tcp/ip bilgisi

Başlatan canbulut, 03 Haziran 2014, 14:40:30

canbulut

Merhaba arkadaslar,
server dinler client gönderir ne demek? server hiç bilgi göndermez mi yani? temel bilgileri verebilecek yol gösterebilecek bir arkadas yardımcı olursa Allah razı olsun.

barisertekin

Sunucuda bilgi gönderir.

Web uygulamalarını düşünün. İstemci websitesini ziyaret eden kişidir. Sunucuya bağlanır ve istekte bulunur. Sunucu sayfanın html çıktısını client'a gönderir.

Server dinler demek, gelen istekleri dinlemesi demektir. Belirli bir port üzerinden dinleme yapar. Gelen isteği aldıktan sonra yerine getirir. Yani cevap gönderir.

Peer-To-Peer ve Client-Server kavramlarını araştırabilirsiniz. İnternette sayısız kaynak bulunmaktadır.

picusta

server dinler client gönderir
Yanlis.
Dogrusu :
server dinler client baglanir.

Sonra TCP/IP socket ile iki tarafli full dubleks iletisim, ayni seri porttaki gibi.
Client istedigi zaman yazip, okur,  ayni zamanda server istedigi zaman yazip okur.
HTTP protokolünden de ise client server'a baglanir, veri yazar (request) cevabi dinledikten sonra socket 'i kapar.

Websocket TCP socketlerine daha yakin.

canbulut

cevaplar için teşekkürler. peki windows formatında yazılmış tcp ip server ve client programı var elinizde. internette bolca döküman var fakat console uygulaması olduğu için çeviremedim.

canbulut

linki biraz inceledim yalnız çok karışık geldi bana. daha temel, daha az kodlu bir paylaşım yok mu arkadasım.yine windows formatında tabi.Kusuruma bakmayın.

canbulut

yardımcı olabilecek bir arkadasım yokmu?

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

canbulut

hocam verdiğiniz linkte bir kaç yeri tıkladım c# bile değil oradaki bilgiler.c#'da bile bulmuş olsak bile o bile çevrimler vs. yapılamıyor(tarafımdan).ilginiz için teşekkürler.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

barisertekin

Nasıl bulamıyorsun anlayamıyorum fakat yine yardımcı olmaya çalışayım. Youtube'ta aramayı deneyebilirsin.

https://www.youtube.com/watch?v=BDVfpPq3weo

canbulut

aradım oradaki istediğim formatta bişey buda.fakat içinde dediğim gibi ileri seviye komutlar var.girişmedim.bende bulmuştum bunu ve tek veya ikinci bulmuş olduğum programdan biriydi.neyse önümüzdeki maçlara bakalım.

dediğim gibi benim istediğim biraz daha temel seviye bir programcık fakat biraz zor sanırım istediğim.(benimde level atlamam gerekiyor biraz galiba)istediğimin zor bişey olduğunu bilmiyordum. c# 'dan beklentim olursa olamayacağını bilmem gerekiyor.teşekkürler ilginize.

barisertekin

O değilde ben yazdıklarınızdan hiç bir şey anlamadım. Karşınızdakine biraz saygı duyup özen göstermenizi rica ediyorum.

canbulut

Cevabınıza istinaden

Youtube'da aradım. Bulduğum bir iki programdan bir tanesi de sizin önerip gösterdiğiniz programdır. Nitekim biraz inceledim, Ben elektronikçi olduğum için Chat programları ile ilgili Nick vb. benim için gereksiz kodlar araya girdiğinde aklım karışıyor.Hata yapabiliyorum. İstediğim programcık ise windows formatında Port yarat, Portu başlat, Porta İzin ver, Portu Dinle, Porttan bu veriyi gönder, Portu Kapat. gibi komutlarla buton,textler ile bu işleri gönder-al şeklinde yapmaktır.
Umarım istediğinize cevap verebilmişimdir.İlginize çok teşekkür...

barisertekin

Size hak veriyorum. Fakat bugün bunu çözdünüz diyelim. Yarın bunun gibi başka bir sorun ile karşılaşacaksınız. Bunun yerine kendinizi biraz yazılım konusunda geliştirmeyi düşünebilirsiniz.

Bu işin daha kolay bir yolu olsa da yardımcı olabilsem. Aslında paylaştığım örneklerdeki kodlar gayet basit yapılar. Aşina olmadığınızdan dolayı zor gözüküyor.