5 Kuruşluk LED Neden 23 TL ?

Başlatan veliusta, 06 Haziran 2014, 00:25:52

Kabil ATICI

Arkadaşlarımız öyle görünüyor ki satılan ürünlerin fiyatlarından şikayetçi.

Peki şu sizin için nasıl olurdu, cebinizde paranız var ve satın alacağınız ürünü bulamıyor veya erişemiyorsunuz?

"Bu konuda şöyle bir örnek vereyim. Belki fazla  asılmadım. (şartlar öğrenciyim, internet daha icat edilmedi ve İstanbul piyasasını tanımıyorum, yer Bursa.)
1987 gibi o zaman için Türkiye'de yayınlanan Elo Elektronik dergisinde Genel Amaçlı Sayıcı devresi var. Bunu yapmayı kafaya koydum, genel olarak malzemelerin çoğu mevcut ama ana çip (ICL7226A), butonlar , ekran ile ana kart arasındaki bağlantı konnektörü, 1GHZ için ön bölücü, 1GHZ ön bölücü için saat devresi, vs vs.

Hatta dergiden devrenin filmini bile istedim. 3-5 yıl boyunca bu malzemelere bakındım. Hatta devreyi bitirme tezi olarak aldım. Sonunda ana çipi Ankara'dan bir arkadaş vasıtası ile temin edebildim(Konya sokakta olduğunu belirtmişti). O zaman için Türkiye distrübitörü toptan satıyor. Butonları İstanbul'a özellikle bu malzemeleri aramaya geldiğimde buldum. 1GHZ bölücüsü iptal. Devreyi bir şekilde tamamladım. (burada devrede herşeyi yapan 7226A'yi satış fiyatı 10 lira bile olsa bana 200 lira deseler bile alırdım.-100 liraya aldım)"

Aynı ürünü yurt dışındaki satıcılarla kıyaslıyorsunuz. Peki yurt dışındaki satıcının ürünü satış şartları ile ülkemizdeki satıcının satış şartları aynı mı?

Ayrıca biliyorsunuz piyasa arz ve talep dengesi üzerine kuruludur. (iktisat-genel olarak bir inceleyin)
Yani bir mal piyasaya fazla sunulursa fiyatı düşer, mal piyasada azalırsa fiyatı artar.

Basitçe semt pazarına gidiyorsunuz, pazarda domates satıcısı fazla ise domates fiyatı düşer ama domates satıcısı sayısı az ise domates fiyatı yüksektir. (Bu arada domates satıcısı sayısı ürün miktarı ile orantılıdır)
ambar7

cicjoe

Ne guzel iste.. Bu tarz devreler yapip bu fiyatlara satabilirsiniz demek bu..

gumush

Sonuc itibari ile urun robit'in bir urunu degil , urunun sitesinden satis fiyati.

http://store.arduino.cc/index.php?main_page=product_info&cPath=16_20&products_id=98

4.90E + KDV ~ 16.40tl

http://www.robotmesh.com/arduino/tinkerkit/tinkerkit-blue-led-10mm

yaklasik 19tl

Sanirim burada tinker yaklasiminda sorun var. Biraz lego tarzinda  suya sabuna dokunmadan yaklasimi yapmislar. Bu nedenle okul , lab vs gibi ortamlar icin avantajli oluyor ( ilk orta ogretim gibi ) Boyle oluncada kitleye gore fiyat belirleme durumu olmus. Turkiyedeki firmalarin bu urunu getirecegini sanmam. Ancak tinker anlasmasinda su kadar alacaksiniz gibi bir durum var ise onu bilemem.

Hikmet Gumus  izmir

engerex

Çinlilerde artık eskisi gibi değil. Kâr oranları, maliyetleri giderleri yükseldi. ve bizlerinde onlara muhtaç olduklarının farkındalar. Eskiden karın doyururken artık daha iyi şartlar altında yaşamaya çabalıyorlar.
Tanesi $7 olan bir ürünü sonra alırım demiştim. Sonra geldiğinde ürünün tane fiyatı $14 olmuş. Belli ki bu üreticiden veya toptancıdan kaynaklanıyor. Çünkü tüm satıcılar aynı anda fiyatları değiştirmiş.