sizin iletilerinizi gördüm.Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

kimlenbu

Çapraz tarama konusunda bilgim yok sadece destekli sallayabilirim, ledlerdeki veya keypaddek tarama gibi olduğunu düşünüyorum. Yoksa her lede bir pin atamamışlardır.

Elimde radar var ama kullanmayı henüz denemedim, kısa bir araştırma yaptım sadece. Çıkışında belli bir frekansta sinyal oluyor, karşısına geçen cisme göre bu sinyalin frekansında değişim oluyor, buna göre cismin mesafesi, ebatları hakkında bile öngörüde bulunabiliyorsun. algılama mesafesi 100m+ mesafelerde bile olabiliyor.

Klein

Alıntı yapılan: Teğmen - 31 Ekim 2017, 08:55:49
@frederic ve @Klein usta bu çapraz tarama konusuyla ilgili araştırma yaparken sizin iletilerinizi gördüm.Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Yuakarıda yazdığımdan ötesi yok halen.

Okan AKÇA

Radar konusu farklı kapılarda boy fotosel vardır. Herhangi bir esprisi yok. Fotosel li otomatik kapılarda gelinlikle  alman ürünlerinde fotosel radar olarak kapının üstüne takılarak yapılmaktadır. Boy fotosel ve radar şeklinde ikili güvenlik vardır.

Teğmen

@Okan AKÇA Boy fotosel dediğiniz kısmı açar mısınız
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

Okan AKÇA

Boy fotosel kapının arasında herhangi bir cisim var ise emniyet icin kullanilir. Tek fotosel kullanilacak  olsaydı çocukları algılamayabilirdi.

Teğmen

@Okan AKÇA Peki bunun mesafesini nasıl hesaplıyoruz?
Yani diyelim alıcı kısma 5 led verici kısma 5 led kullanacağız ledler arası mesafe ne kadar olmalıdır?
Veya mesafemize göre kaç adet led kullanmamız gerektiğini nasıl hesap ediyoruz?