RS485 hakkında yardım ricası

Başlatan mur@t, 01 Haziran 2014, 19:01:25

mur@t

Merhaba,

PIC ile yapılmış bir devrem var, devre 3.3V ile çalışıyor.
RS485 hattından, 5V ile çalışan başka ünitelere data göndermem gerekiyor.

485 entegresi seçiminde yardıma ihtiyacım var.

Master devresinde 75176 gibi bir entegre kullansam, beslemesini 5V versem, sağlıklı bir haberleşme olur mu?
Veya master'da 3.3v ile çalışan MAX3485 gibi bir entegre kullansam, karşı taraftaki 75176 datayı kaybetmeden alır mı?

mesafe 20-30metre ve 35 adet kadar slave cihaz olacak. (çıkışı 2 tane yapmayı düşünmüştüm, yani hat başına 17 cihaz gibi olacak)

Önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Kabil ATICI

Mantiken farklı beslemelere sahip entegreler arasındaki haberleme sorun olmaması gerekir. (Kendim denemedim) (RS232 entergrelerinde sorun olmadığını biliyorum)
Deneme imkanın varsa doğrudan dene!
ambar7

OG

R8485 in mantığı Data+ ile Data- hattın farkına bakmaktır.
Data+ , Data- den eşik değeri kadar yüksekse Lojik H çıkışı verir.
Data- , Data+ dan eşik değeri kadar yüksekse Lojik L çıkışı verir.

Bildiğiniz open loop çalışan opamp mantığı.

Eşik gerilimi en basit 485 entegresi olan 75176 da 200mV gibi hatırlıyorum.

Yani, sürdüğünüz veya aldığınız tarafın çalışma gerilimleri onemli değil. Önemli olan Data+ ile Data- arasındaki voltaj farkı. Ancak fark, alıcı tarafın limit değerlerini aşmasın (eğer GND hattı kullanmıyorsanız). GND kullanıyorsanız, alıcı tarafın giriş voltajı seviye limitinide aşmamalı. Bu şartlar altında her iki tarafın ne voltajda çalıştığı önemli değil.

1500metre kadar mesafeli bir ortam, ortamın kablosu beton altından çekilmiş ve kablosu kotu, burayı düşük hızla geçmem gerekiyordu. Yaklaşık kablo kayıplarını hesapladım. Hesap sonucunda +- uçlarına 15V sürersem alıcı tarafta 3-4V gibi oluyordu. Bastım 15V diferansiyel hatta. Şıkır şıkır çalıştı. İletişim tek yönlü.

Yüksek hızda 500m yi önceden denemiştim.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

camby

@Og

hocam driver'ı kendin mi yaptın 15V beslemeli ?

OG

Evet, driver dediğiniz 75176 nın 485 çıkışlarını H ise yani 5V ise 15V a çekme işi, L ise zaten 0V. Başka birşey değil.

İhtiyacı olan varsa kullansın, PCB ekte.

http://www.dosya.tc/server30/fgXU1I/DATAAMPLIFIERHH035.rar.html

camby

Alıntı yapılan: mur@t - 01 Haziran 2014, 19:01:25
Merhaba,

PIC ile yapılmış bir devrem var, devre 3.3V ile çalışıyor.
RS485 hattından, 5V ile çalışan başka ünitelere data göndermem gerekiyor.

485 entegresi seçiminde yardıma ihtiyacım var.

Master devresinde 75176 gibi bir entegre kullansam, beslemesini 5V versem, sağlıklı bir haberleşme olur mu?
Veya master'da 3.3v ile çalışan MAX3485 gibi bir entegre kullansam, karşı taraftaki 75176 datayı kaybetmeden alır mı?

mesafe 20-30metre ve 35 adet kadar slave cihaz olacak. (çıkışı 2 tane yapmayı düşünmüştüm, yani hat başına 17 cihaz gibi olacak)

Önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

İdeal koşullarda zaten hiç sorun yok, ideal olmayan koşullar ve hız/yansıma durumunu göz önünde bulundurmak lazım.

Başlamadan önce ben de çok kurcaladım paranoyaya çok açık bir konu tecrübe az olunca , forumda da çok sayıda tartışma/tecrübe alış verişi var konuda.

Hız/yansıma/sonlandırma direnci konusunu belirleyin, bununla ilgili veriler var hep ortalıkta (yine burda da konuşulur tabi gerekirse )

Gürültü bağışıklığı/mesafe konusu var. Shield , izole gnd , gnd 'nin diğer taraflara taşınma opsiyonu.

Aşırı gerilim korumaları , TVS diyotlar SM712 gibi , sınırlandırma dirençleri , pull-up pull-down dirençleri yine belirlenmeli.

Bu konulara göz gezdirin kafanızda bir şeyler oluşur.

Benim kullandıklarımda maliyet kaygısı yoktu RS485 için , tüm alıcı vericileri Izoleli ve TVS korumalı yaptım , kutu içine kadar shield'li kablo ile gidim , sorunsuz çalışıyor hala.

İzoleli yapmıyor olsam, bağışıklığı arttırılmış çok sayıda çip var onları kullanırdım:

o   Selectable Termination
o   A-B auto polarity
o   ESD Protection
o   Fault Protection
o   Receiver Voltage Range. Common mode votlage range.

gibi önemli parametreler var.

Selectable termination ile dahili sonlandırma direncini aktif pasif hale getirebiliyorsonuz, direnç jumper derdi kalmıyor.
A-B polarity ile doğru yanlış bağladım derdi kalmıyor
ESD protection yine avantaj
Fault protection +-80V'lara kadar var.
Receiver voltage range intersil ve TI'da özellikle 25-30V'a kadar input range'i olan ürünler var.

Tabi tüm bu özellikler tek bir çipte olmayabiliyor, ihtiyaca göre daraltmak lazım.

Müh. müh.

Alıntı yapılan: OG - 01 Haziran 2014, 23:10:05
Evet, driver dediğiniz 75176 nın 485 çıkışlarını H ise yani 5V ise 15V a çekme işi, L ise zaten 0V. Başka birşey değil.

İhtiyacı olan varsa kullansın, PCB ekte.

Bunu pdf olarak paylaşabilirmisiniz?

Birde forumun upload gibi bir alanımı var?  ???
Destiny of white is dirtied. Destiny of black is found guilty...

OG

eke gerber ve pdf olarak ilave ettim.

skara1214

-og hocam sen her rs485 girişine 5k6 atıyorum demiştin bunun bir matematiksel hesaplamasımı var yoksa öylesine deneyerek mi buldun?
-birde bu şekilde 50 metre mesafe için  ne kadar hıza çıkabildin? 250k yı kurtarırmı?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Müh. müh.

Alıntı yapılan: skara1214 - 02 Haziran 2014, 10:48:24
-og hocam sen her rs485 girişine 5k6 atıyorum demiştin bunun bir matematiksel hesaplamasımı var yoksa öylesine deneyerek mi buldun?
-birde bu şekilde 50 metre mesafe için  ne kadar hıza çıkabildin? 250k yı kurtarırmı?

Rs485 hakkında ahım şahım bir bilgi birikimim yok. Duruma sadece yüzeysel olarak hakimim ama,

1. si kullandığınız kablonun bu konuya çok etkisi var.
2. si, o hızlarda yansımalar olabiliyor diye biliyorum. Scope ile bakmak lazım. Çünkü belirli üst sınırlara datasheette yazsa bile ulaşamayabiliyorsunuz. Ortam şartları, kullanılan malzemeler ve tasarımın kalitesi gibi şartlar, bazen durumları alt-üst ediveriyor..
Destiny of white is dirtied. Destiny of black is found guilty...

mur@t

Bilgilendirme için teşekkürler.

Maliyet önemli o nedenle alıcı tarafta 76176 kullanacağım.
Verici tarafta yine 75176 deneyeceğim, PIC'in high çıkışı 3V civarında olacak kurtarır sanırım. olmadı seviye çevirici kullanırım.
hız önemli değil, 9600 baud işimi görür, bu hızda da yansıma ve mesafe sorunu olmaz diye düşünüyorum.

OG

75176 ana besleme gerilimi 4,75V - 5,25V arası diyor. Kontrol uçları ve data girişi H için min 2V diyor. 5V ile besleyip 3V data sürersen çalışır.

Alış yapacaksan 5V beslemede pin 1 den alacağın TTL seviye de 5V olur. Bunu 3V MCU ya giriş yaparken düşürmen gerekebilir ki genelde gerekir.

Her hızda yansıma olur ama düşük hızlarda sorun çıkarmayabilir.

Yansıma, transmisyon hatlarındaki empedans uyumsuzlukları sebebiyle olur. Hattın hangi noktadan beslendiği, hangi noktalardan uç alındığı gibi olaylar duran dalgalarla ilgilidir. Çalıştığımız bu hızlarda hattın hangi metrajlarından uç alınacağı falan pek sorun çıkarmaz ama hattın iki ucunun açık kalması çok can sıkıcı olabilir.

@skara1214
İşin hesabı, tamamen, enerjinin son noktalara yeterince ulaşıp ulaşmadığı değerleri ile ilgili. Üstte bahsettiğimiz, işlenebilen min diferansiyel voltaj değeri meselesi.

Hattın boyundan, empedansından, hatta giren paralel yük sayısından vs hesaplanır, dökümanları var net ortamında ama onlara boğulup kalmayın. Ben hattı bütün alıcılarda kapatıyorum, onun için 5K6 gibi bir değer kullanıyorum. Hattın en sonundaki bağlanmış cihazdan sonra hat devam ediyorsa ve ucu açıksa orasıda kapatılmalı. Hatta 10 cihaz bağlarsan yuvarlak hesap toplam paralel yük 560ohm olur, 20 cihaz bağlarsan 280 ohm olur, 40 cihaz bağlarsan 140 ohm olur. Bu kapatma dirençleri kullanılmazsa ve haddi aşan sayıda alıcı yoksa hat 120 ohm ile kapatılmalı. Ben bunlarla uğraşmamak için yüklerin hepsini cihaz içinden 5K-10K gibi dirençle kapatıyorum ve hattı son noktada kesiyorum ki ucu açık kalıp yansıma yapmasın diye.

250K için 50 metre uzun sayılmaz. İyi kablo ile 300m gidersin.

mur@t

@OG teşekkürler,
"Ben hattı bütün alıcılarda kapatıyorum" derken, her alıcıda 120 Ohm sonlandırma direnci mi kullanıyorsunuz?

Daha önce kullandığım PIC devresini değiştirdim, şimdi 5V ile çalışıyorum. 35-40 adet alıcı kullanacağım.
Verici tarafına 4 adet 75176 koydum ve girişlerini paralel yapıp PIC'den 5V sinyal ile sürüyorum.
Her birinin çıkışına 120 ohm sonlandırma direnci taktım.

Her hatta 10 adet alıcı bağlamayı düşünüyorum ve her hattın sonunu 120 ohm ile kapatacağım.
Daha önce forumda pullup-pulldown direnç hesaplaması verilmişti, gerekirse ona göre direnç hesaplayıp, her hattın çıkış
noktasına bu dirençleri eklemek yeterli olur diye düşünüyorum. uygun mudur?

OG

Alıntı Yap"Ben hattı bütün alıcılarda kapatıyorum" derken, her alıcıda 120 Ohm sonlandırma direnci mi kullanıyorsunuz?
Hayır, 5K6 gibi bir değer dediğim kapatma direnci.

Alıntı YapHer birinin çıkışına 120 ohm sonlandırma direnci taktım.
Sonlandırma direnci hattın sonunda olmazsa bir anlamı yok. "Hattın sonu " kavramı gönderen taraf açısından hattın sonudur. Gonderenden çıkan veri hatta basılır hattın sonuna kadar gider orada kapatılmalıdır. Kaç hat varsa o kadar hattın sonu vardır.

35-40 adet alıcı için her birini 120 ohm ile kapatsan sıkıntı çıkmaz. 1K gibi yap daha iyi olur. Aslında idela şartlarda hat empedansı falan dikkate alınmalı ama sıkıntı çıkmaz.

Alıntı YapVerici tarafına 4 adet 75176 koydum
Çıkışlarını paralel falan bağlamadın inşeallah. Herhalde ayrı hatları sürüyordur.

mur@t

Alıntı yapılan: OG - 08 Haziran 2014, 03:33:28
Çıkışlarını paralel falan bağlamadın inşeallah. Herhalde ayrı hatları sürüyordur.

yok, o kadar değil :)

PIC'in tx pini 4 tane 75176'ın data girişlerine bağlı.
çıkışları ayrı şekilde alıcılara gidiyor, bu çıkışlarda 120 ohm var. Bir de sonuncu cihazda 120 ohm olacak.